Růže

Královna květin není jedovatá ani nepoživatelná v žádném svém kultivaru. Využívat ke zdobení dezertů, konzumovat a zpracovávat tedy můžete i ty šlechtěné. Jen se pak ochudíte o podstatnou část léčivých účinků, jimiž disponují druhy původní. Například růže galská (keltská), damašská, svraskalá nebo stolistá. Ty mají navíc i osvědčené aroma a chuť, které v sirupu tím správným způsobem vyniknou. K jeho výrobě vám postačí otrhat okvětní lístky, není potřeba růži stříhat. A pokud by se vám ani tak nechtělo plenit vlastní zahrádku, vydejte se pro růže divoké, šípkové. Vždy ale musí jít o květy neznečištěné, chemicky neošetřené.

64d4bcc6aa8eaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Existuje spousta receptů, zkusit můžete například růžový sirup vyráběný za studena podle Nadi Perníkové. Ta okvětní plátky růže (100 kusů) nasype do sklenice, zalije studenou vodou a nechá 24 hodin macerovat. Následně tekutinu scedí, přidá cukr (250 g) a kyselinu citronovou (5 g). Pak vše přivede k bodu varu a ihned odstaví, dále nevaří. Sirup je připraven k plnění do čistých lahví, které je třeba pečlivě uzavřít.

Nešlechtěná růže má dezinfekční, protizánětlivé i silně antibakteriální a antimykotické účinky. Pomáhá při nachlazení, zánětu průdušek, podráždění žaludku, průjmu a bolestivé menstruaci. Mírní úzkosti, deprese a nespavost.

Levandule

Už dávno není jen výsadnou francouzské Provence, levandule opanovala už i naše české záhonky. Aby ne! Nejen že nádherně vypadá, ale také krásně voní, navíc i láká motýly, včely a čmeláky, takže je na zahradě živo. A co hlavně - můžete z kromě jiného připravit i domácí sirup.

64d4bd40c574fblobid0.png
Foto: Shutterstock

Například podle bylinkářky Michaely Maťhové. Přibližně 40 až 60 stonků s květy nastříhá na menší kousky do konvice a zalije jedním litrem převařené, vychladlé vody. Promíchá vařečkou a nechá 24 hodin louhovat. Následně macerát přecedí a přidá do něj 1 kilogram cukru a lžičku kyseliny citronové. Při teplotě 80 °C pak nechá rozpustit cukr (sbírat pěnu) a sirup následně plní do připravených sklenic.

Levandule uklidňuje psychiku a nervy, pomáhá při nespavosti, migréně, nadýmání, astmatu, žaludeční kolice, chřipce a zánětu horních cest dýchacích, prospívá játrům, mírní bolesti svalů i revmatické potíže, hojí vřídky v ústech i poranění na kůži.

Sléz

Na zahradě ho nepřehlédnete. Je až metr a půl vysoký a na jeho vrcholcích doslova září velké, sytě růžovo-fialové květy. Právě z těch můžete voňavý, příjemně sladký sirup s bylinkovým nádechem připravit. Lze jej pak využít nejen k přípravě netradiční domácí limonády, ale také ho užívat po lžičkách. Například při chrapotu a kašli nebo při zažívacích potížích. A jako bonus vás nadchne i jeho schopnost obarvit sirup do červena. Pokud nemáte sléz maurský na zahradě, můžete použít i jeho divoké předky – sléz lesní nebo přehlížený.

64d4bd8f54908blobid0.png
Foto: Shutterstock

Slézový sirup si můžete připravit například podle lékařky a bylinkářky Aleny Hamplové. Ta 30 gramů květů slézu přelije půl litrem vroucí vody a nechá 24 hodin louhovat. Následně přisype cukr (300 g) a na mírném ohni povaří, zhruba 20 minut. Pak už jen přecedí a plní do připravených lahviček.

Sléz ochrání sliznice slizovitými látkami, pomáhá léčit záněty horních cest dýchacích, zmírňuje dráždivý kašel, chrapot nebo ztrátu hlasu, pomáhá při zažívacích potížích, ale i kožních problémech a zanícených ránách.

Zdroj informací: Kouzelné bylinky, Bylinky pro všechny, MUDr. Alena Hamplová, Bylinkový ráj, Youteube - Michaela Maťhová

Čtěte také:

Reklama