Moje maminka vždycky dala na to, co budeme mít my děti na vysvědčení. Podle toho projevila svou spokojenost či nespokojenost s námi. Těžko jsem to snášela. Dlouho to ve mně doutnalo, a nakonec to vyvrcholilo vzpourou v podobě nepodané přihlášky na vysokou školu. Nejhorší to bylo ve druháku na střední škole. Na mém vysvědčení se objevily DOKONCE i trojky. Měla jsem strach, ale taky čisté svědomí, protože jsem byla přesvědčená, že jsem udělala, co se dalo.


Přechod na střední školu byl pro mě těžký. Na základce jsem se učit nijak zvlášt nemusela, a tady toho učení najednou bylo hodně. I přesto, že jsem se snažila (bydlela jsem na internátě a pod přísným dohledem vychovatelek poctivě trávila studijní volno nad učebnicemi :)), líp to prostě nedopadlo. Proto jsem byla přesvědčená, že moje spravedlivá maminka tohle pochopí a pro tentokrát se s těmi trojkami smíří.


Spletla jsem se. Domů jsem přišla s obrovskou kyticí květů od mého tehdejšího přítele. Byl moje první láska a byla to láska jako trám. Ten okamžik, kdy jsem vyběhla ze školy s vysvědčením v batůžku a on tam stál - KRÁSNÝ, usměvavý a s tím OBROVSKÝM pugétem... všechny baby mi ho záviděly :-) - ten bych vám přála zažít na vlastní kůži. Takovou romantiku by snesla málokterá telenovela. Dušička se mi vznášela v oblacích, srdíčko se tetelilo a já se přihnala k mámě domů dychtivá jí to všechno vypovědět. O to větší byl můj smutek, když maminku nezajímaly kytky ani moje rozzářené oči, ale jenom moje vysvědčení. Když si ho prohlédla, řekla, že nechápe, za co jsem tedy tu kytku dostala a jestli bych ji neměla vrátit. Už jsem se ani nesnažila vysvětlit, že ty květy přeci nejsou za vysvědčení, ale z lásky. Tak nějak jsem vycítila, že by to mamku moc nazajímalo.


Je to už dávno pryč... tu vysokou školu jsem nakonec vystudovala, přítele odnes čas a na maminku mám spoustu krásných vzpomínek. Tohle je ale jedna z věcí, kterou jsem jí "neodpustila". A možná je to dobře, třeba mi to jednou pomůže, abych podobnou věc neopakovala.

Vzpomínka sentimentální a trochu smutná... omlouvám se :) Přeji všem dětem a rodičům krásné prázdniny :)