Světců, kteří byli během pozemského života lidmi, je mnoho. Každý má za sebou svůj příběh a je uctíván pro své zásluhy. Málo se však ví o tom, že za svatého byl prohlášen také čtyřnohý přítel člověka a k jeho hrobu přicházelo množství poutníků s prosbou o pomoc.
Nešťastný omyl
Příběhů zvířat, které zachránily život svému pánovi, je známo mnoho a stále přibývají nové. Němá tvář je průvodcem člověka po staletí a leckdy bývá věrnějším přítelem, než někteří lidé. Dokladem toho, jak silná může být láska zvířat k lidem je mimo jiné také příběh ze třináctého století. Ve francouzské šlechtické rodině s malým kojencem žil chrt jménem Guinefort. Jednoho dne odešli rodiče dítěte ze svého sídla pryč a když se vzdálila i chůva, dítě zůstalo pouze se psem. Do domu se vplížil jedovatý had a plazil se ke kolébce. Guinefort po něm skočil a roztrhal ho na kusy. Přitom však nešťastnou náhodou shodil kolébku a dítě z ní vypadlo. Když se vrátili rodiče kojence, přišel je pes přivítat se zakrvavenou tlamou. V hrůze se rozběhli ke kolébce. Když ji viděli převrácenou, po ničem dalším už nepátrali. Otec dítěte chrta na místě probodl mečem. Teprve potom si všiml, že jeho syn spí klidně opodál. Uviděl také roztrhaného hada. Když si uvědomil, že neprávem zabil zachránce svého potomka, vzal tělo psa do náruče, pochoval ho do studny před hradní bránou a zasypal kameny. Kolem hrobu vysázel stromy jako památku na hrdinský čin nebohého chrta.
Chrtův hrob jako poutní místo
Místní rolníci, kteří se doslechli o Guinefortově statečnosti při záchraně dítěte, začali místo navštěvovat a posléze se i modlili, aby pes pomohl také jejich dětem, pokud onemocněly anebo se ocitly v nebezpečí. Matky sem přinášely rovněž přímo své děti. To se samozřejmě nelíbilo církevním hodnostářům. Ti tvrdili, že podobné uctívání zvířete je hanebnost a lidé, kteří takto činí, jsou posedlí démony. Dominikánský kněz a inkvizitor Štěpán Bourbonský dokonce požadoval, aby kosti psa byly vyhrabány, stromy pokáceny a vše společně spáleno. Církev pak zakázala lidem chodit na toto místo pod pohrůžkou zabavení a rozprodání veškerého majetku. Marně. Prosebníci sem přicházet nepřestali a podle svědectví místního kněze proudily davy poutníků k hrobu psího světce ještě v první polovině 19. století. Rodiče kromě přinášení svých dětí na posvátné místo také umisťovali na okolní stromy součásti dětských oděvů. Folkloristé doklady o praktikování kultu svatého Guineforta vystopovali dokonce ještě v období mezi světovými válkami ve 20. století. S rozvojem medicíny v následujících desetiletích uctívání statečného chrta a žádosti o vyléčení postupně zanikly.
Zvíře s lidskými vlastnostmi
Jak se mohl stát světcem pes, tedy stvoření, o kterém církev tvrdí, že nemá nesmrtelnou duši? V období, kdy se příběh měl odehrát, byl život samozřejmě zcela jiný, než dnes. Také přístup k náboženství se hodně lišil. Zejména prostí lidé měli své jasné představy o tom, kdo by měl být svatý a kdo ne. A tak, i když nebyl ( a ani nemohl být )Guinefort prohlášen za svatého oficiálními místy, vytvořili si z něj světce zkrátka a dobře sami obyčejní lidé. A v jejich přesvědčení o jeho svatosti je nezviklaly ani oficiální církevní prohlášení, ani posměch protestantů. A jak bylo řečeno, kult svatého chrta vydržel až do 20. století. Proč se udržel tak dlouho a víra byla tak silná? Ve středověku byla dětská úmrtnost obecně velmi vysoká. To byla tehdejší drsná realita. V té době se zvířata rovněž považovala nikoliv za opečovávané mazlíčky, ale za tvory, kteří člověku pomáhali a pracovali s ním. V této kultuře také byly zvířatům často připisovány lidské vlastnosti. V 15. století byl například oběšen na základě soudu vepř, protože byl podezřelý ze zabití pětiletého dítěte. Stejně jako zlé myšlenky pak zvířatům mohly být tenkrát připisovány ušlechtilé vlastnosti a psa bylo možné požádat o milosrdenství, soucitnou přímluvu a zázrak.
Čtěte také:
- V nebi se hromadí davy
- Jak svatý Martin k huse a vínu přišel...
- Ukázka toho, proč je pes nejlepší přítel člověka
Nový komentář
Komentáře
Smutne je, ze se nikdy nedovime, kdo to udelal, i kdyz je chyti, protoze pachatele jsou nezletili.
Pes je nejlepsi pritel cloveka, to je nevyvratitelny fakt. Kdejaky "kamarad" zklame, pes ne.
Alka1 — #15z výchovných důvodů pro ten trojlístek i pro jejich vrstevníky by to bylo dobré. Nejhorší by bylo, kdyby jim to prošlo.
gerda — #14 Včera to bylo i ve zprávách na TV NOVA - čas 27:36. Snad ty parchanty chytnou, majitelka dnes psala na FB, že mají nějakou stopu...
Alka1 — #12Ano, to je přesně ta událost. Napadlo mi, že ve škole by na to mohli taky přijít - přece jenom - kluci registrují, že je po nich sháňka a můžou znervóznit a začít dělat chyby. Prokecnou se před kamarády. Bylo by nanejvýš nevhodné, kdyby je někdo kryl. Ve škole samotné by měli podle mého názoru učitelé rozhodit sítě, třeba jen formou dotazů ve vyučování anebo případ použít do hodin občanské výchovy, pokud teda nějaké ještě jsou.
to byl moc hezký článek,o tom jsem nikdy neslyšela
gerda — #1 Chlapci v Blansku surově ztloukli psa!
gerda — #1 Ani jsem to nečetla,jen letmo zaslecha z obrazovky,ale nebudu se pod tímhle pěkným článkem k tomu vyjadřovat.Můj názor jistě znáš....v takových případech se stydím za to,že jsem člověk,to mi věř!
gerda — #1to co se stalo se pochopit nedá...včea tu byl článek, že "rodiče" nechtejí sve dítě že je to fracek...ale vždiť oni ho tak vychovali a proto se dějí takovéto případy!!! I ten pes se chová tak jak ho člověk vychová....
Myslím, že v Mexiku (možná i jinde?) je zvyk jednou ročně požehnat v kostele i zvířatům. Pěkná tradice a lidi si u toho uvědomí, co pro ně zvířata dělají a znamenají.
a proto nesmí psi do kostela...
gerda — #1jsou to hajzlové a né nezletilci.Zavřít do polepšovny.Tohle už není normální co se děje.
gerda — #1 to je skutečně síla
gerda — #1souhlasím s tebou.
Zvíře dokonce může být lepší než člověk. To platí v případě z Blanska, kdy tři cca dvanáctiletí parchanti polili malého důvěřívého psíka kyselinou, když si ho předtím přivolali na "pohlazení" a ještě jim to bylo málo, tak ho praštili přes hlavu. Pes bojuje o život, po těch třech se pátrá a až a jestli je vypátrají, tak....se jim nic nestane, poněvadž nejsou trestně odpovědní!!! Ve své člověčí moudrosti jsme to dopracovali až sem - zlé činy můžou beztrestně páchat všichni, co ještě nemají občanku.
Vím, že jsem od článku dost odbočila, ale od včerejška mě to pronásleduje a nemůžu to pochopit.