Onemocnění genitálními bradavicemi - ilistrační fotoBradavice. Odjakživa symbol ošklivosti. Ještě dřív, než se s úspěchem začaly uplatňovat různé chirurgické postupy, jsme je mohli vídat poměrně často. Někdo měl bradavici na nose nebo na bradě, jinému doslova posely prsty na ruce, občas se objevovaly na chodidlech...

Jistě mi dáte za pravdu, že toto celkem banální onemocnění dokáže život pěkně opepřit. Zvláště v případě, že se mu u vás líbí natolik, že se nechce odporoučet ani za přispění několika různých přesvědčovacích metod.

Běžné bradavice, jak je zná většina z nás, jsou však jen libůstkou – nepatrným defektem – oproti bradavicím genitálním (Condylomata accuminata). Jak je z pojmenování onemocnění patrné, tyto útvary se objevují především na genitáliích. U žen to bývá v okolí poševního vchodu, ale i v pochvě a na děložním hrdle, u mužů pak na penisu nebo šourku.

Tyto kožní útvary se však mohou vyskytovat i kolem konečníku a v místě mezi genitáliemi a řitním otvorem, objevují se také v třísle. Postižených pak velmi znepříjemňují intimní život a v konečných důsledcích bývají i příčinou špatného psychického stavu nemocných.

Jak je poznáme a co je způsobuje?

Genitální bradavice jsou kožní výrůstky bělavé nebo přirozeně tělové barvy, mohou však být i tmavší. Jejich velikost se pohybuje od zcela malých, stěží okem postřehnutelných bradaviček, až po velké květákovité útvary.

Onemocnění genitálními bradavicemi - ilistrační fotoPůvodcem tohoto nepříjemného, esteticky značně odpudivého onemocnění, je infekce tzv. lidským papilomavirem HPV. Jde o nejčastější sexuálně přenosná infekci, která mimo jiné stojí i za známou rakovinou děložního čípku.

Během života se HPV nakazí až 80 % sexuálně aktivních jedinců. Infekce však naštěstí většinou proběhne bez jakýchkoli znatelných příznaků, ale u malé části infikovaných se projeví výsevem genitálních bradavic.

Choroba je zákeřná v tom, že od nákazy uplyne několik týdnů či dokonce měsíců, než se objeví první bradavičky.

V průběhu posledních let došlo k dramatickému nárůstu počtu nemocných, a to až o desítky procent! Například ve Velké Británii stoupl výskyt tohoto onemocnění od roku 1998 do roku 2008 o hrozivých 70 %. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace lze genitální bradavice nalézt zhruba u 30 milionů lidí na celém světě! Podle nejnovějších pozorování trpí touto nepříjemnou chorobou jeden člověk ze sta sexuálně aktivních.

Způsob přenosu nákazy

Infekce HPV se téměř vždy přenáší sexuálním stykem. To znamená, že se nedá nakazit kontaminovanými předměty, jakými jsou například spodní prádlo, ručníky a hygienické pomůcky, vana či toaleta.

V odborné lékařské literatuře však bývá popisován i nepříliš častý způsob přenosu nemoci z těhotné matky na dítě. Velmi vzácně také dochází k „předání“ choroby druhé osobě pomocí infikovaných rukou z genitálií a okolí konečníku. Typ HPV, který vyvolává genitální bradavice, není naštěstí schopen způsobit patologické změny na jiných místech těla.

 

 

Jaká je prevence onemocnění?

Vysokou míru ochrany poskytuje kondom, ale jedinou naprosto spolehlivou ochranou je jen sexuální abstinence. Bohužel ale HPV žije i v oblastech kůže, které při sexuálním styku nejsou chráněné kondomem.

Ale ani sexuální styk s partnerem, který projevy nemoci nemá, nezaručuje, že není nositelem skryté HPV infekce. Z toho vyplývá, že pravděpodobnost nákazy závisí na počtu sexuálních partnerů. Čím více partnerů, tím větší riziko.

Nemusíte však nutně střídat partnery jako ponožky. Infikovat se lze i při jediném sexuálním styku v monogamním vztahu. Záleží totiž také na partnerově předchozím intimním životě. Genitální bradavice tedy nemusí být v každém případě známkou promiskuitního způsobu života postiženého.

Způsob léčby

Zcela výjimečně malé bradavičky mizí bez jakékoliv léčby. Vlastní léčení však nebývá účinné, a ani se nedoporučuje. V současnosti nejčastěji spočívá běžná terapie v chirurgickém odstranění, které však bývá i přes lokální umrtvení poměrně bolestivé. Odstranění bradaviček v oblasti řitního otvoru se dokonce kvůli obrovské bolestivosti provádí v celkové anestezii! Genitální bradavice se bohužel i po chirurgickém ošetření často objevují znovu.

Condylomata accuminataVelmi spolehlivá je léčba pomocí lokální imunoterapie. Na postižená místa se nanáší mast s obsahem látky zvané imiquimod (přípravek Aldara). Neléčí se tak jen viditelné projevy infekce, ale prostředek odstraňuje i viry sídlící v podkoží. Mast se aplikuje třikrát týdně po dobu zhruba 10 týdnů.

Obrovskou výhodou této léčby je, že odpadá hospitalizace, protože pacient nemusí podstoupit celkovou narkózu. Zkracuje se i doba vyřazení ze sexuálního života. Samozřejmě odpadá i značná bolestivost, která chirurgické odstraňování bradavic provází. Nejdůležitějším pozitivem je skutečnost, že oproti časté recidivě nemoci u klasických postupů (80–85 %) je imunoterapie mnohonásobně účinnější.

Zdroj: MUDr. Radek Litvik z Kožní kliniky FN Ostrava

A co vy, prodělala jste někdy onemocnění Condylomata accuminata? Hovořila jste o problému otevřeně s tehdejším partnerem? Styděla jste se za tuto pohlavní chorobu?