Příčin kašle existuje mnoho, stejně jako jeho druhů. Jak je od sebe rozlišit, a co který z nich může signalizovat? Není od věci udělat si v tom pořádek.

„Kašel dělíme podle několika kritérií, ale v ordinaci ho v první fázi rozlišujeme na suchý a vlhký,“ předesílá praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl a jak je léčit?

Suchý kašel

Velmi nepříjemným druhem kašle je ten suchý. Ač nás velmi dráždí, nevytvářejí se při něm hleny, takže kašleme takzvaně „naprázdno“. Vyvolává jej obvykle virová infekce dýchacích cest. „Suchý kašel často přechází do vlhkého, ale není to podmínkou. K jeho potlačení lze užívat takzvaná antitusika, což jsou léky, které jej ale pouze tlumí. Nejsou proto vhodná v momentě, kdy pacient již odkašlává hleny, nebo jen cítí, že je výrazně zahleněný. Pak by antituska mohla kašel utlumit a uzavřít tak hleny uvnitř těla, čímž se infekce ještě více rozšíří. Mnohem raději proto vidím, pokud je antitusikum kombinované s mukolytikem, tedy složkou léku, která hleny ředí, uvolňuje a pomáhá je odkašlat,“ upozorňuje praktická lékařka Ethel Ludvíková.

Pokud trpíte suchým kašlem, nezapomínejte také dodržovat pitný režim, pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch.

Vlhký kašel

kašelOd suchého kašle se vlhký liší v tom, že organismus začne produkovat zvýšené množství hlenu. Ten ulpívá na sliznicích dýchacích cest a tím vás nutí ke kašli. Co hlen způsobuje?

„U vlhkého kašle je důležité, jakou má hlen barvu, zda jej pacient vykašlává po celý den, nebo jen ráno, ale také jeho množství, vzhled či charakter. Jestli je to jen řídká substance s příměsí slin, nebo jestli jde o vazké, světlé až průhledné, nebo zabarvené hleny. Pak lze relativně dobře rozlišit, zda jde o bakteriální infekci, alergii, či o dráždění podmínkami prostředí např. při intenzivní klimatizaci či znečištěném vzduchu,“ popisuje praktická lékařka.

Abychom podpořili a usnadnili vykašlávání hlenu, který ve své husté podobě vytváří ideální prostředí pro množící se bakterie či viry, je dobré jej rozpustit. A právě k tomu slouží již zmíněná mukolytika.

„Pokud je to možné, odkašlávaný hlen vyplivávejte. Jednak se díky tomu dozvíte, jak vypadá, ale také nezatěžujete trávicí trakt. Trávicí trakt má sice schopnost infekci v rámci trávení zpracovat, nicméně informaci o přítomné infekci tělo registruje, reaguje na ni a imunita je stimulována i z jiného místa, než z dýchacího traktu. Je to zátěž navíc. Navíc, když pacient intenzivně odkašle, zbaví se mnohem více hlenů, než když jen nepatrně pokašlává a hleny polyká,“ radí MUDr. Ethel Ludvíková.

Další druhy kašle

Akutní kašel může mít více příčin. Může jít o vdechnutí cizího tělesa či slin, ale také o akutní infekci dýchacích cest. Důsledkem té oteče a překrví se sliznice, což způsobuje dráždivý, ale neproduktivní kašel. To se změní až ve chvíli, kdy infekce přejde do dolních cest dýchacích, a pacient začne vykašlávat hleny. Akutní kašel však může signalizovat i závažné onemocnění, například plicní embolii, ale velmi často je to známka nádorového bujení.

Pokud kašel neodezní ani po 8 týdnech u dospělých či 4 týdnech u dětí, hovoříme o chronickém kašli. Na ten je třeba dávat obzvláště pozor, jelikož bývá často signálem závažných onemocnění. „Měsíc trvající intenzivní kašel je stav, který nesnese odkladu a pacient by jej měl okamžitě řešit. I pokud je kašel zdánlivě bez příčiny, opakuje se v časově delším horizontu, byť krátkodobě, měl by jít na vyšetření,“ nabádá lékařka z Medicina Centrum.

Astmatický kašel se projevuje nejen specifickým suchým a dráždivým kašlem, ale také pískotem či sípáním při dýchání, ztíženým dýcháním, dušností či tlakem na hrudi. Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušnice, průdušek a průdušinek. Průdušky se nadměrně brání určitým podnětům z vnějšího prostředí, což vede k otoku průduškové sliznice, zvýšené produkci hlenu a stahu průduškové stěny. V důsledku těchto reaktivních změn dochází k dýchacím potížím až dušnosti. Astma vyžaduje okamžitou léčbu!

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Čtěte také:

Reklama