Módním životním stylem 21. století je takzvaný styl zdravý. Ráno zrní, k obědu ryba, k večeři zelenina. K tomu dva litry tekutin denně, minimum sladkostí, žádné živočišné tuky, cigarety a alkohol a celou tu cestu k věčnému mládí posvětit nejméně třemi hodinami cvičení za týden. K tomu dostatek spánku, masáže, jóga, trochu té práce... hm, pěkné.
Už jste ale slyšeli, že zdravému životnímu stylu lze propadnout stejně jako automatům nebo třeba alkoholu a úplně si tím zničit život? Sice ne tak, že se dostanete do kriminálu nebo se z vás stane vypitý alkoholik, ale kvalita života se vám sníží psychicky a sociálně na úroveň duševně nemocného člověka. Tahle porucha patří stejně jako bulimie a anorexie mezi poruchy přijmu potravy a říká se jí orthorexie.
Orthorexie sice zatím nepatří do mezinárodní klasifikace nemocí, ale vědci tento jev již dobře popsali a opakovaně jsou o něm publikovány vědecké články.
Jaké jsou přesné příznaky?
„Postižený neustále přemýšlí o tom, co jedl, jaké složky potravy jeho organismu prospěly, jaké mu chybí, jaké další jídlo je z tohoto hlediska potřebné... Neustále si propočítává hodnoty, jejich kombinace, plánuje si jídelníček i ve chvíli, kdy by bylo normální přemýšlet o něčem úplně jiném,“ popisuje hlavní příznaky dietoložka Veronika Schránilová.
Jana je prostě nesnesitelná
Mám kamarádku Janu. Je to sportovkyně a propagátorka zdravé výživy. Jít s ní do restaurace na oběd nebo na večeři je ale utrpení a mám někdy potíže zachovat chladnou hlavu a dělat, jako že mi to vůbec nevadí. To, co předvádí při objednávce jídla, připomíná vědeckou konzultaci o množství jedů obsažených v nabízených pokrmech. Přímo paranoidně zjišťuje původ, množství a složení posledního lístečku salátu, zálivky i bylinek. Musí vědět, odkud jednotlivé ingredience pocházejí a jak jsou zpracovány. Číšník na její objednávku spotřebuje arch papíru, protože Jana si nikdy nedá to, co je v nabídce, ale v salátu jí vadí rajčata, která nejsou bio, místo olivového oleje chce sezamový, místo špenátových lístků rukolu a v zálivce nesmí být ocet, ale citron. Špagety s lososem chce bez lososa a místo parmazánu mozarelu a normální sůl rozhodně ne, ta se musí vyměnit na hrubě drcenou mořskou.
„Něco sladkého, dámy?“ zeptá se číšník a mě polije horko. Jana otevře pusu a spustí: „A z čeho je přesně to tiramisu? A dáváte tam mascarpone, nebo tvaroh? A je tučný, nebo light? A to je normální český tvaroh? A ty horké maliny jsou slazené? Ne? Tak jo, dám si je, ale místo šlehačky mi na ně dejte ten tvaroh, ale ne tučný, a to amaretto nalijte jen na ten tvaroh, ne na maliny... a prosím vás, ohřejte mi to jen na 30 °C...“ a mě přechází chuť a tiramisu mi visí v krku a nemůžu ho polknout, protože Jana kroutí hlavou, jaké svinstvo to do sebe můžu cpát.
Kdo je v ohrožení?
Stejně jako anorexie a bulimie se tato porucha nejčastěji objevuje u lidí, u kterých je extrémně důležitý jejich vzhled (herečky, reprezentanti firem, podnikatelé), ale i u těch, kteří na sebe kladou velké nároky a snaží se být perfektní.
Orthorexie začíná nevinně. Nejprve prostě začneme poslouchat doporučení lékařů a dietologů. Dobře míněné rady ale časem přerostou v posedlost.
Zásadní rozdíl:
Orthorexie se od známějších stavů anorexie a bulimie liší tím, že se nesoustředí na kvantitativní aspekty stravy. „Orthorektici“ jsou posedlí otázkami kvalitativními – jaké látky jsou pro zdraví nezbytné, v jaké formě a v jakých poměrech je má organismus dostávat.
Časem tyto myšlenky zcela ovládnou jejich mysl a oni nejsou za celý den schopni myslet na něco jiného. Například několik lžiček zmrzliny, zkonzumované při oslavě narozenin vlastního dítěte, úplně zkazí náladu orthorektičky. Oslavy a společenské události jsou pro tyto lidi zdrojem stresu a obav z porušení přísného režimu, který si předepsali. Orthorektik se od normálního člověka liší tím, že se plánování a příprava jídel stane hlavní náplní jeho života.
Znáte někoho takového ze svého okolí? A nejste náhodou vy sama orthorektička?
Nový komentář
Komentáře
DanaD — #30 Eh, ještě copypastuj, kde Velký Vjedec vysvětluje, jak přesně se sůl ukládá v kostech a pokožce, například.
99% toho je rádobyvyvracení nepřesných a neurčitě mlhavých žvástů, to dokáže kdokoli s mozkem - takže ano, jistá část osazenstva to ocení, ale pro (doufám) většinu zde je to zbytečná tapeta.
zdenunka — #58 asi byste si měla zajít nechat vyšetřit ty křeče, nebo čím to trpíte, že nedovedete včas zvednout ruku z interpunkce
ad bio-nebio: logicky vzato je určitě zdravější jíst jídlo, které není postříkané nejrůznějšími jedy. V naší sámošce sice nic bio neseženu, ale ráda si vezmu skopové nebo vejce od rodičů, med od souseda nebo ovoce z vlastní zahrady, protože vím, co jím. Domácí mléko jsem pila asi dvacet let a nemohla jsem si na kupované (jakékoli značky) zvyknout, dodnes s ním mám problém a radši tu pachuť přerazím grankem
Irena1 — #62 Mi takhle jednou z ničeho nic skončily chutě na sladkosti. Ne, že by mi přestaly chutnat, ale spíš už je nevyhledávám. Teď preferuju spíš sýry, v ledničce máme vždycky zásobu různých druhů a konzumujeme k vínu
neprovokujte s kuřecíma řízkama - ty jsem vždycky milovala ... moje tělo najednou usoudilo, že maso vlastně nemá rádo.
Takže čuchnu k šunce, řízku, svíčkové, sekané - a smrdí mi to a nemůžu to vzít do pusy. Paradoxně zatím je tělo ochotno přijmout třeba kousek debrecínky nebo dunajské klobásy, nechápu...
Zhruba měsíc žiju nedobrovolně hlavně na sýrech, vejcích a zelenině, sem tam nějaký jogurt. Váha na to nic neříká, jen se cítím lehčeji, rychleji se to tráví než maso, ale to je asi tak všechno.
Proti BIO věcem nic nemám, až na ceny - takže nekupuju
zdenunka — #58 No nepovídej
Dimsy — #59 Dobrý nápad. Já dnes plánuju kuřecí řízky
No tak já jdu radši upéct tu sekanou.
wich — #57 Nevím komu tykáte !!!!! Vy asi opravdu nejste normální a měla by jste se nechat vyšetřit !!!! Z vašich příspěvku k různým tematům jsem pochopila, že žijete mimo realitu !!!! Jistě jste z nějákého buranova a z nedostatku jiné zábavy se bavíte urážením lidí !!! Upřímně......

je mi vás líto !!!!!
zdenunka — #56 Holka ty mě bavíš. Jen tak dál, více takových klidem překypujících příspěvků
wich — #50 Nevím o co Vám jde ??? Z Vaší reakce bych řekla ,že čaj na uklidnění potřebujete spíše VY!!!! Možná jste nevyrovnaná z Vašich bio názorů a trpíte nedostatkem nějákých stopových prvků a vitamínů !!!! Možná by nebylo na škodu navštívit nějákeho lékaře .....Vaše reakce nejsou normální . Já se do nikoho nenavážím

a napsala jsem jen svůj osobní názor .....
já osobně bio neodsuzuju sama si pěstuji ovoce a zeleninu a ráda si vezmu od rodičů domácího králíka ,ale nejsem otrokem bio jako by nic lepšího nebylo . Jen sem řekla že bio neznamená zdraví a nezávadný !!!! tak se laskavě uklidněte a jezte si co chcete !!!!!


Dimsy — #54






VON zacne okolo 4.odpoledne a skonci okolo 11.vecer. Taky prej nema hlad.
Eva_Fl — #52 Co máš proti jedení jednou za den? Jím jednou denně! Začnu asi tak v jedenáct dopoledne a skončím v deset večer. A hlad teda nemám.
Eva_Fl — #52 Jíst 1x denně, umřela bych. Když dlouho nejím, mám křeče a nafouklé břicho
, což se mi jako každodenní součást života vůbec nelíbí
wich — #51 ono totiz jist 6x denne FAKT neznamena snist 6 plnych porci 6x denne. Nejvetsi porce by se cloveku mela vejit do dlani a ty ostatni? Pul hrnku. Krome 3 hlavnich jidel ( malejch ) je tam jen zelenina, ty muzou bejt hory, ale ovoce uz jen malo. Pul jablka, par jahod atd. Taky jsem nemela sajn, jak vypada ,,normalni porce". No, vypada jako to, co nam davali v jeslich. Ale to TY vis.
Boruvka tady uz leta pise o ztrate 25 kg. No, videla jsem jeji svatebni fotky a doufam, ze ty jsou z doby PRED ztratou.
Eva_Fl — #49

zdenunka — #47 Já důvěřuji lidem, co ještě ví, jak pěstovat, chovat. Proto podporuji drobné živnostníky koupí domácích produktů. A naprosto nechápu, proč na mě řveš, to jsem opravdu nepobrala. Doporučuji šálek nějakého čaje na uklidnění.
Jo. Oni vsichni lekari a odbornici pres jidlo jsou uplni debilove. Ze se nezeptali Boruvky....
Blueberry — #46 souhlasím s vámi !!! také jím jednou denně a mam váhu a postavu lepší než kdejaká mladá holka ..... to co vidím za obtloustlé mladé holky co jim lezou špeky z krátkých triček mi připadá odporné a věřím tomu ,že za to můžou rodiče co je tak vykrmili a naučili špatným stravovacím návykum a přejídání ...... mám dospívající dceru a má skvělou figuru a neřeší váhu a jí vše . nikdy sem jí do jídla nenutila vždy jí když má hlad a na žádné pravidelné jídlo 6x denně si doma nepotrpíme .
wich — #28 to ,že je něco z biofarmy nezaručuje nezávadnost !!!! chybí tam pravidelné kontroly !!! a poslední výzkumy ukázaly že to co je bio není zdravější ..... je to jen možná chutnější !!!!a hlavně je to psychický ,že máte pocit že jíte kvalitně a zdravě . a masu z polska bych rozhodně nedůvěřovala !!!!!!!!! žiju v praze a mám možnost si nakoupit kvalitní potraviny i když jsou dražší .
Eva_Fl — #40 Je zdravej proto, ze ji jednou denne. Takovy ty blaboly, ze mame jist 6x denne maly porce jsou kraviny, protoze telo nedela nic jineho, nez travi. Kdyz jis jednou denne, tak ma telo cas i na jiny veci, nez traveni. Ja jsem na to najela taky, zhubla 25 kilo a zdrava jsem jak ripa.