Jen v Česku žije na 50 druhů komárů, ale nejčastějšími hosty v našich ložnicích a na zahradách je komár pisklavý a komár obtížný. Aby založili novou generaci, potřebují k tomu ideálně stojatou vodu. A tu jim nevědomky poskytujeme ve formě rezervoárů na dešťovou vodu, jezírek a dalších velkých či malých vodních ploch. Pak už stačí jen pár dní, než vás ze spaní probudí typický pískot křídel mladých krvežíznivců.

mos.jpg
Foto: Shutterstock

Jak se komáři množí?

Jakmile se samička spáří, potřebuje zvířecí nebo lidskou krev. Ne ke svému nasycení (živí se nektarem z květin), ale pro správný vývoj vajíček. Ty pak naklade do klidné vody, v níž se ve shluku vznášejí. Trvá to jen dva dny, než se z nich vylíhnou larvy, které se ve vodě už velmi rychle pohybují, mrskají sebou. Musí totiž k hladině, aby se pravidelně nadechovali. Pak se zase stahují do hloubky, kde se živí vodními mikroorganismy. Za dalších několik málo dní, jakmile jsou řádné vypasené, se zakuklí. To už je od těla dospělce dělí pouhé čtyři dny. A právě během tohoto rychlého vývoje musíte zasáhnout, pokud už jste podcenila prevenci.

Zabraňte vylétnutí komárů

Jednoduchým a účinným prostředkem je přikrytí nádob s dešťovou vodou. Buď dobře těsnícím víkem, nebo velmi hustou síťovinou. Dospělí jedinci se přes takovou zábranu ven nedostanou. A další vajíčka nepřibudou. A jako bonus se ve vodě neutopí žádní živočichové.

Komáří larvy můžete zahubit tak, že do vody nalijete jedlý olej, který na povrchu udělá tenkou vrstvu. Přes ni se nevítaní obyvatelé sudu nedostanou ke vzduchu, takže zahynou. Pokud vodu čerpáte čerpadlem, nebo vypouštíte u dna sudu, nemusíte pak olej vůbec odčerpávat. Bude sloužit dál.

Snadnou pomocí od komářího potomstva je hašené vápno. Na 200 litrů vody stačí jedna lžička, aby změnila pH na zásadité. To larvy zahubí a vy přitom ani nepřijdete o zálivku. Jen vodu pak nepoužívejte na kyselomilné rostliny.

Pořiďte si speciální tablety určené k hubení komářích larev. Nemusí jít o škodlivou chemii, která vyhladí vše živé. Najdou se i netoxické - pro lidi, zvířata, rostliny nebo vodní organismy. Jde například o biologickou účinnou látku nazývanou Bti (Bacillus thuringiensis israelensis). Získává se z bakterie žijící v půdě.

„V této bakterii se tvoří proteinový krystal, jehož složení specificky pro komáří larvy ve vodě působí po pozření toxicky a následně vede k jejich smrti. V přírodě se pak látka zcela a beze zbytku odbourá během 24 hodin. Použití Bti je nasazeno v mnoha zemích po celém světě jako jediná ekologicky obhajitelná metoda regulace komárů pisklavých,“ uvádí český spolek Biologická regulace komárů. Tento šetrný způsob může být řešením pro ty, kteří mají na zahradě jezírko.

pop.jpg
Foto: Shutterstock

Redukovat množství komářích larev v jezírkách nebo rybníčcích pomáhá také rozhýbání stojaté hladiny pomocí fontánek či vodopádů.

Sázkou na jistotu je pak sama příroda, respektive zvířecí požírači. Od ryb, přes žáby až po znakoplavky nebo larvy vážek. S dospělými komáry si zase poradí ptáci nebo netopýři.

Zdroj informací: Wikipediaspolek Biologická regulace komárů, Zahradníkův rok

Čtěte také:

Reklama