I čtenářka Maryene našla cestu k pěstování pochutin. A poslala námi fotografický důkaz. Díky Maryene za fotky i příspěvek. Máte krásnou zahradu

Přeji krásný den všem příznivkyním ženy-in.
Dlouhé a dlouhé roky jsem neměla k zahrádce žádný vztah a divila jsem se mamince, co je na tom, hrabat se v hlíně.

Kdy nastala ta změna? Asi, když jsme si po svatbě pořídili náš první domek se zahrádkou. Dnes už jsem asi někdo jiný, protože zahrada, kytky, bylinky, to vše stalo mým koníčkem.

skalka

A nestačí mi už jenom zahrada, v oknech mám truhlíky a doma na parapetech bylinky v květináčích. Není nad to nejenom se pokochat krásou rozkvetlé zahrady a vnímat vůni kytek a bylinek, ale co takhle ráno si posypat chleba čerstvou pažitkou,  utrhnout si jahodu nebo salát přímo ze záhonu?
A tak kromě pažitky a máty mám ve své skalce i bylinky na čaj nebo šalvěj na bolavý zub, mateřídoušku a také meduňku pro lepší usínání.

Taková levandule, když si ji pěkně nasuším je to nejlepší proti šatním molům. Některé bylinky si trůní na okenním parapetu v kuchyni a rozmarýn ve velkém květnáči se nemůže dočkat, až ho postavím na terasu. Ale ještě musí chvíli počkat, „ledoví muži“ by mu mohli ublížit.

levandule

V koutě zahrady vyrostla sama od sebe i divizna a pár kopřiv, které však nehubím, protože mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny a minerály. Na jaře je vhodná nejenom do nádivky, ale odvar z kopřivy je výborný i  k jarní očistě těla. Z oddenku se zase dá připravit tinktura k oplachovaní vlasů na jejich posílení. Kopřiva je tedy vynikající léčivá bylina a bylo by hříchem ji zcela vymýtit ze zahrady.
Posílám alespoň fotku rozkvetlé šalvěje (loni) a také fotku zahrádky u terasy domu.

levandule
Maryene
Text nebyl redakčně upraven


  • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
  • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
  • Máte nějaký zajímavý recept?
  • Jak se z vás stala zahrádkářka?
  • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
  • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
  • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

Reklama