Vyšší než normální hmotnost má podle dat WHO (z roku 2014) 52 % světové dospělé populace. Stejně tak obezita psů a koček je celosvětovým problémem a její výskyt strmě stoupá. Odhaduje se, že přibližně polovina psů a koček trpí nadváhou či obezitou.
Vyvážená strava + dostatek pohybu = ideální hmotnost
Mnozí majitelé psů a koček často nevidí nebo nechtějí vidět, že jejich mazlíček má nějaké to kilo navíc. Přibývání na váze je postupné a většinou tak pomalé, že změnu téměř nevnímají. „Obezitu však není možné
Některá plemena psů (např. retrívr, kokršpaněl, jezevčík, rotvajler) a koček (např. domácí, mainská mývalí, britská, perská) jsou k obezitě náchylnější. Psi ukládají většinu tuku do podkoží v oblasti hřbetu, beder, křížové kosti a v dutině břišní. Kočky ukládají většinu tuku také podkožně, ale na rozdíl od psa je to zejména ve spodní části břicha, ve tvářích a rovněž v dutině břišní. Rizikovými faktory, které přispívají ke vzniku obezity, jsou omezení pohybu zvířete, způsobené celodenním pobytem v domě, soustavné překrmování, ale i stárnutí a kastrace.
Je můj domácí mazlíček obézní?
Ačkoli je nadváha a obezita domácích mazlíčků poměrně citlivým problémem, není možné schovávat před ním hlavu do písku, je třeba postavit se k němu čelem. Veterináři bývají často dotazováni, jak posoudit správnou váhu psa nebo kočky. „K určení nadváhy je třeba zohlednit řadu kritérií, ale osvědčily se mi tři kroky, které provádím společně s majiteli zvířat – prohlédnout, prohmatat, zvážit. Pohledem zkontrolujeme, zda je zřetelný pas. Zvíře by se mělo v oblasti pasu při pohledu z vrchu i z boku zužovat. Pohmatem hrudníku zjistíme, zda lze lehce nahmatat žebra, a odhadneme množství tuku na žebrech a kolem páteře. Váha pak určí základ pro snižování nadbytečných kilogramů,“ říká MVDr. Anna Podratzká z Veterinární kliniky Donovalská. Zjištění nadváhy by mělo být varovným signálem, na který je třeba ihned reagovat. V žádném případě není vhodné přehlížet první příznaky nadváhy a čekat až na rozvinutí obezity.
Každé kilo navíc je problém
Zdravé zvíře má podstatně lepší kvalitu života než obézní. Protože obezita zhoršuje jeho kondici, dochází k úbytku svalové hmoty. V důsledku toho se zvyšuje bolestivost kloubů a vazů, což vede k omezení pohybu. Péče o obézního mazlíčka je značnou zátěží i pro rozpočet jeho majitele. Léčba zdravotních problémů, vzniklých v důsledku obezity, je poměrně nákladná. Například operace prasklého zkříženého vazu se pohybuje mezi 10 – 20 tis. Kč, léky proti bolesti při léčbě artrózy kyčlí nebo loktů činí 3 tis. Kč/3 měsíce a inzulinová léčba cukrovky u koček přijde na 2 tis. Kč/3 měsíce.
Program hubnutí
Nový komentář
Komentáře
Máme Brity přímo pro starší psy, mají různé druhy a příchutě.
Když na trhu je tolik značek granulí, že těžko vybrat. Můžu se zeptat, jaké máte vy?
Taky jsme časem museli měnit granule za granule pro starší pejsky. Ale používáme jinou značku teda, psovi chutná.
Přínosný článek.