Při slově zavináč si představíme kyselou rybu, tedy zavinutý řez z rybího masa a zeleniny, naložený v kyselém nálevu. Co má společného s počítačovou zkratkou?

Jak vznikl zavináč?
Bylo to už v šestém století, kdy jej latiníci používali pro označení slůvka ad, které znamená na nebo k – například ad hoc. Později se tento symbol prosadil do běžné angličtiny a znamenal at a price of piece, tedy cenu za kus. V anglicky mluvících zemích se symbol v této souvislosti označoval jako commercial at

Jak se zavináč dostal na klávesnici
Dá se říct, že tak trochu náhodou. V patnáctém století reprezentoval symbol ve španělském a arabském světě hmotnosti jednotku arroba, která představuje asi 12,5 kg. Ta se používala až do19. století, a tak si zavináč prorazil cestu na klávesnice prvních modelů psacích strojů Underwood. Neměl tady moc praktické využití, ale od psacího stroje byl jen krůček k počítačům. Do počítačového světa si zavináč našel cestu v roce 1971. Američan Ray Tomlinson, který vytvářel e-mailové programy, potřeboval symbol, kterým by oddělil dvě části e-mailové adresy, tedy jméno uživatele a počítačového hostitele. Symbol, který se normálně ve jménu vůbec neobjevuje, a přesto je k nalezení na standardní klávesnici.

Jak jste na tom s technikou? Je počítač pro vás nezbytností, anebo ho doma ani nemáte? 

Celodenní SOUTĚŽ o skvělé ceny:
1. slovo soutěžní věty najdete v zadání soutěže. Jedná se o první slovo poslední věty třetího odstavce.
Kompletní sestavenou větu vkládejte SEM!

 


 

Reklama