Minulý pátek uvedlo Divadlo na Vinohradech dlouho očekávanou premiéru Amadea z pera známého britského dramatika Petera Shaffera. Určitě znáte i stejnojmenný Formanův film, který si vzal za předlohu právě Schafferovu hru. A na Vinohradech máte nyní možnost shlédnout Amadea v podobě, která vás, podle mého názoru, okouzlí stejně jako film.

Snad žádný jiný příběh posledních třiceti dekád nedosáhl u divadelního publika takové popularity jako právě Amadeus britského dramatika Sira Petera Shaffera.

amadeus

Senzační, skoro detektivní příběh o příčinách smrti nejslavnějšího klasicistního skladatele, který pro světovou dramatickou literaturu objevil už A. S. Puškin (Mozart a Salieri) a který je založený především na dobových fámách, posloužil Shafferovi k demonstraci „srážky génia s průměrností“, jak sám pojmenovává téma své hry.

Kdyby se Shafferova efektní hra jmenovala „Salieri“, bylo by to adekvátní prostoru, jaký autor tomuto věčnému Mozartovu rivalovi ponechává na vlastní obhajobu. Salieriho, patrona všech průměrných, musí zahrát „herecký Amadeus“. S pointou Shafferova textu pak souvisí, že Mozart Salieriho „přeznačkuje“ také ve vlastním názvu hry.
Shaffer dramatik, dnes osmaosmdesátiletý, měl rozhodně vždy šťastnou ruku při výběru svých látek – dá se říct, že je autorem „geniálních námětů“. V každém případě se mu podařilo to, oč se v závěru jeho hry bez úspěchu pokusí Salieri. S Mozartovým jménem obletělo svět i jméno dramatika Shaffera!
A i když se na českých a moravských jevištích usazuje jeho nejslavnější hra poměrně často, z jeviště vinohradského divadla – přes propast dlouhých 250 let, až z Vídně 2. poloviny 18. století, z města intrik a pletich – nás Antonio Salieri oslovuje vůbec poprvé.
(Milan Šotek)

ama1

Peter Shaffer: AMADEUS
Hrají:

ANTONIO SALIERI / Jiří Dvořák
WOLFGANG AMADEUS MOZART / Ondřej Brousek
KONSTANCE WEBEROVÁ, Mozartova žena / Ivana Uhlířová
JOSEF II., rakouský císař / Michal Novotný
VĚTŘÍČEK I. (hrabě Johann Kilian von Strack, císařský komoří) / Luboš Veselý
VĚTŘÍČEK II. (hrabě Franz Orsini-Rosenberg, ředitel císařské opery) / Václav Svoboda
VĚTŘÍČEK III. (baron Gottfried van Swieten, prefekt císařské knihovny) / Marek Holý
VĚTŘÍČEK IV. (operní pěvec) / Daniel Bambas
KATEŘINA CAVALIERI, Salieriho žákyně / Dana Marková / Josefína Voverková
STRACK, ROSENBERG, VAN SWIETEN a BONNO, první královský kapelník / Karel Leixner, Ivo Jirásek, (Jaroslav Jan Kozel), Lumír Suk / Jan Zajíček a Miroslav Berka


Nenechte si ujít výjimečnou příležitost setkat se v Divadle na Vinohradech tváří v tvář s Mozartem v podání skvělého Onřeje Brouska, který na jevišti naživo hraje ve všech možných i nemožných polohách a jehož smích i pláč uslyšíte v myšlenkách ještě dlouho po odchodu z divadla. Stejně tak vás k sedadlu doslova přišpendlí naprosto přesvědčivý Salieri v podání Jiřího Dvořáka, který se na jevišti mění před vašima očima a vy mu visíte na rtech a věříte mu každé slovo a každý výraz jeho tváře.

Více o hře Amadeus v Divadele na Vinohradech zde, na stejném místě můžete zakoupit vstupenky.

Reklama