zámek Hořovice, foto: Petr Macák, www.vyletiky.cz

Ve dnech 9. - 10. 9. a 16. - 17. 9. 2017 se na zámku Hořovice konají speciální prohlídky zaměřené na místní gastronomii počátku 20. století. Návštěvníci si tak budou moci nejen prohlédnout krásné interiéry, ale také ochutnat pokrmy připravené podle starých zámeckých jídelníčků.

Napadlo vás někdy během prohlídek našich krásných zámků, co se vlastně ve skutečnosti objevovalo na stolech přepychově nastrojených v zámeckých jídelnách? Byli to opravdu ti pověstní nadívaní pávi? Prohýbaly se vážně stoly pod množstvím pokrmů, jak líčí někteří průvodci s fantazií?

A protože jídlo všeobecně nás - Čechy - láká a zajímá, rozhodli se na zámku Hořovice zapojit „populární vaření“ do prohlídek zámku.

Kastelán zámku Hořovice Bc. Libor Kníže

Už poněkolikáté se na hořovickém zámku v prvních dvou zářijových víkendech mohou návštěvníci těšit na trochu netradiční prohlídky zámku. Pokud očekáváte historické události a spoustu jmen, asi budete zklamaní. Během Dnů zámecké kuchyně o historii zámku samotného moc neuslyšíte, zato se dozvíte spoustu zajímavých a překvapivých informací o tom, jak to vlastně na počátku 20. století bylo na zámcích s jídlem. Průvodce vás seznámí s chodem takové panské domácnosti od snídaně přes odpolední čaj až po večeři a vy možná zjistíte, že vaše představy o bohatě prostřených tabulích nejsou tak úplně založeny na pravdě. A až budete po prohlídce, trvající cca 90 minut, správně naladěni, odvede vás průvodce do kuchyně, kde budete moci nějakou z těch tradičních dobrot, o kterých jste zatím jen slyšeli, i ochutnat. Naše kuchařka totiž připravuje pokrmy podle starých zámeckých jídelníčků, a tak se můžete těšit třeba na speciální pivní polévku pro šestinedělky nebo na knížecí paštiku.

zámek Hořovice, foto: Petr Macák, www.vyletiky.cz

zámek Hořovice, foto: Petr Macák, www.vyletiky.cz

Zámek Hořovice, foto: Petr Macák, www.vyletiky.cz

Až na zámku budete, určitě se podívejte také do knihovny. Jsou tu vlastně dvě. A obě nádherné!

zámek Hořovice, foto: Petr Macák, www.vyletiky.cz

Prohlídky budou začínat vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30. Zámecká kuchyně bude otevřena od 10 do 17 hodin. Vstupné na prohlídky zaměřené na gastronomii činí 190 Kč, snížené pak 140 Kč. Vstupné pouze do kuchyně bez prohlídky 50 Kč.

Více na www.zamek-horovice.cz/cs.

Přečtěte si také:

Reklama