R0810547.jpg

Jíl je sedimentovaná zvětralá hornina obohacená o příměsi minerálů, podle kterých je zbarvený. Můžeme tedy narazit na opravdu velké množství jílů od nazelenalé, bílé, hnědé až po ty, které mají narůžovělou barvu. Podle toho kolik má daný jíl obsah minerálů, je vhodný pro určitou pleť. Například pro mastnou se hodí spíše ten zelený, bílý pro citlivou a již zmiňovaný růžový pro ekzematickou. Obsahuje křemík, vápník, železo, hořčík a další pro regeneraci pokožky potřebné minerály. Eliminace zánětů a absorbování nečistot jsou dvě jeho nejvýraznější charakteristické vlastnosti. My s ním máme ty nejlepší zkušenosti, a tak jsme vybraly sedm těch nejlepších, které jsme vyzkoušely.

1. Rhassoul marocký jíl od Zahir Cosmetics, 297 Kč BiOOO.cz

Jedničkou se pro nás stal marocký jíl, který je velice jemný a pleť dokáže vyčistit tak, že vypadáte jako byste chodila celé měsíce na drahá ošetření. Zároveň se hodí nejen na ošetření pleti, ale také na celé tělo a hlavně na vlasy! Po několika jílových zábalech je pokožka hlavy zbavená přebytečného mazu a vlasy se méně mastí. Navíc jsme již delší dobu bojovaly s nepříjemným svěděním, které dočasně také dokáže zmírnit.

5d8b1dcea550bR0810554.jpg

2. Pleťová maska s marockým arganovým olejem a jílem Rhassoul, 67 Kč Avon

Jedním z nejlevnějších přípravků je tato pleťová maska od Avonu, která obsahuje i arganový olej, takže je k pleti šetrná. Jen nám přijde trochu škoda, že se v ní objevují i stopy chemie, což však neubírá efektu, který umí zařídit. Pleť se po ní krásně zmatní a vypadá vypnutě. Zároveň jako každý z jílů dokonale vyčistí póry.

R0810563.jpg

3. Manufaktura čistící jílová pleťová maska s kyselinou hyaluronovou, 209 Kč Manufaktura

O kyselině hyaluronové se ví, že dokáže proniknout do hlubších vrstev kůže a dočasně ji vypnout. To samé umí pleťová maska od Manufaktury, ale počítejte s tím, že si budete muset zvyknout na lehké pálení, které však značí, že maska opravdu funguje. Při pravidelném používání nemusíte vůbec řešit černé tečky, se kterými vždy zatočí. Jen vysušuje více, než klasické práškové jíly, a proto po nanesení použijte třeba přírodní levandulový olej.

5d8b1dad845a3R0810561.jpg

4. Konjaková houbička s francouzským růžovým jílem, 110 Kč BiOOO.cz

Kojnaková houbička je milé překvapení. Stala se naším oblíbeným pomocníkem při odličování. Lze ji za šňůrku pověsit na umyvadlo, takže nemusíte řešit, že na sebe nabalí nečistoty, které se na něm usazují. Před použitím ji vždy properte v teplé vodě, a potom krouživými pohyby masírujete obličej. Je dobrou předehrou před tím, než na osušený obličej aplikujete jílové bahýnko. Vyměňovat ji doporučujeme jednou za 14 dní.

5d8b1cc6e77a1R0810555.jpg

5. Jemný peeling s lávovou zemí, 259 Kč Nobilis Tilia

Jíl sice nejčastěji vzniká sedimentací, ale jsou i výjimky. Tou je například lávová země neboli montmorillonit, který vzniká zvětráváním vyvřelých hornin. Peeling je opravdu velmi jemný, takže si příliš neporadí s póry, ale zato je po něm pokožka opravdu prozářená. Ze zašedlé barvy dokáže po pravidelném používání udělat přirozený odstín. 

R0810560.jpg

6. Zelený jíl vysušený sluncem Argilla Verde, 270 Kč BiOOO.cz

Nejjemnější ze všech jílových prášků je ten vysušený sluncem. Obsahuje množství stopových prvků nacházejících se v mořské vodě, která jak je známo, umí léčit. Má působit proti stárnutí a navracet elasticitu pleti, což můžeme potvrdit. Navíc je velmi vhodný pro problematickou citlivou pleť a lze ho koupit i v kilovém balení. Po nanesení vetší vrstvy můžeme pozorovat, jak v místech pórů dokáže proniknout hluboko do nich a zbavit nás tak přebytečné mastnoty.

R0810551.jpg

7. Bílý francouzský jíl Saloos, 119 Kč DM drogerie

Ani o tomto bílém jílu, který je dostupný v běžných drogeriích za pár korun, nemůžeme říct nic špatného. Byl to první jíl, který jsme si kdy pořídily a dlouhou dobu jsme s ním byly spokojené, dokud jsme nevyzkoušely ty ostatní. Přeci jen je to bílý jíl, který je vhodný pro citlivou pleť a obsahuje méně minerálů, takže pokožku nevyživí tak rychle. Pokud ale chcete s jíly teprve začít, vřele ho doporučujeme.

R0810558.jpg

Prášky doporučujeme používat dvakrát týdně tak, že je rozpustíte s pár kapkami vody v dlani nebo malé misce, a poté ho nanesete na obličej jako masku. Již hotové masky, které obsahují další příměsi stačí používat jen jednou týdně.

R0810565.jpg

Čtěte také:

Reklama