rape

Každé dvě minuty je na světě znásilněna jedna žena! Odborníci radí: Buďte ve střehu. Útočník si ke svému přepadení vybere nejspíš okamžik, kdy bude vaše pozornost rozptýlená. Jde například o situace, kdy něco hledáte v kabelce, telefonujete apod.

Snažte se proto soustředit svou pozornost na okolí, abyste v případě útoku mohla rychle zareagovat. V případě ohrožení zachovejte chladnou hlavu a postavte se útočníkovi přímo. Pokud máte deštník, sprej nebo jiný předmět, který vám může pomoci v obraně, neváhejte ho použít. Poměrně neúčinné jsou však klíče, protože obrana jimi vyžaduje blízký kontakt s agresorem, a tedy i značnou sílu.

Pokud vás útočník sevře, zaměřte svou obranu na citlivá místa jeho těla. Ideální je rozkrok, ale i oči, ušní lalůčky, vnitřní strany paží a nohou. Jestli vás však tato reakce zachrání, zdaleka není jisté. Vždyť počet znásilněných žen narůstá. Přímé napadení zažije 13 % žen, znásilněná je podle psychologických statistik každá šestá, a to včetně svým vlastním partnerem. Kdo se stává násilníkem?

Nebezpečné jsou osoby, které nejsou schopné uspokojit své sexuální fantazie v rovině představ, ale musí je realizovat ve skutečném světě.

Ne na každý typ násilníka totiž platí stejná obrana. Jací tedy jsou?

Chudák

Tito muži nemají dostatek sebedůvěry, aby navázali normální vztah se ženou. Často pocházejí ze skupiny osob blízkých oběti. Spolupracovník, rodinný přítel, příbuzný, tudíž ho žena zná. Ubránit se můžete hlasitým křikem, prosbami či výhružkami. Jedná se o nejméně násilný typ útočníka, na svědomí má 27 % nahlášených znásilnění. Mívá průměrnou inteligenci a rád si z místa činu odnáší trofej v podobě punčochy nebo spodních kalhotek. Někteří si o svých činech vedou deníky.

Doporučení: Často jedná z nedostatku příležitosti. Máte šanci uspět s verbální (slovní) obranou.

Chlapák

Je to nejčastější typ násilníka, který má na svědomí 40 % všech znásilnění. Vyznává pouze mužské hodnoty a ženami víceméně pohrdá. Jeho inteligence je průměrná. Potkáte ho v barech, posilovnách, bývá fanda sportovních klubů. Cílem tohoto agresora není ženu zabít, ale demonstrovat na ní svou mužnost, převahu, autoritu a sílu. Neodradí ho ani pláč, prosby nebo vyjednávání. Ubránit se můžete jen útěkem, použitím různých obranných předmětů nebo fyzickou silou.

Doporučení: Chce si dokázat svoji nadřazenost. Jednejte nečekaně a tvrdě.

Mstitel

Nenávidí ženy a chce se pomstít. Na svědomí má 28 % znásilnění. Má impulsivní chování a zlostně patologické projevy. Konkrétní oběť si nevybírá, bere takovou, která je po ruce. I když ji zabít nechce, jeho útoky jsou tak brutální, že na jejich následky žena často umírá – souvisí to s jeho nízkou inteligencí. Při setkání s tímto útočníkem myslete hlavně na záchranu svého života. Často k ní vede podřízení se jeho požadavkům.

Doporučení: Jde mu o ponížení ženy, ne o její život. Špatnou sebeobranou však může být vyprovokován k takové brutalitě, že oběť končí mrtvá.

Psychopat

Tak tenhle inteligentní krasavec je ze všech nejnebezpečnější. Je to sadista, který svůj čin plánuje dlouho dopředu. Oběť týrá pro své sexuální vzrušení a nakonec likviduje jako nepohodlného svědka. Ubránit se není lehké. Pokuste se o cokoli, jde vám o krk! Tito devianti zapříčiňují „jen“ 4,5 % trestních činů znásilnění.

Doporučení: Zkuste všechno, co vás napadne, i když bude jen malá naděje, že to vyjde.

Předcházejte útoku:

 1. Vyhýbejte se opuštěným místům, držte se zalidněných částí komunikací. V noci choďte středem ulice místo po chodníku. Eliminujete tak výhodu útočníka spočívající v tom, že on určuje, kde a kdy dojde k napadení.
 2. Útočníci preferují hezké, přátelské a mladé ženy ze střední vrstvy. Čím vypadají slaběji, tím lépe. Velice často se kořistí stávají podnapilé ženy na vysokých podpatcích (neschopné rychlého běhu ani účinné obrany). Nevypadejte jako snadný cíl. Jděte rázně, tvařte se nepřátelsky a na hlavu si nasaďte rádiovku po dědečkovi. 
 3. Pohybujte se ve společnosti známých osob (kamarádka, přítel), nedůvěřujte příliš náhodným známostem, zásadně si neberte nikoho cizího do bytu.
 4. Pokud to jde, domluvte si na noční cestu doprovod nebo si vezměte taxi a požádejte řidiče, aby počkal, než vejdete do domu. Je-li někdo doma, zazvoňte, aby věděl, že se vracíte, a čekal na vás.
 5. Při nočním cestování autobusem nebo tramvají sledujte, kdo s vámi vystupuje, zda vás někdo nesleduje, a držte se mezi lidmi. Předem si domluvte, aby vám k zastávce někdo přišel naproti. V případě, že máte podezření na sledování, požádejte někoho o doprovod, zatelefonujte domů nebo pro taxi. Nezůstávejte sama na ulici. Největší opatrnosti je třeba při vstupu do domu!
 6. Zásadně nepouštět do bytu cizí osoby, pokud jste samy doma. Výpis z měřičů můžete sdělit ústně přes dveře.
 7. Nikdy nejezděte stopem

Fakta

Jen každé čtvrté znásilnění se odehraje na veřejných místech, jako je park, podzemní garáž apod. Téměř sedmdesát procent znásilnění se, podle statistik, odehraje mezi šestou hodinou večerní a šestou ranní. Téměř polovina sexuálních násilníků je při svém činu pod vlivem alkoholu a drog, ale jen necelá třetina použije zbraň. O tom, zda při přepadení svým postojem útočníka odradíte, se rozhoduje v první minutě napadení.

Dojde-li k tomu nejhoršímu, nesnažte se své trauma dusit v sobě a okamžitě čin nahlaste na policii. Chráníte tak nejen sebe, ale i ostatní ženy. Pokud oběť mlčí a rozhodne se s prožitým traumatem vyrovnat sama, trvá mnohem déle, než stres odezní, protože tady chybí satisfakce z viníkova potrestání. Zároveň se však také zvyšuje pravděpodobnost, že nepotrestaný útočník svůj čin znovu zopakuje.

Ozbrojte se

Technické prostředky výrazně zvyšují šanci na odvrácení útoku jak svou účinností, tak na psychické rozpoložení agresora. Každému se však hodí kurs sebeobrany.

zbraň

 • Střelná zbraň

Vyrábí se celá řada „dámských“ lehkých modelů do kabelky. Jejich použití je jednoduché, ale potřebujete k tomu zbrojní průkaz.

Výhody – velký psychologický aspekt, možnost boje na dálku

Nevýhody – útočníka můžete také vyprovokovat k použití zbraně, miřte s rozmyslem – počítejte s právními důsledky „nepřiměřené“ obrany

 • Spreje a tekuté střely

K dispozici jsou spreje různých náplní – s výtažky pepře, slzný plyn...

Výhody – jsou lehké a diskrétní, slouží i při napadení zvířetem, lze použít do vzdálenosti 2 metrů

Nevýhody – možnost sebezasažení, snížený účinek v případě, že má útočník brýle

 • Paralyzér

Elektrický výboj pronikne i přes silnou vrstvu oblečení, některými typy můžete vystřelovat elektrody na několik metrů, jsou kombinované i s tekutou střelou a zábleskem.

Výhody – účinkují kdekoli na těle

Nevýhody – nutný fyzický kontakt s agresorem, pozor, aby nedošly baterie

 • Plynové pistole

Mohou být nabité paralyzujícím plynem nebo slepými náboji

Výhody – velký psychologický aspekt, dosah až 3 metry

Nevýhody – vyhrocení konfliktu, provokace útočníka k použití zbraně

 • Osobní alarmy, záblesky

Nejsou to přímo zbraně, ale světlem a ostrým zvukem můžete násilníka pěkně vylekat, zahnat na útěk nebo získat čas na vlastní obranu

Výhody – nehrozí zneužití proti vám

Nevýhody – slouží pouze k překvapení a znejistění útočníka

Už jste se někdy samy střetly s násilníkem?

Reklama