Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí úspěšné péče o zdraví. Špatné spaní přináší přinejmenším únavu, v horším případě bolení hlavy či zad.

Spánek je přirozenou součástí každého čtyřiadvacetihodinového intervalu, kdy se tělo samo "opravuje", obnovuje své soustavy, třídí paměť, zbavuje se buněčného odpadu a ukládá energii na další den. V průměru každý z nás stráví jednu třetinu života ve spánku. Ročně jsou to téměř tři tisíce hodin, a pokud bychom počítali průměrný věk člověka 70 let, dojdeme k číslu přes 200 000 hodin spánku za život.

Jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují spánek, je kvalita lůžka a prostředí. Základní podmínkou zdravého a příjemného spaní je anatomicky správná podpěra páteře při ležení. To znamená, že lehací plocha lůžka musí umožnit přirozenou a plnou opěru celého těla jak při ležení na zádech, tak na boku. A protože jsme každý jiný, také postel musí být individuálně přizpůsobena - především váze a výšce budoucího spáče s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu a zvyklostem spaní. Je to podobné jako s výběrem oblečení - zdravá postel také musí dobře "padnout“.

Významným prvkem je hygiena lůžka. Tento aspekt je velmi důležitý především u dětí a alergiků. Jen pro ilustraci: spáč odevzdá lůžku za jednu noc v průměru 3/4 litru tělesné vlhkosti. Zdravé lůžko musí tedy být prodyšné a garantovat dostatečnou výměnu kyslíku.
S hygienou lůžka bezprostředně souvisí i potah matrace. Není ani tak důležitá jeho barva, ale materiál, z kterého je vyroben. Ideální povrchová úprava je bavlna. U kvalitnějších matrací je potahová látka prošita s tenkou vrstvou výplně - např. vlnou, bavlnou nebo tzv. dutým vláknem. Potah matrace by měl být snímatelný s možností praní nebo chemického čištění.

Nabídka nejrůznějších typů matrací na našem trhu je poměrně široká. Většina matrací je prezentována jako "zdravotní", ale zdaleka ne všechny splňují výše uvedené požadavky na zdravý spánek. Pružinová nebo pěnová matrace v řádové ceně dvou tisíc korun sice příliš nezatíží rodinný rozpočet, ale pro trvalé spaní ani příliš neprospěje naší páteři. Cena samozřejmě není rozhodující ukazatel kvality, ale může mnohé napovědět.

Je více než na místě se o kvalitu spaní zajímat a investovat do lůžka a matrace. Je to investice na dlouhý čas a každé probuzení na kvalitní posteli pro vás bude radostnější.

Nakupujte u odborníků

Matracemi, zdravotními rošty, postelemi a ložnicemi se již řadu let zabývá firma JMP, s.r.o., jejíž Studia zdravého spaní® najdete v Praze, Brně a Valašském Meziříčí. Přímo na místě si můžete vyzkoušet různé typy matrací a roštů a poradit se, které řešení lehací plochy by bylo pro vás - s ohledem na vaše požadavky - to nejvhodnější.

Studio zdravého spaní® JMP letos přišlo v loňském roce s novinkou na český trh. Novinka se jmenuje CELTEX® a představuje nový materiál pro výrobu matrací nejvyšší kvality. CELTEX® byl vyvinut speciálně pro matracová jádra a patří "do rodiny" nejkvalitnějších evropských značkových polyuretanových pěn.

Firma JMP v těchto dnech poskytuje 10% slevu na veškerý sortiment!

Více o matracích CELTEX® najdete zde:http://www.loznice.cz/