Jsem v šíleném stresu,“ slýcháme denně. Být ve stresu se stalo synonymem pro „brát svou práci vážně“ a kdokoli ve stresu není, je hned podezřelý z lehkomyslnosti a lenosti. Co ale o tomto jevu opravdu víme? Může být i prospěšný? A může být „vystresovaná“ i naše pleť?

Když se řekne stres...

Stres je vlastně jedna z funkcí každého živého tvora, která se spustí při vystavení organismu mimořádným podmínkám. Rozlišujeme eustres a distres. Zatímco „hodný“ eustres nás motivuje k lepším výkonům, „zlý“ distres nám kreslí černé kruhy pod oči, hluboké vrásky na tváře a nakonec může vést až k infarktu.

Stres duše, stres těla

Lidské tělo je spojitá nádoba, ve které vše souvisí se vším a pokud trpí naše duše, nemůžeme čekat, že na těle to nebude poznat. Zde ale přichází jeden z celé řady paradoxů spojených se stresem. I když veřejně prohlašujeme, že jím trpíme, nemáme nejmenší zájem na tom, aby to bylo patrné na naší tváři. Právě naopak, každé ráno s vervou zápolíme s kruhy pod očima a unavenou bledou pletí.

Mimikry

Každý přece nemusí vědět, jak těžký den máme za sebou! Naštěstí v tom nejsme samy. Se stejným problémem se denně potýkají miliony žen, což neuniklo pozornosti kosmetických firem. Je tudíž, kam se obrátit pro pomoc. „V naší nabídce najdete přírodní kosmetické výrobky, díky kterým můžeme bojovat jak s unavenýma očima tak s povadlou a bledou pletí,“ říká Jitka Cíhová z firmy Dr. Belter a dodává: „I po náročném dni tak budete vypadat prostě skvěle.

Stresu je ale nejlepší předcházet

Účinně zamaskovat následky ale nestačí, stresu je nejlepší předcházet. Velkým pomocníkem je tak zdravý pohyb. Ano, já vím, člověk nemá čas a pokud ho najde, tak nemá energii... Jenže, bez sportu to zkrátka nejde, a pokud si na něj chvilku najdeme, vzpruží to náš organismus a zvýší i naši efektivitu. Nakonec tedy čas ušetříme a nikoli ztratíme!

A závěrem nejlepší lék ze všech - tím jsou pozitivní emoce! Tato báječná medicína je nejen zadarmo, ale také ji má každý z nás v sobě, stačí ji jen vyvolat. Konečně, už vojenský lékař Napoleonovy armády si všiml, že rány vítězů se hojí rychleji, než rány poražených. Dělejme si tedy radost a odměňujme se za dosažené cíle, byť by byly sebemenší, a stres nebude mít šanci.

Dr. Betler

Reklama