5e3aaa059bbe6obrazek.png
Propadnout józe není vůbec složité. Kromě toho, že si zlepšíte fyzičku, a vaše tělo bude mnohem pružnější a pevnější, oceníte cvičení ásan (pozic v józe) i po duševní stránce. Dokáže zatočit se stresem, únavou i nahromaděným napětím a dostat vás do pohody. Jen je třeba najít si tu „svou“. Jóga totiž rozhodně není jen jedna. Na výběr máte z rozmanitých typů cvičeně, byť všechny vycházejí ze základních principů tohoto cvičení. Která varianta se hodí právě pro vás?

Sázíte na klasiku?

5e3aa97d6751fobrazek.pngV našem západním pojetí je považována za klasiku takzvaná hatha jóga. Jde o harmonizující, pomalé a méně náročné cvičení, které trenéři doporučují i začátečníkům. Propojuje cvičení ásan, dýchání a meditaci.

Cvičení stejných ásan, ale ve výšce, v houpacích sítích, to je aero jóga. Zavěšení vám pomůže v uvolnění páteře během jednotlivých pozic.

Když se ráda ohřejete

5e3aa746bb733obrazek.pngVyhovuje vám vyšší teplota? Pak budete milovat hot, nebo bikram jógu. Není to to samé. Hot jóga se cvičí v místnosti vytopené na cca 40 °C a sestava pozic je čistě na cvičiteli. Při bikram józe je teplota ještě o něco vyšší (42 °C) a sestava ásan je přesně dána. Tělo je v teple flexibilnější, více hubnete a navíc trénujete lymfatický systém, srdce i plíce. Nesmíte mít ale vysoký krevní tlak.


Potřebujete v sobě probudit ženu?

Zdr5e3aa79f0cdc8obrazek.pngavotní problémy v ženské oblasti, bolestivá menstruace, rozhozený hormonální systém, celková únava a vyčerpanost. Na to všechno má vliv poklidná sestava ásan, meditace a práce s dechem hned u několika druhů jógy. Ať už je to tantra jóga (mohendžodáro), hormonální jóga nebo takzvaná kundalini jóga, která vychází z tantra jógy a probouzí energii ve spodní části páteře.

Chcete si dát pořádně do těla?

5e3aa3e4f30a6obrazek.pngPoměrně nový druh jógy, který v sobě nese i prvky z jiných stylů cvičení, například pilates, to je power jóga. Jde o rychlejší cvičení, při němž se dynamicky střídají ásany a vy se rozhodně nudit nebudete.

V poměrně vysokém tempu se cvičí aštanga jóga – pozici měníte při každém výdechu. Je ale vhodná spíše pro zkušenější jogínky, protože se zde pracuje s jógovým dechem udždžájí a pozice jsou náročnější.

Plynulé přechody do jednotlivých ásan v závislosti na dechové technice udždžájí jsou typické i pro vinjása jógu jinak označovanou také jako flow jógu.

Dynamická a svaly posilující je i jang jóga.

Pěknou fušku dá také iyengar jóga, kde se dbá na obzvláště precizní dotažení všech ásan. Pouštět byste se do ní měla jen pod vedením zkušeného instruktora.

Máte nějaké omezení?

5e3aa7009fe88obrazek.pngPokud za sebou máte nějaký úraz a potřebujete se dostat zpět do formy, případně máte jiné fyzické omezení, je tu restorativní jóga. Má méně pozic, ale v každé z nich setrváte 20 minut. Pomalé tempo vás uvede do stavu relaxace a odbourá stres. Cvičení je ale vhodné i pro zdravé zájemce.

Jistým omezením je také těhotenství. Právě jemu na míru vznikla gravid jóga, která myslí i na ženy po porodu. Pracuje se zde nejen se zpevňováním těla a kondicí, ale ve vyšší míře i s dýcháním, které je pro porod důležité.  

Jestliže vás bolí záda, nebo třeba kyčle, vsaďte na takzvanou jógovou terapii, která se zaměřuje na sladění dechu s pohybem. Zvládnou ji i začátečníci, protože se uzpůsobuje na míru každého z účastníků.

Snáze nést váhu vlastního těla můžete i díky aqua józe cvičené ve vodě.

Chcete se dostat do klidu?

5e3aa68a9744bobrazek.pngS dechem, mantrami a duševní naukou se více pracuje v rámci sivananda jógy. Prostor pro soustředění se a vlastní tempo pozic, které si střídáte podle svého uvážení v závislosti na vašem dechu, dává mysore jóga.

Pro žádné rychlíky není ani jin jóga. Během té procvičujete důkladně klouby a vazy, protože v jedné pozice zůstanete i 20 minut.
5e3aa9f573c8fobrazek.png

Čtěte také:

Reklama