Psoun prériový (latinsky Cynomys ludovicianus) je milé a přítulné zvířátko, které si každý oblíbí! Ale pozor na vybavení domácnosti – psoun totiž rád hlodá. Jak se o něj starat a za kolik si ho pořídit, zjistíte v tomto článku...

psoun

Chtěly byste si, milé čtenářky, pořídit domů zvířátko a už vás omrzeli tradiční psi, andulky a kočky? Nudíte se? Nekupujte medvídka mývala, ale pořiďte si psouna a máte o zábavu postaráno. Toto roztomilé zvířátko se stane vaším nejlepším kamarádem, zábavným společníkem i spolehlivým rozpouštěčem trudomyslnosti. Můžete jej naučit chodit na vodítku i přiběhnout na zavolání. Než se však zamilujete do jeho rozkošného čumáčku a rozhodnete si jej pořídit, pořádně zvažte své časové (dožívá se 8 i více let) i finanční možnosti.

Dospělý psounek není žádné tintítko – váží něco přes kilo a potřebuje pořádný výběh pro své řádění. Navíc je to zvířátko společenské, zvyklé žít ve velké smečce, kterou mu svou láskou, péčí a starostlivostí budete muset nahradit. Psoun si své pánečky zpravidla oblíbí natolik, že necháte-li ho o samotě, bude mu smutno a oplatí se vám zdemolováním nejdražšího kusu nábytku či prokousáním perského koberce.

 • Co baštípsounkromě perského koberce všechny druhy trávy, seno, kořínky, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, brokolice, sladký brambor, mrkev, jablko, kostky pro hlodavce, granule pro činčily, kukuřičné klasy, fazolové lusky, kapusta, zelí (pozor na nadýmání), větvičky z ovocných stromků, drobný hmyz (cvrčky, moučné červy). Jako pamlsek pak psí granule, rozinky nebo jiné sušené ovoce a oříšky.
 • Kde bydlí – psoun potřebuje mít dostatečně velký výběh, minimálně o rozměrech 1m x 1,5 m. Vhodná je například klec na fretky, či velký kotec s drátěným pletivem - je třeba počítat s psouními silnými zoubky. Jako podestýlka je vhodné seno - slouží jednak jako potrava a také se do něj zvířátko může zachumlat.
 • Jak se chová – psouni jsou zpravidla přítulná a přátelská zvířata, která se ráda mazlí a laskají. Problém nastává v období páření (od listopadu do jara), kdy jsou samičky nekomunikativní a samečci bávají agresivní. Těmto potížím se však dá předejít včasnou kastrací.
 • Ochočení – při dostatečné trpělivosti a pozornosti můžete psouna naučit spoustu povelů a triků – přiběhnutí na zavolání, chození na vodítku, různé zábavné kousky. Nejlepší motivací pro něj bude dobroučký pamlsek. Bude-li psounek zlobit, potrestejte ho zavřením do klece (izolace je pro něj tím největším potrestáním), ale určitě jej nebijte, jinak se vás bude bát.
 • Jak si psounka pořídit – ceny psounů se pohybují v širokém rozpětí od 4000,- do 7000 Kč. Dají se sehnat u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech. Vždy je lepší si pořídit mládě (8–9 týdnů), které se snáze vychovává a jednodušeji k vám přilne.
 • Problémy – jako většina zvířátek chovaných v zajetí mají i psouni sklony k obezitě, je proto třeba zajistit jim pravidelný pohyb v dostatečném množství a nepřekrmovat je. Můžete mít potíže u veterináře – přece jde o zvířátko exotičtější, je proto lepší si nechat zvěrolékaře doporučit od známého chovatele. Určitě dopřejte psounkovi dostatek prostředků pro hryzání (větvičky, dřívka, kousátka), nechcete-li, aby řádil na vašem nábytku.
 • Odchov – rozmnožování psounů v zajetí je hodně složitá záležitost, chce to mít dostatek trpělivosti a zkušeností. Samice dospívá kolem 1 roku, je březí 30 dní a rodí dvě až osm slepých a holých mláďat. Otce je dobré od mláďat držet dál.

Pět zajímavostí

 1. Své jméno dostali psouni podle specifických štěkavých varovných signálů, kterými upozorňují kolonii na případné nebezpečí.
 2. Psouni prérioví žijí v rodinných klanech složených z jednoho až dvou dospělých samců, většího množství samic a jejich potomstva.
 3. Celé kolonie psounů obývají složité podzemní nory, které jim slouží zejména jako úkryt, ale také jako zásobárna krmiva na zimu. Uvnitř kolonie panují hierarchická pravidla.
 4. Tento hlodavec pochází původně z jihu Kanady a severu Mexika, kde ještě stále volně žije na travnatých plochách v prérii.
 5. Psoun je veverka. Řád – hlodavci (Rodentia), čeleď – veverkovití (Sciuridae).
Reklama