Chrám v Panenském Týnci

Chrám v Panenském Týnci na Lounsku v Ústeckém kraji je nedostavěnou vrcholně gotickou stavbou, s dokončenou barokní zvonicí, pocházející pravděpodobně z počátku 14. století. První zmínky o osídlení Týnce pocházejí pravděpodobně už z roku 1115. V roce 2014 získala tato gotická stavba titul nejmagičtějšího místa v České republice a ročně jí navštíví stovky lidí, kteří jsou sem přitahováni díky silné zóně s pozitivní energií či místními záhadami. Panenskotýnský chrám totiž podle psychotroniků stojí na silném energetickém zdroji, takže vám pobyt na tomto místě přinese příval pozitivní energie či dodá radost do života. Dále by se zde prý podle místní záhady měly nacházet ostatky Anežky Přemyslovny, nicméně průzkumy toto zatím nepotvrdily.

Tynec-kolaz.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, kde se tento syrově gotický klášter nachází, leží asi 25 kilometrů od Brna. Jedná se o zříceninu bývalého klášterního kostela (chrámu Panny Marie), který zcela postrádá střechu. Klášter byl pravděpodobně založen v roce 1181 jako provizorium, přičemž stavba nového gotického klášterního kostela proběhla ve století 14. Během husitských válek (v roce 1420) byl vypálen a v roce 1526 zrušen docela.

Stejně jako v Panenském Týnci i zde pociťují návštěvníci příval pozitivní energie, a to už po pár minutách pobytu zde. Jan Skácel dokonce o tomto místě napsal báseň.

Rosa-kolaz.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hradu Helfenburk, který je nazývaný taktéž Hrádek, dominuje 17 metrů vysoká věž. Nalezneme ho asi 3 kilometry od města Úštěk u Litoměřic. Založen byl na pískovcové skále v první polovině 14. století a obydlen byl ještě ve století 16. V roce 1620 byl poté zapálen a zničen.

S místem se pojí zajímavá legenda, která tvrdí, že počátkem 17. století se zde usadil pár opic, které si jako suvenýr ze svých cest přivezl jeden šlechtic. Opice se rychle rozmnožili a vzniklý opičí gang díky své drzosti dokonce podnikal noční loupeživé výpravy. Zvířecí tlupu zastavilo až císařské vojsko.

Hradek-kolaz.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kostel Panny Marie v Broumově

Hřbitovní kostel Panny Marie je dominantou broumovského hřbitova. Podle pověsti byl založen v roce 1171 jakousi pohanskou šlechtičnou, která zde byla pokřtěna. Tato šlechtična pak kostelu věnovala svou perleťovou čelenku, která je nyní k vidění v městském muzeu. První zmínka však o (pravděpodobně) dřevěném kostele pochází z konce 13. či počátku 14. století. Kostel byl ale spálen v roce 1421 při obléhání města. Nový kostel byl poté vystavěn roku 1450. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných dřevěných staveb v Čechách.

kostel-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: kudyznudykudyznudy2, wikipedie, region.rozhlas

Čtěte také: 

Reklama