Ne každá žena tuší, že rakovina děložního čípku je onemocnění, kterému lze téměř ve sto procentech předejít vhodnou prevencí. A tak ji podceňují. Na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi nedochází bezmála polovina žen (42,1 %). Nejukázněnější jsou ženy mladších ročníků. Bohužel s narůstajícím věkem jejich účast velmi výrazně klesá. Současně s tím však značně narůstá riziko rozvoje rakoviny děložního čípku – průměrný věk pacientky s pokročilou rakovinou děložního čípku převyšuje 53 let.

Proto vznikla iniciativa Nenech to náhodě. Jejím cílem  je upozorňovat ženy všech věkových kategorií, aby nepodceňovaly prevenci. Jen tak mohou lékaři zachytit případná onemocnění včas a zvýšit naději na úplné uzdravení. 
5c5972ff6e50dobrazek.png

Co onemocnění způsobuje?

Rakovinu děložního čípku způsobuje infekce HPV, tedy lidskými papilomaviry (human papillomavirus = lidský papilomavirus), které napadající kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku. Dnes se proti těm nejzákeřnějším typům viru HPV infekce můžeme účinně chránit pomocí očkování.

5c597320592c2obrazek.png
Obrázek viru HPV.

Prevence zachraňuje životy

V Česku máme propracovaný screening karcinomu děložního čípku. Je to systém, pomocí kterého lze zachytit onemocnění v jeho časných stádiích, a zachránit tak pacientce život. Přitom je velmi jednoduchý - gynekolog každý rok při preventivním vyšetření provede stěr z děložního hrdla, takzvanou cytologii.

„Přestože se účast na screeningu v posledních letech podařilo výrazně zvýšit, a přestože je prevence plně hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé ženy této možnosti nevyužívají. Pokud mezi ně patříte, určitě neváhejte a navštivte svého gynekologa. Diagnóza rakoviny děložního čípku v pokročilém stádiu je velmi často diagnostikována právě u těchto starších žen, které přestaly na gynekologii docházet,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., mluvčí HPV College a předseda České gynekologické a porodnické společnosti CLS JEP.

Abyste měly skutečně jistotu…

Ačkoli je cytologie skvělý nástroj prevence rakoviny děložního čípku, a zachránila už spousty životů, bohužel není neomylná. Renomované zahraniční studie ukázaly, že selhala až u 32 % žen s infekcí HPV. Těmto ženám vyšel výsledek cytologie normální, a přesto měly na svém děložním čípku závažný přednádorový nález. Proto odborníci doporučují doplnit screening HPV DNA testem - novější, automatizovanou metodou, která cíleně zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce způsobujících rakovinu děložního čípku.

  • Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit ještě přesněji míru ohrožení rakovinou.
  • Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku.

Informace, kterou žena prostřednictvím tohoto testu získá, může zásadním způsobem pomoci stanovit riziko rozvoje rakoviny děložního čípku v budoucnosti. Pokud se žena dozví včas, že v jejím organizmu je přítomen zákeřný virus, bude možné, aby byla podrobněji sledována.

Test HPV DNA je v České republice dostupný pro všechny ženy, které o něj u svého gynekologa projeví zájem. Má to však jeden háček. Zdravotní pojišťovny HPV DNA testy zatím hradí pouze pacientkám, u kterých byl cytologický výsledek mimo normu, a v některých dalších případech, např. u žen po ošetření přednádorových změn na děložním čípku. Ostatní ženy za test zaplatí částku okolo jednoho tisíce korun.

  • HPV DNA testy jsou až na výjimky doporučovány pouze ženám starších 30 let.

Nenechte to náhodě!

nenechtonahode.jpg

Ať už jste se právě dověděly něco nového, nebo máte všechny tyto informace v malíčku, nenechávejte si je pro sebe. Pošlete je dál, mezi své kamarádky a známé. Třeba lajkováním a komentováním příspěvků na Facebooku Mojemedicina, Twitteru či YouTube Roche Česká republika a sdílením kampaně na Facebooku.

  • Hýčkejte si svoje zdraví a návštěvu gynekologa nenechte náhodě.

Další praktické informace o prevenci a léčbě onemocnění naleznete na informačním webu www.nenechtonahode.cz.

Reklama