Jméno, které dnes slaví svůj svátek, nosilo několik severských králů – dánský, norský, švédský. Jméno s bohatou tradicí, patřilo také i slavnému dánskému spisovateli. Jeho matka byla pradlenou, která propadla alkoholu. Jeho nevlastní sestra prostitutkou a dědeček z otcovy strany pomatenec, kmotr vrátným v městském chudobinci.

Celé své dětství vášnivě miloval literaturu. Byl známý tím, že znal nazpaměť celé Shakespearovy hry.

Byl přecitlivělý na kritiku, marnivý a ctižádostivý. Projevoval nezdolnou vytrvalost v cestě za úspěchem.

Podle některých literárních historiků jeho práce vyjadřuje utrpení z jeho odlišnosti. V tomto ohledu je jedním z nejvíce vypovídajících příběhů Malá mořská víla, která si vezme život, neboť nemůže být milována krásným princem.

Petr Weiss, sexuální psycholog jej občas uvádí mezi typickými příklady společensky úspěšných pedofilů. Bývá také jmenován mezi nejvýznamnějšími autisty - příznaky měly být například podivné záchvaty vzteku v dětství, stejně jako neschopnost navázat blízký citový vztah a touha po nedosažitelných mužích a ženách či hluboký vnitřní zmatek, který se odráží v jeho příbězích, a podivné a neuchopitelné nešťastné postavy v jeho dílech.

chriris

 

Jeho Princezna na hrášku patří k těm nejoblíbenějším pohádkám.

princezna

Na jaře roku 1872 spadl z postele a vážně se zranil a už se nikdy zcela neuzdravil. Zemřel 4. srpna 1875. Na jeho pohřeb, kterého se zúčastnil i král Kristán IX., byl vyhlášen dnem národním smutku.

Reklama