„Je tu měsíc březen a na naši kliniku jsme bohužel přijali již 3 mláďata zajíce polního. Stejně jako každý rok nám je lidé přinášejí s přesvědčením, že je zachránili, protože byla opuštěná. Jejich „pomoc“ se však mění pro malé zajíčky v téměř jistý rozsudek smrti.“ Vyjadřuje se Veterinární klinika Gayerovy kasárny k tomu, v čem lidé nejčastěji chybují při „záchraně“ mláďat.

sd

„Pokud chceme volně žijícím zvířatům pomáhat, měli bychom o jejich životě vědět co nejvíc, teprve potom dokážeme správně určit, jestli naši pomoc skutečně potřebují. Zajíci se dnes poměrně dobře přizpůsobili životu ve městě a i v Hradci Králové žijí s námi. Je zcela normální, že matka po porodu malého zajíčka opustí a přichází za ním několikrát za den jen na malou chvíli, aby jej nakrmila. Samozřejmě, pokud se v blízkosti mláděte budou zdržovat lidé nebo psi, nepřijde za ním, takže je zbytečné u mláděte čekat, jestli se matka neobjeví. Přijde za ním, až bude mít klid. Samotné mládě nevydává žádný pach - je to jeho obrana před predátory. Pokud někdo vezme malého zajíčka do ruky, mládě získá lidský pach a je velmi pravděpodobné, že se k němu matka již nevrátí. Navíc teď už bude pro predátory snáze dohledatelné.

Odchovy mláďat odnesených z přírody bývají ve většině případů neúspěšné, i v záchranných stanicích přežívá méně než 1/3 mláďat. Navíc odnášení těchto zvířat z přírody a držení v domácích podmínkách je nezákonné.

Pokud malého zajíčka někde objevíte, nejlépe uděláte, když ho necháte tam, kde jste ho našli, a vůbec se ho nebudete dotýkat. Může se stát, že zajíčka najdete na silnici, cestě, na parkovišti, vedle hřiště. V tomto případě může pomoct, pokud např. pomocí větve, trsu trávy dostrkáte na klidné místo (někam pod keř, do vysoké trávy). V žádném případě zajíčky neodnášejte ani je neberte do holé ruky! Pokud už jste tuto chybu udělali, nepokoušejte se je odchovávat doma, ale odevzdejte je nejbližší záchranné stanici.

Poučte své děti, proč se zajíčků nemají dotýkat, mějte svoje pejsky v tomto kritickém období na vodítku a pod dohledem. Nesnažte se mláďata „zachraňovat“, když to nepotřebují. Takhle dáte mláďatům větší šanci na přežití.“

 

Reklama