Foto: Shutterstock

  • Je to přeci jen něco jako chřipka

Omyl. Pravděpodobnost, že člověk nakažený Covid-19 zemře, je mnohonásobně vyšší, než je tomu při onemocnění chřipkou.

„Na všechny druhy rakoviny dohromady dlouhodobě umírá přibližně 75 osob každý den, na nemoci srdce, mozkové mrtvice a podobně pak dohromady 140 osob. V posledních dnech na koronavirus umírá kolem 150 lidí. Situace je opravdu velmi vážná,“ uvedl na konci října v rozhovoru pro zpravodajský portál Náš region prezident České lékařské komory Milan Kubek.

  • Stejně to všichni musíme dostat, tak proč všechna ta opatření?

Možná se všichni nakazíme, ale jde o to, aby to bylo postupně. Pokud bychom onemocněli všichni naráz, náš zdravotní systém by nezvládal péči o tak vysoký počet pacientů ve vážném stavu, kteří by přibyli k běžným pacientům. Navíc zdravotníci vidí velkou naději v chystané vakcíně proti Covid-19, která by mohla virus zabrzdit.

  • Když budu tohle užívat, neonemocním!

Nejen po internetu se šíří plno zaručených rad, jak být vůči Covid-19 imunní. Ať už je to česnek, bylinky, vitaminy C nebo D, alkohol, nosní kapky, horké nápoje či koupele, nebo dokonce užívání či potírání se dezinfekcí, lihem či chlórem.

Zatímco u bylinek, ovoce, zeleniny a vitaminů lze ještě hovořit o prospěšnosti pro naši imunitu, ostatní recepty jsou spíše na škodu, nebo dokonce zdraví nebezpečné. Žádný lék na Covid-19 zatím neexistuje. Jediné, co pro sebe můžete udělat, je žít zdravým životním stylem a podporovat tak svou imunitu.

Pozor také na fámu, že Covid-19 vyléčíte, nebo mu předejdete pomocí užívání antibiotik. Ty působí jen proti bakteriím, zatímco Covid-19 je virus.

  • Testy jsou nepřesné

Někdo argumentuje tím, že pozitivní na Covid-19 mohou být i při onemocněním běžným typem lidského koronaviru.

Jenže výsledky řady dostupných studií PCR testů ukazují, že nereagují s žádnými jinými viry, včetně jiných koronavirů. Podle studie Oxfordské univerzity se přesnost PCR testů pohybuje mezi 95-99 %. To samé dokazují i jiné studie. O něco méně přesné jsou testy antigenní. Ty podle studie Univerzity Karlovy a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených.

  • Lidem chodí falešně pozitivní zprávy

Možná už jste to na sociálních sítích také četla. Někdo vypráví šokující příběh o tom, jak šel známý známého na testy. Nevydržel ale dlouhé čekání a po třech hodinách odešel netestován. Přesto mu přišla zpráva, že je pozitivní.
Tento hoax v různých obměnách se šíří celosvětově nejen sociálními médii už od jara.

„Žádná z osob, které se tento příběh stal, ovšem nikdy není schopna dodat jakýkoliv důkaz – např. SMS zprávu, ve které by bylo číslo testu, nebo jméno laboratoře. Pokud se jich zeptáte na důkazy, obvykle svůj příspěvek s tvrzením o „pozitivním testu“ smažou,“ uvádí Ministerstvo vnitra a dodává, že příběh je nereálný také z logického hlediska.

„Pokud jste posláni na test přes elektronickou žádanku, tak nečekáte na test hodiny. Čekací doba je obvykle max. jednu hodinu. K zaregistrování, poučení a přiřazení konkrétní osoby ke konkrétnímu testu dochází až těsně před testem (po vystání fronty). Do té doby jste pouze v systému e-žádanek a nemůžete tak dostat zprávu o pozitivním testu, protože systém neví, na jaké odběrné místo se dostavíte.“ Jediná možnost, kdy může dojít k chybnému odeslání SMS, je chybné zadání rodného čísla, nebo telefonního čísla.

  • Nošení roušek poškozuje zdraví

Odmítači zakrytých úst a nosu se často odvolávají na to, že roušky poškozují imunitní systém, množí se na nich bakterie, takže způsobují onemocnění.

„V současné době neexistuje žádný důkaz o tom, že by nošení roušek jakýmkoliv způsobem oslabovalo imunitní systém. Nesmyslem je také to, že by se pod rouškou hromadil CO2, který by nám následně ubližoval. Molekuly CO2 jsou tak malé, že pro ně není žádným problémem projít přes jakoukoliv roušku. Na vnitřní stranu roušky se dostanou pouze bakterie, které sami vydechujete. Pokud budete roušku správně používat a po každém použití ji vyperete či vyvaříte, nemůže dojít k zásadnímu množení,“ uklidňuje Ministerstvo vnitra.

  • Covid neexistuje

Stejně jako někteří lidé v dnešní době nevěří tomu, že je ze Země kulatá, najdou se i tací, kteří vidí za pandemii Covid-19 spiknutí. Podle nich onemocnění vůbec neexistuje, jen někdo chce ovládnout lidstvo a podobně.

Zkuste ale tohle říct zdravotníkům, kteří se o pacienty s tímto onemocněním starají…  Jen do 3. 11. se celosvětově nakazilo téměř 47 milionů lidí a 1,21 milionů lidí nákaze podlehlo.

Čtěte také:

Reklama