Trénovat a vytrénovat mozek, respektive paměť, můžete v jakémkoli věku. Stačí k tomu jediná věc – odhodlání. Možností, jak cvičit závity, je celá řada.
6048bf90f22c4obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Existují speciální kurzy, které vás naučí pracovat s pamětí. Fungují i nyní, byť jen online.
  • Můžete si stáhnout do mobilního telefonu některou z aplikací, například Lumosity, Elevate, Peak a další.
  • Potrapte svou dlouhodobou paměť znalostními kvízy.
  • Vyberte si některou ze stránek s hlavolamy zdarma. Začít můžete třeba zde.
  • Nezavrhujte ani křížovky, sudoku a podobné klasické způsoby, jak cvičit paměť.

Nezbývá vám na nic z toho čas? Procvičujte paměť při běžných denních činnostech.

  • Snažte si zapamatovat všechny položky v nákupním seznamu, variabilní symbol nebo číslo účtu při placení složenek a podobně. Existuje na to celá řada mnemotechnických pomůcek. Například systém spojování, kdy si například všechny věci z nákupního seznamu spojíte do příběhu. Odborníci radí, aby byl co nejkomičtější a nejabsurdnější, protože tak si ho mozek lépe zapamatuje. Celý obraz byste si měla umět představit a prožívat ho.

„Uklouzla jsem po mýdle a spadla přímo do použité dětské plenky, a tak jsem se potřebovala utřít vlhčeným ubrouskem. Jenže ten mi spadl do kečupu na talíř s párky, který stál vedle šálku s kávou. Do ní jsem si stejně místo cukru nasypala sůl…“

  • Něco podobného jde i se zapamatováním si čísel. Ke každému z nich si přiřaďte věc, kterou vám připomíná. Čtyřka může být židle, dvojka labuť, nula vajíčko… A z nich pak také utvořte příběh. Jde o systém číselných tvarů. Metod ale existuje mnohem více.

Hurá do posilovny

Až bude svět zase v pořádku, vydejte se do mozkové posilovny Brainfitness v Opavě. V tomto „cvičišti pro mozek“ jsou vám k dispozici rozličné dřevěné, kovové a provázkové hlavolamy, logické a strategické deskové hry, rozmanité hádanky, šifry a tajuplné kódy. Pořádají tu i populárně-naučné přednášky, workshopy, turnaje v deskových hrách a tak dále.6048bf0fd46bfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Smyslem a cílem projektu zrozeného ze spolupráce Matematického ústavu, Mendelova gymnázia a za přispění Daniela Bahenského je rozvíjet logické myšlení a asociace, deduktivní schopnosti, umění nalézání skrytých souvislostí, spojení a vazeb. Mobilizovat v lidech touhu, chuť a vášeň k řešení pestrých hlavohříček, a tím v nich podněcovat a podporovat myšlení o věcech každodenních.

Rozšiřte si obzory během Týdne mozku

Čtvrtek 11. března je Evropským dnem mozku. V návaznosti na něj pořádá Akademie věd České republiky od pondělí 15. března Týden mozku. Jde o festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

„I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku vás budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ zve na letošní ročník festivalu zakladatel jeho tradice u nás profesor Josef Syka a dodává: „Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak Covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naší nervovou a duševní činnost.“

Letošní 22. ročník se ale vzhledem k lockdownu uskuteční online. Od pondělí do pátku v odpoledních až podvečerních hodinách se můžete prostřednictvím Facebooku a YouTube kanálu Akademie věd ČR připojit k živě vysílanými přednáškám. Po nich se vždy uskuteční také moderovaná diskuse, takže můžete vědcům položit i otázky.

Kromě přednášek je přichystán i doprovodný program v podobě promítání filmů, workshopů nebo interaktivních cvičení. Program je už teď k mání na stránkách www.tydenmozku.cz.

Čtěte také:

Reklama