Do českých kin přichází snímek, ve kterém exceluje Natalie Portmanová coby baletní umělkyně. Psychologický thriller Černá labuť (Black Swan) byl nominován na čtyři Zlaté Glóby a má premiéru právě dnes!

labuť

Jak nás informoval Petr Slavík ze společnosti BONTON film, snímek Černá labuť (Black Swan), který právě dnes (10. února 2011) přichází do českých kin, byl nominován na čtyři Zlaté Glóby, včetně cen za nejlepší režii a ženský herecký výkon v hlavní roli, kterou ztvárnila Natalie Portmanová.

Herecké obsazení bylo skutečně klíčové, což potvrzuje i režisér Aronofsky: „Věděl jsem, kdo bude hrát Ninu dříve, než byl dokončen scénář. Musela to být Natalie Portman. Nejen proto, že se od dětství věnuje baletu, ale hlavně proto, že dokáže ustát nesmírné fyzické i psychické nároky role, v níž současně cvičila, tančila a ztrácela kontakt s realitou,“ vysvětluje režisér.

Trailer

Více o filmu: Co všechno byste obětovali pro sen?

V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, zavádí vizionářský režisér Darren Aronofsky (Wrestler, Fontána, Requiem za sen) diváky na fascinující a mrazivou cestu do nitra mladé baleríny, která se kvůli své vytoužené roli v Labutím jezeře stane až děsivě dokonalou.

labuťSnímek sleduje příběh Niny (Natalie Portmanová), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou (Barbara Hershey), která své profesní ambice nikdy zcela nenaplnila podle svých představ a tak teď alespoň nadšeně podporuje kariéru své dcery. Když se umělecký šéf baletu Thomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne pro novou premiéru sezony, Labutí jezero, vyměnit stávající primabalerínu Beth Macintyre (Winona Ryder), Nina je jeho jasnou volbou. Do souboru ale vzápětí přichází nová tanečnice Lily (Mila Kunis), která na Leroye velmi zapůsobí svou smyslností a pro Ninu se tak okamžitě stává velkou konkurencí. „Labutí jezero“ totiž vyžaduje tanečnici, která umí zahrát jak nevinnou a noblesní Bílou labuť, tak Černou labuť, která představuje lstivost a smyslnost. Nina je dokonalým ztělesněním Bílé labutě, ale Černá labuť je její povaze a projevu vzdálená. To ale rozhodně neplatí pro Lily... Mezi oběma tanečnicemi se rozvíjí podivně zvrácené přátelství, které ale ničí vzrůstající vzájemná rivalita. Nina se nechce své vysněné role vzdát, ale při naplnění svého snu může překročit hranici, zpoza které už nebude návratu do normálního světa.

labuť

Černá labuť

  • Scénář: Mark Heyman, Andreés Heinz
  • Režie: Darren Aronofsky
  • Kamera: Matthew Libatique, ASC
  • Hudba: Jim Black, Gabe Hilfer
  • Hrají: Natalie Portmanová, Vincent Cassel, Mila Kunis, Winona Ryderová, Barbara Hersheyová
  • doporučená přístupnost: do 12 nevhodný
  • žánr: drama, thriller
  • barevný, české titulky, 110 min
  • česká premiéra: 10. února 2011
Reklama