Kromě napodobenin léků se zcela oficiálně a legálně na pultech lékáren, některých specializovaných obchodů nebo přes internet prodává celá řada produktů, jež jsou obvykle malým písmem označeny jako „doplňky stravy“ a mnoho lidí je tedy chybně považuje za léky. Je jich celá škála a mnohé mají svůj význam. Například vitaminové preparáty mohou v zimních měsících nahradit na ovoce skoupou přírodu. Někdy ale záměrně vzbuzují přehnaná očekávání, a v takových případech se vyplatí trochu více přemýšlet a mít některé informace, než se rozhodneme utratit za ně mnohdy i tisícové částky.
Mnohdy výrobci takových preparátů totiž těží z faktu, že na rozdíl od léků, které jsou na předpis, mohou na doplňky stravy zcela volně vytvářet a lidu prezentovat takřka libovolnou reklamu, jako by šlo o krmivo pro kočky nebo třeba prášek na praní. Podstatný rozdíl ale je: Mnoho lidí je ochotno uvěřit, že takové preparáty vyléčí nějakou jejich nemoc. Investují pak do podobných zázračných produktů sta i tisíce korun, aby nakonec zhusta s dlouhým odkladem vyhledali lékaře.
Člověk může být až zaskočen terapeutickou šíří účinnosti mnohých takových zázračných krabiček. Obludné billboardy se zrudlým čertem slibují nadpozemské sexuální schopnosti a před reklamou na tento zázrak skoro nelze uniknout.
Jeden z potravních doplňků, asi ten nejznámější, protože výrobce investoval opravdu hodně do reklamy, opírá svůj účinek například mimo jiné o arginin, ženšen, ginkgo a kokotici čínskou. Pokud se podíváme na tyto složky podrobněji, zjistíme, že:
- arginin je běžnou aminokyselinou – stavebním kamenem bílkovin. Je součástí normální stravy, je v mase, mouce, mléčných produktech, rybách i v sojových produktech a nadbytek ho najdeme i v čokoládě.
- ženšen (ginseng) je součástí tradiční východní medicíny a skutečně může mít účinky posilující organismus např. v boji s infekcí, nicméně žádné vědecké studie nepotvrdily vliv na erekci
- kokotice čínská (Cuscuta chinensis) přes název, který vyvolává lecjaké asociace na Slovensku, ale i v Čechách je plevelnatá parazitická rostlina (čeledi convolvulaceae). U nás běžný druh je kokotice evropská, obávaný plevel, který může znehodnocovat zemědělské produkty. Některé výzkumy pak skutečně potvrdily, že tento plevel obsahuje látky, jež mohou podpořit obranyschopnost organismu – imunitu. Nikoli však schopnost erekce.
- jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je jedna z nejstarších rostlin, proto mnohdy poutá pozornost i jako léčebný prostředek. Faktem je, že snižuje srážlivost krve (což však může být pro někoho i nebezpečné), přímý účinek na erekci ale nebyl ověřen.
Podobných zjištění bychom se asi dopátrali i při rozboru dalších látek, uvedených na seznamu složek jednotlivých preparátů. Zjistili bychom tedy, že buď jde o látky, které nemají žádný známý účinek na lidské tělo, nebo nějaký účinek mají, ale ten je na hony vzdálen deklarovanému smyslu užití preparátu. Obsahuje-li i vitaminy, je to jistě argument pro jejich prospěšnost, nicméně samotné vitamínové preparáty jsou obvykle podstatně levnější a vyváženější. Tedy například 1 balení multivitaminového preparátu za cca 50 Kč a tabulka kvalitní čokolády ve stejné ceně prokážou stejnou službu jako nejméně 10x dražší balení těchto zázraků.
Ptáte se nejspíš, jak je to možné? Nejde o klamavou reklamu? Ale samozřejmě, že o ni jde. A možné je to proto, že máme zákony, které umožňují, aby se doplňky stravy tvářily jako léky. Aby deklarovaly léčebný účinek na určité nemoci (a porucha erekce neboli impotence je nemoc neboli chorobný stav!). Aby se mohl producent beztrestně zaštítit nějakou lékařskou autoritou a tím zvýšil důvěru v preparát.
Připravilo www.sexulane.cz
Nový komentář
Komentáře
Nikdy jsem neměla tak krásné vlasy a pleť, jako když jsem brala denně čajovou lžičku Roboranu
samozřejmě je rozdíl jaké ginko berete, pokud potravinové doplňky, kterým stačí jenom statut zdravotní nezávadnosti, tak to asi moc nepomáhá, ale existuje např.LÉK, který se jmenuje Tebokan a ten lékaři normálně píšou na předpis. Dává se třeba na hučení v hlavě, při závratích nebo i při studených končetinách - na prokrvení.
enka1 — #6 Jj, on totiž na jedno ucho neslyší, tak si tím posiluje to druhý. Já ginkgo neberu, ale brala jsem Spektrum - sice jsem se stejně nachladila, i když je v tom nějaká složka pro imunitu, ale zato se mi krásně zpevnily nehty, mám drápy jak kocour.
sanvean — #10 Občas existují i lepší názvy v rostlinné nebo živočišné říši.... jeden malinký škůdce u nás běžný se jmenuje Depresaria nervosa
doplněk stravy na posílení erekce mi je na dvě věci
Kokotice čínská, to zní krásně
Juana — #1 Na mě taky! Není to blbost, možná jsme to pochopili špatně, tohle se týká jen sexuálního apetitu - jinak na třezalkové dražé na dobrou náladu nedám dopustit!
Eva_Fl — #5 Blbost, manželovi doporučili po operaci nohy, když se mu rána nehojila, aby si ji omýval odvarem z řapíku lékařského. Během pár dnů se rána začala hojit. To nemá s vírou nic společného. Na bolest v krku se běžně doporučuje odvar ze šalvěje, funguje to líp, než předražený chemický cucavý sračky.
Dante Alighieri — #4
jdu si pro něj.
I mému partnerovi Ginkgo pomáhá, říká, že po něm líp slyší.
Altamora — #2 Jenže na začátku hovoří naprosto obecně, teprve pak se věnuje konkrétnímu výrobku.
Juana — #1 Autor hodnotí, jak tyto rostliny působí na erekci.
Obávám se, že my dvě tento účinek na sobě nevyzkoušíme
Aha, tak mi teda vysvětlete, proč na mne v zimě opravdu gingko biloba účinkuje - je mi zima na nohy a na ruce a přes zimu konzumuju tobolky s gingkem a opravdu mám pak končetiny teplejší a nemrznou mi tolik. A podle autora zřejmě asi nefungují ani bylinné čaje a nálevy, prověřené mnoha generacemi.