Naše země prožívá svůj čajový boom. Ve městech se stále častěji můžete setkat se specializovanými obchody, ve kterých se čaj prodává, a samozřejmě s čajovnami. Průzkumy ukazují, že spotřeba čaje je stále větší, ale největší nárůst prodejnosti prožívá čaj pytlíkový.

Přijde vám, že utratit přes padesát a více korun za 100 gramů sypaného čaje je vyhazování peněz oknem?

Pytlíkový nebo sypaný?
Tady není nad čím váhat – samozřejmě sypaný! Proč? U pytlíkového čaje jde v podstatě o komerční tah Angličana Johna Hornimana, jehož myšlenku dotáhl do konce Američan Tomas Sullivan. Pytlíkový čaj měl asi ve své prvotní myšlence zjednodušit přípravu čaje a zpřístupnit tak pití oblíbeného nápoje daleko širším vrstvám. To se stalo, ale bohužel to s sebou také neslo značný pokles kvality. Čaj se do sáčků drtí nebo dokonce mele, používají se často ty nejhorší sorty, přidávají se různé přísady… A nelze ani opomenout, že při louhování pytlíkového čaje louhujete i právě zmiňovaný papírový pytlík (což mi principem trochu připomíná vaření sekyrkové polévky). Proč tedy používat čaje v sáčku, když máme na trhu jejich kvalitnější předchůdce, že?

Co je vlastně čaj?
Pod pojmem čaj se schovává celá řada různých nápojů, které mnohdy nemají s čajem nic společného. Je to kvůli způsobu přípravy. Čaj je u nás vlastně jiným výrazem pro louh z nějaké části rostliny. Díky tomu se tedy říká čaj nejen skutečným čajům, ale i louhu a odvaru z všemožných bylin (bylinkový nebo bylinný čaj), z ovoce (ovocný čaj) i  zeleniny. K těmto čajům patří nejen nám známý šípkový čaj nebo heřmánek, ale například gohyah (z hořkých dýní), maté (indiánský nápoj z cesmíny paraguayské), ginko (z jinanu dvoulaločného), rooibos (z jihoafrické rostliny aspalathus linearis) a nespočet dalších. V čajovnách se s nimi můžete setkat buď přímo mezi čaji, nebo mají v nápojovém lístku vlastní kolonku „čaje nečaje“. Pravý čaj se ale vyrábí z listů keře čajovníku čínského (camellia sinensis) nebo čajovníku assámského (camellia assamica).

Druhy čaje podle způsobu výroby
Podle způsobu výroby dělíme čaje do několika skupin, názvy těchto skupin vznikly nejspíš podle barvy výsledného nálevu. Je až s podivem, jakou škálu barev může mít čajový nálev…

Bílý čaj
Tento čaj prakticky neprochází mechanickým zpracováním ani fermentací (fermentace při výrobě čaje neznamená kvašení, ale daleko složitější proces různých procedur zavadáním počínaje a sušením konče). Bílý čaj je tedy nejpodobnější louhu z čerstvých lístků, je při výrobě pouze sušen.

Zelený čaj (řadí se mezi polofermentované)
Je to proto, že je proces fermentace u zeleného čaje ve správný okamžik přerušena (záleží na druhu). Při fermentaci uvolněné chemické látky jsou pak tepelně inaktivovány. V Číně se nejčastěji používá sušení a pražení, což dodává čajům specifický kouřový nádech. V Japonsku se k inaktivaci používá spíše napařování horkou vodní parou.

Žlutý čaj
Tento čaj je vzácnou čínskou specialitou a přesný postup jeho výroby je přísně utajován. Vyrábí se ale pravděpodobně stejně jako zelený čaj, jen ještě prochází následnou krátkou fermentací.

Oolongy (řadí se mezi polofermentované)
Oolongy se od zelených čajů liší stupněm fermentace. Jsou v podstatě na cestě někde mezi zeleným a černým čajem. Přesto mají svou vlastní sortu, zejména kvůli chuti. Osobně musím říct, že oolongy patří k mým nejoblíbenějším čajům.
 
Černý čaj (čínsky červený)
Tento čaj je úplně fermentovaný. Nálev má mnohdy až tmavě hnědou barvu a často velice výrazné aroma. Černé čaje se většinou nemůžou opakovaně louhovat (dělá se z nich tedy jen jeden nálev), zato je ale nejvhodnější k různým kombinacím s kořením, mlékem a vůbec k dochucování.

Tmavý čaj (čínsky černý)
U tmavého čaje se v konečné fázi výroby vyvolává ještě dodatečná fermentace, čili prochází vlastně fermentací dvakrát. Jeho louh je velice silný a specifický. Vyrábí se z velmi silných listů. Čaje z této škatulky jsou například Pu erh nebo Tou cha.

Druhy čaje podle lokalit
Čaje se pěstují a vyrábí v různých lokalitách, proto podle nich čaje dělíme. Mezi nejznámější čaje z velkých lokalit patří čaje čínské (Yunnan, Qi Men, Zhu Cha, Long Jing), indické (Darjeeling, Assam, Sikkim, Nilgri), japonské (Sencha, Hoicha, Matcha, Bancha), cejlonské (Kandy, Nuwara Eliya). Čaje se ale pěstují a vyrábí prakticky v celé jižní Asii, v jižní Americe a také v některých částech Afriky. Navíc svůj čajovník si můžete vypěstovat i doma v obýváku, stejně jako kteroukoli jinou exotickou rostlinu.

Léčivé účinky dlouhodobého pití čaje
V Číně je považován čaj za takový všelék. Čaje z Číny mají mnohdy romanticky znějící dlouhé názvy, které místy souvisí i s jejich léčebnými účinky (např. Obočí dlouhého věku). Nedá se říct, že čím nižším stupněm fermentace čaj projde, tím větší má zdravotní účinky, protože i černé čaje jsou nesmírně zdravé, naopak tmavé čaje vykazují díky následné fermentaci velké množství nových účinných látek. Čaj obsahuje spoustu užitečných tříslovin a vitamínů. Na co všechno tedy pomáhá čaj? Vědci stále čaj zkoumají, ale následující účinky již byly prokázány:
       - díky obsahu fluoridů je prospěšný zubům,
       - zvyšuje odolnost proti infekcím,
       - normalizuje činnost ochranné střevní mikroflóry, zamezuje vývin hnisavého procesu v trávicím traktu,
       - léčí úplavici a kurděje,
       - může pomáhat při otravách,
       - obklady mírní horečky při úžehu a používají se proti zánětům očních víček,
       - zklidňuje cévní systém, mírní křeče, rozšiřuje cévy a podporuje krevní oběh,
       - snižuje bolesti hlavy a únavu,
       - podporuje srdeční činnost a rozšiřuje mozkové cévy,
       - pomáhá při léčbě revmatickém zánětu srdeční nitroblány,
       - zklidňuje vysoký krevní tlak,
       - pomáhá při kapilárním krvácení a kapilárních toxikózách.

Navíc účinek kofeinu v čaji je mnohem mírnější než v kávě, proto je nazýván teinem. Jeho předávkování (uvádí se 30 šálků) normálnímu konzumentovi prakticky nehrozí.

Závěrem je důležité ještě říct, že čaje jde také dělit podle sklizně, ale to je velice složité dělení. Rozpozná se podle všelijakých písmenek uváděných za názvem čaje a určitě není důležité pro člověka, který s čajem začíná… Co ještě? Pití čaje je činnost, která se v mnohých kulturách stala obřadem. Proto máme i mnoho způsobů, jak čaj připravit. O historii a možnostech pití čajových nápojů by se dala sepsat velice poutavá kniha. Určitě je potřeba dodržet u každého čaje správnou teplotu vody a vždy používat vodu nejprve převařenou, abyste se zbavili nechtěných chemikálií ve vodě z kohoutku obsažených. Pokud s čaji teprve začínáte, nebojte se zajít do čajovny pro radu. Dobrý čajovník (obsluha v čajovně) vám jistě rád pomůže. Také je pravda, že se nemusíte bát různého dochucování, zavilý čajomil vás sice nejspíš odsoudí, ale čaje se dnes prodávají i aromatizované, pijí se s mlékem, medem, různým kořením… Prostě co komu chutná. Je ale pravda, že nejlepší zdravotní účinky bude mít vždycky čaj ve své přirozené podobě, tedy nedochucený.

Pijete sypaný čaj? Děláte si ho doma sama, nebo raději zajdete do čajovny? Věříte v léčivé účinky čaje? Znáte nějakého zapřísáhlého čajomila?

Uložit

Uložit

Reklama