gypt.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

V Libyjské poušti na západě Egypta leží největší egyptská oáza Síwa. Nachází se 50 km od libyjských hranic v proláklině 17 metrů pod úrovní moře a je velká asi 80 kilometrů čtverečních. Když navštívíte novou destinaci Marsa Matrouh, kam už od minulého roku létají letadla z Prahy, můžete tam vyrazit například na jednodenní výlet z některého letoviska. Nachází se v srdci pouště a nabízí jedinečný zážitek, který jinde na světě nenajdete.

Hora mrtvých

Pokud jde o nejvýznamnější historické památky, první položkou na seznamu je rozhodně Hora mrtvých. Jde o archeologický hřbitov ze čtvrtého a třetího století před naším letopočtem, který byl znovu využíván během řecké a římské éry. Objeven byl však až během druhé světové války. Obyvatelé oázy, kteří se zde skrývali, objevili spoustu hrobek vytesaných do skal, včetně Si Amun, což je nejbohatší archeologická hrobka na Západní Sahaře, a množství mumií a nápisů pocházejících z faraonské a řecké éry. „Můžete zde dokonce vstoupit do skoro 4000 let staré hrobky," láká také na nevšední zážitek Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, která se před nedávnem z této oblasti vrátila.

FotoJette-1-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Chrám Orákula

Další památkou, které v Síwě můžete vidět, je Chrám Orákula, který byl postaven v 6. století před naším letopočtem. Byl zasvěcen bohu Amonovi a sloužil k věštění. Nachází se na kopci a nabízí úžasný výhled na celou oázu.

Pevností Šálí

Stejně tak je perfektní výhled do okolí z pevností Šálí postavené z karshifu, tedy z hlíny nasycené místní solí. Když vyschne, je svou tvrdostí podobná cementu. Jedná se o jedinečný stavební styl z 12. století. Původně pevnost po dobu osmi století sloužila k ochraně obyvatel před nájezdy okolních kmenů a měla pouze jeden vstup. Obyvatelé museli žít v úzkých ubikacích a sdílet svá zvířata, která byla každý večer nahnána do pevnosti. Součástí Šálí je také mešita, která je nejstarší mešitou na světě postavená pomocí karshifu, zároveň je symbolem místní komunity a její historie a také místem náboženských rituálů a oslav.

Nakonec byla pro pevnost ničivější než síla jakýchkoliv útočníků síla deště. Ničivé záplavy na začátku a na konci 20. století, bombardování ve druhé světové válce a moderní vývoj ve městě začínající v 80. letech minulého století ji nenávratně poničily.

FotoJetscrc.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Síwa Šálí Bazar

U vchodu do pevnosti se nachází místní bazar, kde Berbeři prodávají nejrůznější výrobky z místních zdrojů. Najdete v něm vyšívané koberce, oblečení, šátky, různé figurky, náramky či přívěsky, ale také produkty z oliv, datlí, ibišku, soli nebo pouštních bylin. Z nich je nejvoňavější a nejchutnější rozhodně místní máta. Na smlouvání jako v jiných částech Egypta si zde moc nepotrpí. Vše má většinou danou cenu, která je už sama o sobě dost nízká. Nakoupit si zde tedy můžete levně spoustu suvenýrů a místních dobrot. „Člověk už smlouvá z principu. Ale nebylo to rozhodně nesmyslně předražené jako na trzích v jiných letoviscích," říká Lenka Pátek.

FotzuztoJet.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Solná jezera

Sůl, která zde byla po staletí využívána ke stavbě obydlí, se nachází v místních solných jezerech, která díky sousednímu solnému dolu obsahují až 95 % soli. Jsou teplá i studená. Není třeba se bát, pokud neumíte dobře plavat. Utonutí zde je totiž nemožné. Voda je slanější než v Mrtvém moři a nadnáší, takže i když do ní skočíte, kde dnu rozhodně nepůjdete. Největším jezerem v oáze Síwa je jezero Zeitoun. Jezero Maraqi má zase nejvyšší koncentraci soli.

Kromě toho, že jsou snímky v solných jezerech krásnou chloubou na instagramový feed a koupání zde je jedním z největších zážitků, stojí za zmínku také jejich terapeutické schopnosti. Pomáhají při léčbě dutin, kožních problémů, revmatismu, nemoci trávicího systému nebo zánětu kloubů. Koupání v solných jezerech má navíc dobrý vliv na psychické a duševní stavy. Vznášet se v křišťálově čistých přírodních bazénech uprostřed pouště je zážitek, který se nepoštěstí každému.

FotoJetzy.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Kleopatřina lázeň

Oáza Síwa je charakteristická také horkým bílým pískem, který je schopný léčit řadu revmatických onemocnění, bolesti kloubů a páteře. Není tedy divu, že se zde nacházejí také lázně královny Kleopatry. Jde o kamennou jámu s přírodní pramenitou vodou, kterou Hérodotos popsal ve svých Historiích jako vroucí za chladných večerů a chladivou během denního vedra. Ve skutečnosti má voda pramene konstantní teplotu 29 °C a jde pouze o pocitovou vlastnost ovlivněnou teplotou vzduchu. Bublající voda v nádrži však působí dojmem vařící vody.

Kromě Kleopatřiny lázně stojí za zmínku i její okolí, kde se nachází opět pár obchůdků se suvenýry a místními produkty, stejně jako několik restaurací, kde je možné posedět a dát si něco dobrého k pití nebo jídlu. Místní jsou milí a velmi ochotní. Pochutnat si můžete například na různých šťávách z místního ovoce. Místo je navíc velice lahodící oku a pro instagramové nadšence bude těžké nepořídit si zde fotku.

FotoJrzzet.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Pouštní safari jízda

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, neměli byste v Síwě určitě vynechat pouštní safari. Jde o jízdu po písečných dunách, po kterých vás jako na horské dráže provezou místní zkušení řidiči. Před jízdou je ještě potřeba ufouknout pneumatiky, aby auto po písečných dunách lépe klouzalo, a může se vyrazit! Užijete si spoustu zábavy a zažijete nezapomenutelné dobrodružství. „Po cestě se dá ještě zastavit v pouštní oáze, kde se nachází termální pramen," dodává Lenka Pátek.

Ze Síwy si zkrátka odnesete spoustu nezapomenutelných zážitků, na které budete vzpomínat celý život. Zažijete tady věci, které nezažijete jinde na světě. Místní obyvatelé navíc žijí autentickým způsobem života, takže zažijete pravý Egypt na místě, které nepřetéká davy turistů. „Je to hodně zážitků a všehochuť během krátké chvíle. Stojí za to alespoň na jendodenní výlet z letoviska Marsa Mathur, i když je cesta poměrně dlouhá, vyrazit," doplňuje Lenka Pátek.

FotoJertet-2-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz 
 
Zdroje: Press trip do Marsa Matrouh, rozhovor s obchodní ředitelkou CK Blue Style Lenkou Pátek, Deluxe Tours EgyptConnoly Cove

Reklama