Pojďte se podívat na zajímavou techniku, která by, nebýt naší čtenářky Hany, možná zanikla. Výroba nitěných knoflíků je hodně stará, ale podívejte se, co všechno se z nich dá vykouzlit.

Knoflíky

Dobrý den, posílám příspěvek dnešnímu tématu. Učit lidová řemesla jsem začala před rokem 2000 a na těchto kurzech jsem se vždy snažila pro uchazečky vymyslet nové a neobvyklé techniky. Důležité bylo i to, že jsem chtěla, abychom zůstali věrni tradici. U našich rakouských sousedů se předváděla na jedné akci tradiční řemesla, hodně se tzv. plstilo a prodávalo mnoho krásných, domácích, výtvarných prací.

náhrdelník

Mezi publikacemi, pomůckami a už zmiňovanými výtvarnými díly a dílky mi padly do oka neuvěřitelné knoflíky. Nebyly ledajaké, byly ručně šité. Nitěné knoflíky zdobily nejen polštáře, které vyrobila jedna z účastnic, ale i další drobné předměty.

barevné

A tady byl první podmět, kdy jsem přijela domu a začala se zajímat o šití knoflíků. Pokud jsem techniku chtěla učit, tak jsem se jí nejdříve sama musela dokonale naučit. A byl najednou problém. Nebylo nikoho, kdo by mi poradil, nikdo neuměl šít knoflíky, a tak jsem začala hledat. Podařilo se mi nalézt pana Moravce z jablonecké firmy, která dodnes jako jediná šije strojově nitěné knoflíky. Od pana Moravce jsem dostala kontakt na paní PhDr. Marii Špačkovou, která psala v minulosti diplomovou práci o lidech šijících knoflíky. Z její práce jsem hodně čerpala, ale tato paní, jak mi sama sdělila, neuměla knoflíky šít – zabývala se pouze teorií. 

pro štěstí

 

A tak mi praktická část stále unikala. Nezbylo mě nic jiného než historické knoflíky začít párat dělat si poznámky a fotografie a následně se knoflíky naučit šít. A tak se pustila do práce. Zůstalo mně pod rukama hodně badatelské i té praktické práce a tak jsem nakonec vydala knihu „Knoflíky“, ale to už by bylo povídání na jiné téma.

Knoflík

S Pozdravem Hana Hořáková

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Děkujeme jí nejen za příspěvek, ale i záslužnou činnost.

Reklama