Pokud nosíte brýle či kontaktní čočky, nejspíš víte, že řada očních problémů se dnes dá řešit laserovou operací či implantací nitroočních čoček. Víte ale, jaké nitrooční čočky existují? Kdy se používají a co mohou vyřešit?

Duovize

Vezměme to od začátku – na trhu je řada různých typů čoček, jsou používány pro vyřešení různých očních vad - šedého zákalu nebo i refrakčních vad. To v případě, když se nechcete smířit s nošením brýlí či kontaktních čoček nebo pro vás laserová operace není vhodná či se vaše vada laserem odstranit nedá. Jaké nitrooční čočky se používají?

Fakické čočky

Fakické nitrooční čočky jsou speciální umělé čočky podobné kontaktní čočce, které se implantují do očí s cílem korigovat refrakční vadu. V oku je přitom ponechána vlastní čočka pacienta. Jejich výhodou je, že nevyžadují žádnou údržbu a pokud je třeba – při zhoršení vady či jiných komplikacích, může být okamžitě odstraněna či vyměněna za jinou.

„Na naší klinice používáme fakické čočky Cachet a ICL,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky Duovize a upřesňuje: „S oběma typy čoček máme výborné zkušenosti, fakické čočky CACHET (výrobce Alcon USA) jsou vhodné pro pacienty s vyšší krátkozrakostí cca -6 až -19 dioptrií a krátkozrakostí kombinovanou s nižším astigmatismem. Fakické čočky ICL (od švýcarské firmy Staar) jsou vhodným řešením pro vyšší vady plusové i minusové. Jsou schopny korigovat i vyšší astigmatismus. V některých zemích se používají pod názvem High Definition Visian ICL  nebo také Visian HD. Jedinou nevýhodou těchto čoček je vyšší cena - implantace fakické čočky včetně pooperační péče stojí od 29 900 do 37 000 Kč za jedno oko.“

Duovize

Nitrooční čočky

Tento typ čoček se natrvalo implantuje do oka, přičemž nahrazuje původní lidskou čočku. Používá se při operacích řešících šedý zákal nebo refrakční vady. Dle toho, co čočky řeší, se používají buď monofokální nebo multifokální čočky.

Monofokální nitrooční čočky poskytují ostré vidění na určitou vzdálenost – buď do blízka nebo do dálky. Multifokální nitrooční čočky zlepšují vidění na více vzdáleností – na blízko i na dálku i – což umožňuje pacientům odložit brýle. Multifokální čočka může být také torická – určena pro řešení astigmatismu.

Při refrakční výměně čoček RLE - osvědčená metoda vhodná u pacientů s vadou mimo rozsah laserových operací, počítejte s cenou operace včetně čočky 20–25 000 Kč za jedno oko. Pokud požadujete odstranění brýlí také na blízko, je nutná refrakční výměna čočky kombinovaná s implantací multifokální nitrooční čočky a tam je cena vyšší (od 25 do39 000 Kč), záleží na zvoleném typu čočky.

Při operaci šedého zákalu v ČR jsou nitrooční čočky poskytovány zdarma, resp. operace je hrazena zdravotními pojišťovnami. Pro ty, kteří se chtějí nejen zbavit šedého zákalu, ale i svůj zrak vylepšit, je možné zvolit multifokální čočky ( po operaci uvidíte jako zamlada a bez brýlí), torické čočky (odstraní váš astigmatismus) nebo asférické čočky( zajistí dokonalé vidění za šera). Ale ani to není vše, nitrooční čočky mohou být také vybaveny tzv. žlutým filtrem. Jedná se o speciální čočky, které patří ke světovému standardu a ve vyspělých zemích jsou používány automaticky. V České republice bohužel standardem nejsou a mnohdy se za ně vybírají i vysoké doplatky. „Naše klinika poskytuje pacientům při operaci šedého zákalu v ceně úhrady zdravotních pojišťoven to nejlepší, co má lékařská věda k dispozici. Maximální komfort a bezpečnost považujeme za samozřejmost,“ říká Petr Kocian, jednatel společnosti DuoVize v Praze a doplňuje: „U nás můžete také počítat s tím, že vám bude bez doplatku implantována vysoce kvalitní tzv. žlutá nitrooční čočka. Její výhodou je právě žlutý filtr, jenž omezuje průnik modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku.“

Duovize

Máte-li v rámci operace šedého zákalu zájem o multifokální čočku, pak na klinice Duovize jsou používány multifokální nitrooční čočky AcrySof ReSTOR – poskytují vysoce kvalitní vidění na blízko až po vidění na dálku. Pro představu: ceny čoček při operaci šedého zákalu – sférická nitrooční čočka se žlutým filtrem je zdarma, torická čočka se žlutým filtrem stojí 9 600 Kč (řeší i astigmatismus), asferická nitrooční čočka (pro lepší vidění za šera a za tmy) je 2700 Kč. Multifokální nitrooční čočka se žlutým filtrem vás bude stát 19 600 Kč a multifokální nitrooční torická čočka se žlutým filtrem 29 000 Kč.

Typy používaných nitroočních čoček se na jednotlivých klinikách mohou lišit. Pokud se pro oční operaci rozhodnete a je nutné přistoupit k implantaci nitrooční čočky, váš lékař vás během konzultace s typy čoček, které na dané klinice používají a které jsou pro vás vhodné, podrobně seznámí.

www.duovize.cz

Reklama