Když je to stát, jde zřejmě o něco jiného. Ale i stát může zbankrotovat (více zde), pokud se svým bohatstvím nakládá nešetrně a hloupě. A když žije na dluh. Protože dluhy nejsou zadarmo – musí se z nich platit úroky, ať už jsou to státní dluhopisy nebo půjčky v zahraničních bankách. Zvyšující se inflace zase ohrožuje samotnou ekonomiku státu.

Šikovní kluci a holky?
Na českých zpravodajských serverech se dnes objevila informace, že vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 70,8 miliardy korun. A páni ministři a paní ministryně mají zřejmě pocit, že bychom jim za to měli tleskat. Celkový schodek totiž nepřevýší 3 % HDP a neohrozí tak přijetí eura. Tedy pokud rozpočet projde parlamentem, což ještě není jisté. Například odborářům se rozhodně nelíbí.

Půjčka na splácení dluhu
Státní dluh České republiky, který ke konci června tvořil závratných 856,1 miliardy korun, tak ovšem ještě vroste. Lidově řečeno, stát se chová jako člověk, který si na splácení jedné hypotéky vezme další hypotéku a ještě si přibere nějaký ten nákup na leasing. Pravda, současná vláda hodlá hospodařit s menším schodkem, než ta minulá – ale celkový dluh státu se pořád nesnižuje, ale zvyšuje! A to navzdory tomu, že se naši politici snaží budit před voliči dojem, jak šetří. Jenže nešetří, protože kdo by šetřil, toho příště nezvolí. Voliči totiž chtějí, aby politici šetřili, ale rozhodně ne na nich.

Člověka, který neustále zvyšuje své zadlužení, bychom v nejlepším označili za hlupáka, v nejhorším za zloděje. Jak označíme stát, který se chová stejně?

Co myslíte, zbankrotuje ČR? Dožijeme se toho? Žila jste někdy na dluh? A dokázala byste tak žít? Myslíte, že by státům žijícím na dluh nebo jejich představitelům měly hrozit nějaké tresty? Měl by například prezident státu jít do vězení pro dlužníky :) ? Nebo vláda? A na kom byste šetřila Vy?

Reklama