snail

Zahrádky nám pěkně rozkvetly, zazelenaly se a už brzy začneme sbírat první plody své píle. Pokud ovšem někdo nebude rychlejší.

Slimáci jsou postrachem snad každého zahrádkáře. Kdo má vlastní zahrádku, určitě ví, kolik škody po sobě dokážou zanechat. Pochutnají si prakticky na čemkoliv. Saláty, ředkvičky, mrkev, řepa i krásné afrikány, to vše může zmizet během jedné noci. A přitom je téměř nemožné s těmito škůdci bojovat. Nabízíme vám několik zahrádkářských rad, jak plží invazi zabránit.

Slimákům prospívá vlhké prostředí, dostatek mlhy a rosy, těžší, méně vysychavé půdy, sláma, hodně organických látek v půdě a zvýšená kyselost půd. Aktivní jsou, jak bylo již zmíněno, hlavně v noci. Snažte se proto vytvořit na své zahradě co nejméně přívětivé podmínky pro tyto škůdce.

Rady, které pro vás máme, jsou možná trochu drastické, ale účinné.

Vysušte je

Slimák k pohybu potřebuje svůj sliz. Proto má rád vlhké prostředí, v němž se může pohybovat snáze. Proto mohou pomoci ochranné pásy z dusíkatého vápna, páleného vápna, kamenné moučky, popela nebo pilin. Tyto látky vytáhnou ze slimáků jejich sliz, čímž se vysuší a zhynou. Pokud ale naprší a ochranné pásy zvlhnou, nepředstavují pro plže zásadní překážku.

Buďte ostří

Jako další možnost ochrany se používá písek, jehož ostré krystalky se zařezávají do měkkého těla škůdců, a tím je zneškodní. Kolem záhonku můžete nasypat také drcené skořápky vajec nebo sklo.

Často se radí posypání plžů solí. Chemická reakce, která vznikne při styku soli s tkání slimáka, ho zaručeně zahubí. Dalším spolehlivým zabijákem těchto škůdců jsou otruby, které se v tělech plžů po pozření nafouknou a slimáci umírají. Zahrádkáři čím dál častěji používají také pivo v miskách. Slimáky jeho vůně naláká a obvykle se v pivu utopí.

A když je nechcete zabít....

Možná jste taky trochu měkkýš a nechcete je hned hubit. I pro vás máme tip. Jako prevence před napadením rostlin plži se doporučuje časté pletí, které sníží vlhkost porostu. Důležité je nenechávat po sklizni nebo pletí na zahrádce zbytky rostlin. Občas se používají ochranné plůtky s ohnutým horním okrajem ven tak, aby jej plži nemohli přelézt. Jako odpuzovač mohou posloužit například česnek, muškát, petržel, měsíček, šalvěj nebo tymián. Hlemýždi nesnášejí také hořčici. Lze použít i nadrobno nastříhané kapradí, vratič nebo řebříček, a rozprostřít je okolo záhonů.

Jak bojujete se slimáky vy? Máte svůj vlastní recept? Poraďte ho ostatním!

Reklama