DSC_0004.jpg (110 KB)

Rillettes můžete udělat nejen z kachny. Ale také ze zvěřiny nebo vepřového. Vlastně téměř z jakéhokoliv masa, jen vždy část surovin musí být maso tučné, které všechno pěkně spojí a vy si ho namažete na čerstvý chléb. 

Jídlo, které naprosto jasně patří k podzimu.

Suroviny

  • velká kachna (cca 5 kg)
  • 40 - 50 g soli
  • čerstvě mletý černý pepř
  • podle chuti pár stroužků česneku, tymián nebo jiné bylinky
  • zhruba 1 litr vody
  • 100 ml portského vína
  • 3 lžíce sádla (ideálně kachního)

Postup

Kachnu naporcujeme ostrým nožem na kusy. Nemusí být nijak úhledné. Jde jen o to, aby se vešly do velkého hrnce. 

Připravíme si mega velký hrnec. Ideální je velký těžký litinový hrnec s poklicí. Kdo nemá, nevadí. Postačí jakýkoliv jiný velký hrnec. 

Do hrnce dáme rozehřát sádlo a opečeme na něm kusy kachny. Vždycky až budou zlaté, vyndáme je z hrnce ven. Až budou opečené všechny kousky, vrátíme je všechny do hrnce a zalijeme 100 ml portského vína. Zvýšíme teplotu a necháme asi pět minut vyvařit. 

Zalijeme vodou, ochutíme solí a kořením. Přiklopíme poklicí a necháme probublávat na mírnou teplotu.

Probubláváme mnoho hodin, asi tak pět, šest. Kontrolujeme v jaké fázi maso je. Musí se úplně rozpadat na vlákna.

Občas mícháme, podle potřeby můžeme přidat ještě trochu vody. Naopak, máte-li pocit, že je vody v hrnci přílíš, můžeme na chviličku zvýšit teplotu a nechat vodu odvařit.

Maso se teď krásně rozpadá, promícháváním rozpadání ještě podpoříme. Vypneme plotnu a připravíme si nádobky, ve kterých budeme rillettes skladovat. Úplně nejraději mám „kokotky“ - misky s pokličkou, ale i malé zapékací misky, alobalové misky nebo skvělé sklenice s uzávěrem z Ikea. Jedno je důležité - musí být naprosto čisté, ideálně i vypláchnuté horkou vodou a důkladně vysušené, aby nám rillettes v lednici vydržel co nejdéle.

Máme vyzkoušeno, že klidně vydrží 14 dní. Ale většinou je do týdne rozdaný a snězený. Podělíme sousedy, rodiče, kamarády a je po něm.

Do připravených misek nabíráme směs masa a tuku, ideálně aby na povrchu byl hlavně tuk, který rillettes lehce zakonzervuje. Skladujeme v lednici, ale můžeme i v mrazáku.
Doporučuji vyndat misky z lednice půl hodinky před tím, než budete jídlo podávat. 

Dobrou chuť přeje Elly.

Vyzkoušejte i jiné druhy rillettes

Jehněčí rillettes

rijet.jpg (60 KB)

Vepřové rillettes

rillettes.jpg (77 KB)

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková

Reklama