Strie jsou vedle celulitidy nejčastější kosmetický problém, se kterým se ženy trápí. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují na povrchu problémových partií těla. Jejich zabarvení se časem mění od jasně červené až po bílo stříbřitou barvu. Jestliže už je jednou máme, není možné se jich zbavit úplně, dá se jim však předcházet, nebo je částečně eliminovat.

Jak vznikají strie?

mamaLidská kůže je tvořena několika vrstvami. Je elastická, tedy do určité míry pružná a s přirozeným růstem a zvyšováním objemu se natahuje. Pružnost kůže s věkem klesá. Strie vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže při extrémním natažení v době, kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Čím je organismus starší, tím víc se strie tvoří. Oblasti, které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií, jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa.

Pozor na těhotenské bříško

Nejčastějším obdobím vzniku strií je těhotenství, zvláště třetí trimestr. Kůže se s rychlým nárůstem bříška nedokáže dostatečně napínat, elastická vlákna praskají a vznikají trhlinky. Od začátku těhotenství také mnoho žen nepřiměřeně zvyšuje příjem potravy a tloustne víc, než by mělo. Příchod strií se většinou začne hlásit svěděním kůže, ale to už toho mnoho nenaděláme. Proto je zapotřebí si hned při zjištění gravidity pořídit speciální přípravky k promazávání pokožky, které ji nejen zvlhčují, ale podporují i její pružnost. Kůži je nutné promazávat pravidelně několikrát denně, hlavně na spodní části břicha. Nejlépe je však mazat všechny problémové partie i poprsí. Toho se týká i období po porodu, kdy se prsa stále zvětšují vlivem laktace. Částečně se dá zamezit tvorbě strií na prsou i vhodnou volbou podprsenky, která má být vždy dobrou oporou. Úplně se zbavit strií není možné. Kůže už je trvale poškozena.

K prevenci patří:

  • Dostatečný přísun tekutin.
  • Správná životospráva.
  • Promazávání ohrožených partií těla.
  • Prokrvující masáže.
  • Pomalé přibývání na váze.
  • Pozvolné posilování.

Pokud se hovoří o promazávání, je tím myšleno pravidelné mazání s lehkou prokrvující masáží za pomoci speciálních účinných balzámů, které zamezují tvorbě strií a zvyšují elasticitu kůže. Platí to nejen pro ženy v těhotenství, ale i pro muže, kteří intenzivně posilují nebo rychle přibírají na váze. Přípravky k promazávání se dají zakoupit v lékárnách nebo v internetových obchodech. O účinnosti se dá uvažovat zhruba po dvouměsíční aplikaci.

Pokud už strije vznikly, lze jejich projevy zmírnit:

  • Masážemi. Při masážích lze použít mořskou houbu. V provozu je i mnoho pracovišť, která nabízejí speciální masáže a lymfodrenáže ke zmírnění celulitidy a projevů strií.
  • Mazáním. K dostání jsou speciálními krémy, mléka a balzámy, které zmírňují viditelnost strií, zesvětlují je nebo působí jako prevence proti jejich tvorbě.
  • Mikrodermabrazí. Jde o kosmetický zákrok k vyhlazení kůže, čímž se řeší nejen strie, ale i jiné kosmetické vady. Za použití oxidu hlinitého se povrch kůže jemně zbrousí. Není to zrovna levná záležitost, ale je vcelku účinná a rychlá.

GS Mamastrie – To nejlepší pro maminky NOVINKA na trhu

Speciální balzám je určen pro nastávající maminky, ale hýčkat si s ní svou pokožku může úplně každý. Na rozdíl od jiných přípravků na trhu obsahuje vysoce účinný DPHP-hydroxyprolin, který dokáže proniknout až do těžce přístupných spodních vrstev pokožky a napomáhá hloubkové obnově sítě kolagenových a elastinových vláken. Zabraňuje tak tvorbě strií nebo zmírňuje již strie vytvořené.

Dalších šest aktivních látek jsou kyselina hyaluronová, elastin, D-panthenol, makadamiový olej, bambucké máslo a vitamin E. Ty navíc napomáhají zvyšovat pevnost, pružnost a hydrataci pokožky. Přípravek je bez přidaných barviv, bez parabenů, bez PEG emulgátorů, velmi jemně parfemovaný a s přirozeným UV faktorem.

Jak ho aplikovat?

Tělový balzám nanášejte pravidelně na problematické partie již od počátku těhotenství. Krouživými pohyby 2x denně jemně vmasírujte do pokožky. Na již vzniklé strie aplikujte minimálně dva měsíce.

Přípravek doporučuje ESTHÉ, Klinika estetické medicíny, s.r.o., MUDr. Hana Raková

Reklama