528364f5e9801-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Vzájemně se obdarováváme, ale nic nekupujeme

„Samozřejmě u nás na Štědrý večer chodí Ježíšek, to je dané. My mu ale pomáháme. Odmala vedeme děti k tomu, že je krásné dárky nejen dostávat, ale také je dávat. A tak si společně hrajeme na Ježíškovy pomocníky. Každý pro toho druhého něco vyrobí, podle svých možností a schopností. Platí to i pro starší dvě děti – nechceme, aby si lámaly hlavu, co komu kde koupit za nevelké kapesné. Rádi bychom, aby věděli, že radost mohou udělat i bez peněz,“ popisuje prodejní asistentka Dita, maminka čtyř dětí (13, 10, 7 a 3 roky).

Necháváme zodpovědnost za zdobení stromečku na dětech

„Zdobení stromečku zásadně necháváme na našich dvou dětech (4 a 8 let). Samozřejmě to nikdy není dokonalé, což manželka celkem těžce nese. Donedávna to byla vždy jen její práce a ladila barvy a ozdoby do posledního detailu. Na to teď může zapomenout. Ale když vidí tu radost a pýchu, s jakou nám děti jejich výsledné mistrovské dílo ukazují, vždycky zjihne. Do příprav by se měly zapojit i ti nejmenší, tím se řídíme my,“ říká strojní technik Petr.

Obdarovávání chudých

„Učíme děti, že bychom měli myslet na druhé. A o Vánocích u nás tohle téma jede dvojnásob. Jsou přece o dárcích, lásce k bližnímu, pomoci, pochopení… Proto se s dětmi rok co rok zapojujeme do různých dobročinných sbírek, ale i obdarovávání lidí, kteří nemají stejné štěstí jako my. Na Štědrý den například obcházíme park kousek od nás a roznášíme lidem bez domova teplý čaj a nějaké cukroví. Už nás znají a těší se. Děti o tom pak s hrdostí vyprávějí ve škole. A dokonce už i samy přemýšlí, komu by darovaly své hračky nebo oblečení, ze kterého už vyrostly,“ pyšní se učitelka Karolína, maminka dvou dětí (7 a 9 let).

Děláme si na sebe víc času

„Přes rok je to jedna velká honička, ale na Vánoce se snažíme trávit spolu co nejvíc času. A zvolnit. Na vánoční prázdniny si pravidelně bereme dovolenou, podnikáme společné výlety, procházky, hodně si povídáme, nebo jen tak jsme – ale jeden druhému po boku. Přestože jsou naše děti už velké (11 a 14 let), tohle období je vždycky zaručeně nějakým kouzlem přehodí z puberty do normálu,“ usmívá se obchodní zástupce Karel.

e483faf8c9027-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Pečení cukroví? Jedině společně

„Děti odmala zapojuji do vánočních příprav. Jejich největší vášní je pečení a zdobení cukroví. Sice mi to s nimi trvá tak pětkrát déle, ale co? Není to závod, raději udělám méně druhů, ale hezky společně. Vždyť Vánoce jsou přece o dětech, jejich radosti a nadšení. Za mě rozhodně lepší varianta, než mít výstavní cukroví, ale děti znuděné na gauči u pohádky,“ míní zubní laborantka Kateřina, maminka dvou dětí (5 a 7 let).

Děláme dobré skutky, nejen o Vánocích

„Po celý advent máme takovou hru – každý den jeden dobrý skutek. A holky (9 a 12 let) to berou důsledně, zapisují si je do deníčků. U večeře si pak o nich povídáme. Nemusí to být nic velkého. I taková pomoc paní učitelce se sešity nebo přidržení dveří starší paní se počítá. Zkrátka něco milého, dělaného s dobrým úmyslem. Věřte, že si děti zvyknou praktikovat to i mimo Vánoce,“ dělí se o nápad šperkařka Martina.

Připomínáme si, že není vše samozřejmost

„Ať si každý říká, co chce, máme se moc dobře. A právě to chceme vštípit i našim třem synům. Aby věděli, že nic, na co jsou zvyklí, není až taková samozřejmost. Hodně si vyprávíme, čteme a s oblibou jezdíme po skanzenech, aby viděli, jak to chodilo dřív. A měli přehled i o tom, jak to chodí jinde ve světě. Člověk si musí umět vážit toho, co má. Kdy je lepší příležitost k takovým hlubokým debatám, než o Vánocích?“ myslí si stavař Jan.

Nezapomínáme na tradice

„Od začátku adventu si každý večer čteme nějaký vánoční příběh a připomínáme staré tradice. Dětem se tak příjemně krátí čas do Štědrého dne a něco se dovědí. Také si společně zpíváme koledy. Ne nějak cíleně. Jeden prostě začne a ostatní se k němu přidají, ať už dělají cokoli. Je to moc milé,“ svěřuje se učitelka z mateřské školy Adéla, maminka tří dětí (4, 6 a 7 let).

Připomínáme, jak je skvělé, že můžeme být spolu

„Děti se samozřejmě těší na Štědrý den, píší dopis Ježíškovi a přemýšlí, co jim přinese. My jim ale nikdy nezapomeneme připomenout, co je v tento den skutečně důležité, a to že jsme zdraví a spolu. A hned začneme probírat, co všechno nás v tento významný den čeká. Najednou začnou i ony víc přemýšlet, že to není jen dárcích, a těšit se na jiné prožitky,“ zmiňuje asistentka Zdena, maminka dvou dětí (6 a 10 let).

d24d07d67305c-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Jak to vidí odborníci?

„Vánoce nejsou jen o dárcích. Ukažte dětem, že tradice a vaše rodinné rituály jsou často hodnotnější než dárky samotné. Když dítě prožije hodnotné Vánoce, bude vnímat atmosféru a nebude se soustředit jen na dárky. Nebude pro něj fatální, když všechny vysněné hračky nedostane,“ připomínají poradkyně Adriana Nováková a Iva Kyselá z Akademie rodičovství.
                  
Zdroj informací: respondenti redakce, Adriana Nováková a Iva Kyselá - Akademie rodičovství