vandaKvětina a žena patří odjakživa k sobě. Domů jste si pořídila snad do každého koutu něco zeleného pro dekoraci, sukulenty, kaktusy, na okně vám kvetou překrásné tropické orchideje či bromélie a ve vázách na stole vás těší pestrobarevné kytice už nejen o svátcích a narozeninách. Chtělo by to však něco, co nikdo nemá!

Jste přesvědčená, že vás v květinové říši už nic nepřekvapí? Moje kamarádka Vanda to vyřešila originálně. Vrhla se na pěstování svojí jmenovkyně. Že neznáte vandu?

Vandu jsem poznala před patnácti lety na jedné tiskové konferenci. Seděli jsme spolu u jednoho stolečku a otráveně poslouchaly nudné informace o přednostech jakési přírodní kosmetické řady, spolu jsme si daly pohoštění a nakonec ještě zašly na dvojku k Raráškům. Od té doby se z nás staly přítelkyně.

vandaA tak jsem se postupně dozvěděla, že se Vanda ve skutečnosti jmenuje Václava a ke své skutečné identitě se každoročně hlásí jen 28. září, kdy slaví svátek. Proč se přejmenovala, netuším, a ani mě to nezajímá.

Mnohem zajímavější vlastností je její zájem o květiny (to máme společné), a to od obyčejných polních „plevelů“ až po originální exotickou květenu, o které ví všechno od jejího původu, způsobu pěstování, množení, zálivky, možných chorob, ale i například co znamená v přeneseném smyslu. Jakousi květomluvu.

Vandin byt je zelení doslova napěchovaný, často máte pocit, že jste se ocitli v kvetoucí tropické džungli. Přesto byt nepůsobí nepřirozeně a každá návštěva se tu cítí moc příjemně a jen nerada se má k odchodu. Je to, jako byste se náhle ocitli v rajské oáze a všechny starosti jste zanechali před prahem Vandina domova. Pro mě osobně je každá její návštěva malým svátkem, a kdyby to bylo možné, hned bych se k ní nastěhovala.

vanda violetvanda greenvanda purplevanda orangeTeď mě Vanda přímo ochromila. Při poslední návštěvě jsem nestačila lapat po dechu. Všude kolem kvetly orchideje, jaké jsem ještě nikdy neviděla, ani v květinových katalozích, ani v renomovaných květinových síních.

Převládala modrá barva a všechny její odstíny až po fialovou a temně růžovou. „To je vanda,“ představila mě a vysokou modrofialovou krasavici Vanda. „Kamarád mi ji propašoval z Thajska jako malou rostlinku, ostatní se mi podařilo získat u nás,“ ukazovala na další exempláře pyšná majitelka tropické nádhery.

A tak místo klepů ze společnosti jsem pak u kávy hltala informace, jak s neznámou vandou zacházet, a fascinovaně jsem zírala na rostlinku v květináči – Vandin dárek, který měl vzápětí zkrášlit moji skromnou domácnost.

Znáte vandu?

vandaNádherná hrnková rostlina vydrží kvést mnohem déle než běžné pokojové květiny, ale i její příbuzné orchideje. Pochází z Thajska, kde se usadila vysoko v korunách stromů. V bytě by tedy měla zaujmout vyvýšené teplé místo s dostatkem vlhkosti. Ideální je závěsný květináč či váza umístěná na východní či západní stranu.

Je skvělé umístit ji do pokojového skleníčku či zimní zahrady se zvlhčovačem vzduchu, ale i v pokoji si vystačí s pravidelním rosením.

Vanda žije doslova ze vzduchu, její nepřehlédnutelné trsy vzdušných kořenů ze vzduchu absorbují veškerou potřebnou vláhu i živiny. Kontrastem vzdušnému kořenovému balu je nápadně dlouhý stonek s hroznem velikých, sytě zbarvených květů. Kvete v odstínech modré, růžové, ale i žluté, oranžové a přírodní zelené.

Pozdrav z Havaje

Obliba této orchideje si razí cestu všemi kontinenty. Ačkoliv pochází z Asie a v Thajsku se těší neskonalé oblibě, setkáte se s ní i na Havaji, kde ji často používají do uvítacích květinových náhrdelníků.

V Singapuru se zase vanda stala národní květinou.

Poté, co jsem si vandu postavila na „čestné“ místo v obýváku, troufám si říct: „Je jen otázkou času, kdy si získá obdiv i u vás…“