Průjem je u malých dětí velice častou zdravotní komplikací. Jeho příčiny, stejně jako příčiny zvracení u dětí mohou být různé – nevhodná strava, alergická reakce, růst zubů, stres, nebo bakterie, parazité, rotaviry a další virové infekce. Jeden z nejúpornějších typů průjmu způsobují právě rotaviry. Toto průjmové onemocnění může být provázeno vysokou horečkou, zvracením a bolestmi břicha a může vážně ohrozit zdraví dítěte a vést až k nutnosti pobytu v nemocnici.

rotarixRotaviry jsou u dětí do 5 let nejčastější příčinou průjmových onemocnění a setká se s nimi téměř každé dítě v tomto věku. Největší výskyt pak zaznamenáváme u dětí od 6 do 24 měsíců. Rotaviry jsou v okolí velmi rozšířené, přežívají na předmětech i na kůži člověka. K přenosu nákazy dochází především orální cestou z kontaminovaných předmětů, například z hraček, které malé děti rády „ochutnávají“, nebo přímým kontaktem s nakaženým. Riziko nákazy je velmi vysoké, protože rotaviry se vyskytují prakticky všude a ani důsledná hygienická opatření nejsou v prevenci spolehlivě účinná. Rotaviry jsou totiž vysoce odolné vůči dezinfekčním prostředkům a šíří se i v místech s vynikající úrovní hygieny, například v nemocnicích.

Rotaviry v těle napadají buňky střeva, vyvolávají průjem a odvodňují organismus. Mezi typické příznaky rotavirové infekce patří časté vodnaté průjmy, zvracení, horečka a bolesti břicha. V případě, že je dítě navíc netečné, má bledou a suchou kůži, zapadlé oči, sucho v ústech a pláče bez slz, vykazuje známky těžké dehydratace a je nutné ho okamžitě odvézt k lékaři. Včasné odhalení infekce může zamezit života ohrožujícím komplikacím.

Jedinou spolehlivou ochranu před rotavirovými infekcemi poskytuje očkování. Vakcína RotarixTM chrání proti všem 5 nejčastějším typům rotavirů, které u dětí vyvolávají těžké a středně těžké průběhy nemoci a pokrývá tak prakticky všechny typy, které u nás tyto průjmy způsobují. Očkovací látka se podává ústy formou roztoku, takže dítě není vystaveno stresu a strachu z injekce. První dávka se může aplikovat již od 6 týdnů věku, druhou s odstupem minimálně 4 týdnů, nejpozději však do konce 24. týdne věku miminka.

Vakcína Rotarix je určena k očkování dětí proti průjmovým onemocněním vyvolaným rotaviry. Vakcína je dětem podávána ústně, není tedy potřeba dalšího vpichu. Kompletní očkovací schéma se skládá ze dvou dávek, přičemž první dávka může být dětem aplikována již od 6 týdnů věku. Očkování proti rotavirům není v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Více informací najdete na stránkách www.rotarix.cz

rotarix

Vakcína RotarixTM je registrovaný léčivý přípravek pro prevenci rotavirových gastroenteritid, je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte.

http://www.gskkompendium.cz/pil-rotarix-peroralni-suspenze.aspx

Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.

Reklama na humánní léčivý přípravek.

*Podrobné informace o akci VZP naleznete na http://www.vzp.cz/klienti/programy-prevence/chrante-sve-dite-my-vas-podporime.

Reklama