Dříve než si pořídíte kočku, měli byste se přesvědčit o tom, že je vaše domácnost pro tohoto tvora bezpečná. Jaká nebezpečí doma můžete mít, a ani o nich nevědět, to vám prozradí veterinářka Hanka Žertová.

Seriál o životě s kočkou pokračuje. Už víme, jaké mají kočky povahu, už jsme se také dozvěděli, jaké záchodky jsou pro domácí kočku nejlepší. Nastal čas povědět si něco o kočičí bezpečnosti, tedy o tom, jak vypadá pro kočku bezpečná domácnost. Více už veterinářka Hanka Žertová...

Domácnost plná nebezpečí

zertova

catNež si přinesete domů kotě nebo dospělou kočku, projděte vaši domácnost a pokuste se minimalizovat nebezpečí, která tam na vaši kočku mohou číhat. Kočky totiž mají ohromně dobrodružnou povahu a nebezpečí je přímo přitahuje - alespoň to tak někdy vypadá.

Například mají takový zdánlivě nevinný zvyk otírat se svým lidem o nohy. Vyjadřují tak příchylnost a dobré rozpoložení, ovšem zároveň se tím pod nohy vydatně pletou, což může skončit úrazem, a nejen jejich. Také nejraději probíhají dveřmi až v okamžiku, kdy se zavírají, a občas to tak docela nestihnou. Mohutné skoky z výšky či do výšky nemusí vždy skončit podle kočičích dokonalých propočtů, když se jim přimotáte do cesty (nebo naopak uhnete) nebo když na doskočišti číhá skrytá zrada například v podobě ubrusu nebo listu papíru. Proto je dobré o možných rizikách vědět a udělat vše pro jejich minimalizaci.

  • Pozor na zavřené skříně!

Kočky vyhledávají k odpočinku místa, kde je příjemné teplo a kde je nikdo jen tak nevyruší. Jejich podnikavost je však může přivést i tam, kde na ně nečeká nic dobrého. Jedněmi z oblíbených pelíšků jsou například skříně. Kočka si tam najde hromádku měkoučkých svetrů (nebo tvrdých bot), pěkně se uvelebí a vydrží dlouho spokojeně spát. Jenže se může stát, že odejdete na celý den nebo dokonce víkend, a kočce zavřete dveře vedoucí k její toaletě nebo k miskám s vodou a jídlem. Proto se pokaždé, když odcházíte z bytu, přesvědčte, zda je kočka tam, kde má být.

  • Nenechávejte volně igelitové tašky a sáčky!

Igelitové tašky a sáčky krásně šustí, dá se do nich vlézt a strašit všechny kolem prudkými výpady. Jenže kočka někdy zapomene, kudy do tašky vlezla, a ven leze uchem (té tašky). Navleče si ho kolem krku nebo břicha a při snaze zbavit se škrtidla může spadnout ze stolu, přidusit se nebo zhmoždit. V sáčku se zas někdy nedokáže otočit a hrozí jí tak udušení. Nenechávejte proto nikde ležet igelitové sáčky ani tašky.

  • Hlídejte si velké domácí spotřebiče!

Dalšími častými kočičími schovávačkami jsou trouby, myčky, pračky a sušičky. Mají zajímavý pach a je tam teplíčko. Ale jsou to smrtící pasti. Takže zavírejte všechna dvířka a před každým použitím tyto spotřebiče důkladně prohlédněte!

Vaříte na plynovém sporáku? Pak dávejte pozor, aby kočka „neasistovala“ příliš blízko. Má větší toleranci k teplu než my a navíc má hustý kožíšek, který ji chrání před žárem. Může se tak stát, že přijde až k ohni a vznítí se jí chlupy. To už ji samozřejmě bolí a děsí, takže bezhlavě prchá... Následky jsou hrozivé. Stejné opatrnosti je třeba v případě, že zapalujete svíčky - ať už ve svícnu, na dortu nebo na vánočním stromku. Třepotavý plamínek láká kočku k „osahání“ tlapkou.

  • Okno a balkón bez sítě, základ průšvihu...

Okna a balkóny by měly být zajištěny sítěmi. Kočky jsou tak náruživí lovci, že stačí obyčejná moucha nebo motýl prolétající kolem otevřeného okna, aby se za ním střemhlav vrhly bez ohledu na riziko. Rozhodně nespoléhejte na to, že kočka je dobrý akrobat a při dopadu z výšky si neublíží! Může při pádu narazit například na zábradlí sousedova balkonu nebo dopadne na nějakou nerovnost a způsobí si ošklivý úraz. A kam se těžce zraněná kočka venku poděje? Nenechávejte bez zabezpečení pootevřenou ani ventilačku. Mnoho koček už uvízlo v šikmé škvíře a způsobily si těžká zhmoždění svalů, nervů i vnitřních orgánů, někdy i nenapravitelná.

  • Nepěstujte jedovaté rostliny, anebo je zabezpečte!

K pročištění zažívacího traktu kočky rády okusují trávu. Doma a na zahradě je však mohou k okusování zlákat i jedovaté rostliny. Z nejběžnějších jsou to například filodendrony, rododendrony, azalky, diefenbachie, narcisy, hyacinty, konvalinky, lilie, orchideje. Proto byste je měli předem odstranit, umístit na kočce nedostupné místo (což není snadné) nebo zahradit tak, aby se k nim kočka nedostala.

  • Kuchyně je plná pro kočky jedovatého a nebezpečného jídla.

V kuchyni počítejte s tím, že kočka navzdory vaši pečlivé výchově vyskočí na stůl a na kuchyňskou linku, kdykoli tam bude tušit něco zajímavého k snědku. Držte proto všechny potraviny v lednici nebo pečlivě přiklopené pokličkou, jinak je kočka ochutná. A jsou jídla, která by rozhodně ochutnávat neměla, protože jí mohou způsobit zažívací problémy nebo dokonce otravu. Patří k nim například čokoláda a kakao, hroznové víno a rozinky, nezralá rajčata a syrové brambory. Také dojídání zbytků z vašich talířů nebo z odpadkového koše by kočce nemuselo prospět, zvláště pokud jste zvyklí hodně kořenit. Nebezpečné mohou být i kosti z kuřete, i když se zdají být měkké a křehké. Kočka má velmi ostré špičaté zuby a drůbeží obratle nebo chrupavky na nich mohou uvíznout tak nešikovně, že se jich kočka nedokáže zbavit. A chytejte pak rozčilenou dusící se kočku a tahejte jí z huby kost! To je vpravdě kaskadérská práce.

  • Pletete? Šijete? Buďte obezřetné!

Nakonec varování pro švadlenky a pletařky: Důkladně schovejte všechny jehelníčky a zvláště jehly s navlečenou nití. Kočky si moc rády hrají s provázky a nitěmi a může se stát, že spolknou nit i s jehlou. Kutálení klubíčka vlny kolem noh stolu a židlí je pro kočku také ohromou zábavou, dokud nezačne omotávat sama sebe. Když cítí, že ji něco svazuje, zpanikaří a dá se na překotný útěk, přičemž se jí může některá ze smyček pevně stáhnout kolem krku, břicha či nožky tak, že to ohrozí její (a při pokusu o její vyproštění i vaše) zdraví.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

Reklama