Přečtěte si příběh vnuka naší čtenářky s nikem Dadma. Špatná diagnóza a liknavost lékařů ho nakonec přivedla až na operační sál. Operace stála rodiče několik desítek tisíc korun, přesto nemoc nevyléčí, ale pouze pozastaví.

Dobrý den. Já sama jsem brýle nenosila, až po 50-ti letech věku jsem začala používat brýle na čtení, ale ve starším věku je spíše vyjímkou ten, kdo brýle na čtení nepotřebuje.

Chci ale napsat příběh mého vnuka, který je nyní velmi aktuální, neboť je po operaci oka. Vnukovi je nyní 20 let , když mu bylo asi 12 let začali jsme zjišťovat, že nějak hůře vidí, proto s ním dcera šla na vyšetření. Dětská oční lékařka ho vyšetřila a sdělila dceři a nebo ještě lépe, vynadala jí, že kluk je tupozraký a že se s tím nedá již nic dělat, že jsme to zanedbali. Tupozrakost není nemoc oka, ale mozku a dá se léčit pouze do 6 - 7 let, ale čím dříve tím lépe.

Pro jistotu jsme se asi za rok objednali do nemocnice, kde nám řekli to samé. Tak jsem byla naštvaná i na naši pediatričku, že když byla dcera na 3-leté a 5-ti leté prohlídce, že na to nepřišla. V 15-ti letech přešel k očnímu pro dospělé a i když paní doktorce říkal, že zrak se mu zhoršuje, tak závěr byl stejný - tupozrakost. S tím, že pokud by to bylo horší, že nás tedy pošle do Prahy na vyšetření, ale že nám tam asi nic jiného neřeknou.

Vnuk vystudoval průmyslovku a nastoupil na VŠ do Prahy. Dokonce udělal i autoškolu, což nevím, jak vůbec dokázal. Před necelým rokem jsem ho zahnala k očnímu lékaři znovu, protože už bylo vidět, že skoro nevidí. Dcera šla s ním, byla tam jiná paní doktorka, která podle vyšetření a podle toho, co jí řekli, tak povídá: „ tohle není žádná tupozrakost, to je keratokonus. U tupozrakosti by se mu zrak nezhoršoval. Okamžitě ho poslala do Prahy na vyšetření, kde její diagnózu potvrdili. Jenže rohovku již měl tak špatnou, že na jednom oku se panu primáři podařilo udělat myoring (vložení takového prstence do oka) a na druhém oku bude muset být již provedena transplantace rohovky.

Takže nyní je po prvním zákroku a čekáme, zda to bude dobré, ale ani po tomto zákroku moc dobře neuvidí, měl by pouze zastavit postup nemoci. Za nějaký čas by se vidění (dioptrie) mělo korigovat brýlemi a nebo laserovou operací. Kdyby ho některý z těch očních lékařů poslal na vyšetření do Prahy dříve, tak by jeho onemocnění odhalili v počátku a léčba by byla snažší.

Ještě jedna perlička za operaci, kterou vnuk podstoupil, jsme museli zaplatit 35.000Kč,- což mně přijde postavené na hlavu. Transplantaci pojišťovny hradí, ale operace, které jsou pro pacienta šetrnější, ne.Takže, kdybychom neměli peníze, museli bychom nemoc nechat postoupit tak daleko, aby i druhé oko bylo pro transplantaci. Není to na palici?

S pozdravem Dadma

Máte pravdu, je to na palici. Ale případy, kdy si lékaři nevědí rady, ale ve své ješitnosti pacienta nepošlou k lepším odborníkům, by daly na samostatné téma. Sama mám v rodině něco podobného. Sice se to netýká očí, ale smutné je to stejně. Držím vám i vašemu vnukovi palce.

 

Reklama