Na začátek je velice důležité říct, že pořízené zvířatko není věc na ozdobu. Před tím, než domů tedy nějaké přinesete, ujistěte se, že máte nebo dokážete poskytnout vše potřebné, co pro svůj spokojený život zvíře potřebuje. I malé a nenáročné zvíře potřebuje péči.

Ježek bělobřichý

Oblíbený a u nás nejčastěji chovaný je ježek bělobřichý, který si vás získá svými korálkovými černými očky a roztomilým bílým bříškem. Jeho povaha je mírná, nekouše, snadno zkrotne a uvykne si také na brání do ruky. Tito ježci váží zhruba 450 gramů a dožívají se maximálně devíti let.

Co ježek potřebuje?

Ježkovi byste měli pořídit domeček. Vzhledem k tomu, že ježkové nemají rádi průvan, zvolte jako jeho „přístřešek“ spíše umělohmotný box nebo skleněné terárium nežli klec. Jako podestýlka jsou vhodné bezprašné hobliny nebo klidně absorpční podestýlka pro kočky, která vsakuje moč a pachy.

Ježek je masožravec, tudíž si pochutná na živých moučných červech, cvrčcích či jiných druzích hmyzu. Vždy ho ale kupujte v obchodě. Zamezíte tak kontaktu s parazity a nákazám. Ježkovi můžete dát i granule. Mimo to potřebuje také poměrně velké množství vody.

jezek.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Axolotl mexický

Kvůli svému vzhledu je často přezdíván jako vodní dráček. Jedná se o obojživelníka, který v dospělosti dosahuje až 35 centimetrů. Tento roztomilý vodní živočich byl ještě donedávna v Mexiku konzumován. Nyní je ale již chráněný. Radost vám bude váš dráček dělat dlouho, dožívá se totiž až dvaceti let.

Co axolotl potřebuje?

Axolotl není nijak náročné zvíře. K radosti a spokojenému životu mu postačí voda a jídlo (maso). Jen si je potřeba uvědomit, že dospělý pětatřiceti centimetrový axolotl potřebuje dostatek prostoru, který mu poskytne padesátilitrové akvárium. Krmte ho kousky libového masa, malými rybičkami nebo žížalami.

Axolotl nerad žije sám, je dobré mu pořídit parťáka.

axolotl-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Šnek africký

S šnekem se asi úplně nepomazlíte, ale za to vám nedá moc práce a můžete se kochat jeho majestátní velikostí (s ohledem na to, že je to šnek, samozřejmě). V domácích podmínkách počítejte s velikostí okolo 20 až 30 cm. Afrických šneků neboli oblovek existuje velké množství druhů a poddruhů. Pro začátečníky je však nejvíce vhodná oblovka žravá. Ta je totiž nenáročná a poměrně snadno se rozmnožuje. Ve volné přírodě je ovšem považována za pohromu. Takto chovaní šneci se dožívají 5 až 7 let.

Tito šneci mají velký apetit, snadné rozmnožování a schopnost zahrabat se při nízkých teplotách až do hloubky 20 cm do země. Navíc nemají v přírodě přirozeného nepřítele. Proto jsou v některých koutech země považovány za obrovské škůdce. Nevypouštějte je tedy do volné přírody!

Co šnek potřebuje?

Akvárium nebo terárium, které by díky jejich velikosti mělo mít rozměry minimálně 50 x 30 x 30 pro jednoho. Akvárium či terárium roste rozprašovačem, ale také dostatečně větrejte, aby se netvořila plíseň. Podestýlka by měla být silnější.

Šneka krmte ovocem, pochutná si na melounu, jablkách i hruškách. Radost jim ale udělá také například čínské zelí, strouhaná mrkev nebo okurka. Dostatečný přísun vápníku zajistíte pravidelným podáváním sépiové kosti.

snek.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: blog.mallireceptarlabetidnessuperzoo, wikipedie

Reklama