Pokud patříte k těm maminkám, které uvažují o chůvě pro své dítě, poohlédnete se po někom z okruhu známých a příbuzných, nebo raději zvolíte chůvu z agentury? Obojí má svá pro i proti.

Sestra, nebo kamarádka

Pokud zvolíte pro hlídání a výchovu svého dítěte někoho z okruhu blízkých známých, například svoji sestru nebo kamarádku, má to bezesporu svoje výhody. Víte, co od daného člověka můžete čekat. Také pro vaše dítě je lepší, když se o něj stará člověk, jehož tvář není cizí.

Ne všechno je ale tak růžové, jak se zdá. Pokud například vaše dítě hlídá sestra, je k vašim výchovným příkazům benevolentnější. Nedodržuje všechno tak, jak byste si přála.
„A tak maminka se nezblázní, když půjdeš spát o něco později, viď „ségra“?“

Zatímco cizí chůvu můžete důrazně pokárat, případně jí pohrozit vyhozením, se sestrou se nebudete chtít rozhádat a přimhouříte oči.
Kvůli hlídání a výchově dětí stejnými či blízkými rodinnými příslušníky skončila už řada, do té doby poklidných, přátelských či rodinných vztahů.

Další nevýhodou tohoto hlídání mohou být i diskrétní informace z vaší rodiny, které najednou začínají kolovat mezi příbuznými. Pro cizí chůvu jsou tyto informace zcela nepodstatné a nemá potřebu je ventilovat dál do světa.

patrinek

Cizí chůva

Chůvu si můžete najmout samozřejmě i mimo okruh známých a příbuzných. Zde je nevýhodou, že dotyčnou pečovatelku osobně neznáte, nevíte, z jakého pochází prostředí, jak třeba ona sama byla vychovávána. Proto její výběr a ozkoušení bude trvat o hodně déle. Stejně tak i dítěti bude trvat déle si na ni zvyknout.

Na druhou stranu, pokud vám dítě hlídá najatá a placená chůva, pak se musí řídit přesně tím, co jí řeknete. Snadněji se jí také určují podmínky, neexistuje žádná rodinná či kamarádská bariéra.

Pokud už se pro takovou chůvu rozhodnete, čeká vás pak ještě poslední krok. Rozhodnout se, zda si výběr zorganizujete sama, třeba na doporučení známých, nebo to necháte na profesionální agentuře, kterých je dnes více než dostatek. Avšak i tady pozor, není agentura jako agentura. Ale o těch zase někdy příště.

Použitý zdroj: N. Aldortová, Vychováváme děti a rosteme s nimi, nakl. PRÁH, 2010
foto: autor článku

Některé naše známé matky, které si chůvu pořídily

  • Agáta Hanychová: rodinná chůva
  • Vendula Svobodová: placená chůva
  • Ivana Gottová: placená asijská chůva
  • Michaela Maureová: placená filipínská chůva
  • Iveta Bartošová: placená chůva  

Přečtěte si také:

Reklama