V druhé půlce května jsem si opravdu skvostně užívala. Byla jsem totiž s CK Fischer na týden v Tunisu a musím říct, že tak, jako tam, jsem si už dlouho neodpočinula. Za těch pár dní jsem toho zažila opravdu hodně.
Navštívila jsem Kartágo i hlavní město Tunis, provozovala klasickou válečku na pláži s koktejlem v ruce a absolvovala odbornou masáž celého těla, kterou mi prováděl masér, jenž mě svou vizáží doslova šokoval. Zažila jsem také nejrychlejší námluvy, o kterých si troufám tvrdit, že je nikdo z vás nepřekoná, a jeden večer jsem se zúčastnila zábavy, na které byli samí němečtí důchodci. :o)) A to vše v nádherném hotelu, kde mě zaměstnanci zdravili „Bon joar, madam“, a usmívali se tak upřímně, že jsem nabyla dojmu, že právě já jsem ten nejdůležitější host, na kterého netrpělivě čekali a z celého srdce se na něj těšili. O tom všem vám ale napíši v příštích článcích.
Dnes vám chci popsat něco, na co jsem obzvláště pyšná. V Tunisu jsem se totiž naučila smlouvat s obchodníky.
Já, ženština veskrze ostýchavá a upejpavá, jsem skutečně překonala sama sebe a „vlastnoústně“ si usmlouvala několik suvenýrů, které jsem si hodlala z Tunisu přivézt.
Samozřejmě, že to nešlo zrovna snadno. Napřed jsem absolvovala praktické školení, které mi přímo na místě předvedla Květa, jedna součást našeho cestovatelského trojlístku.
Pokud se i vy chystáte na dovolenou do země, kde je smlouvání přirozenou a nedílnou součástí nakupování, pak vám následující řádky přijdou zcela jistě vhod.
Jeden den jsme se my tři přítelkyně – Květa, Jitka a já - vydaly do města Hammametu navštívit Medinu, což je historické původní jádro města. Je plné půvabných malých domečků, ve kterých jsou převážně obchůdky, a uzounkých uliček. Ty úzké uličky jsou samozřejmě také půvabné, nicméně mají jednu velkou nevýhodu. Když vám v nich zastoupí cestu prodejechtivý obchodník, nemáte prakticky šanci někam prchnout.
A Tunisané si obchod umějí opravdu užívat. Vyvolávají, lákají vás do svých krámečků a jsou schopni vám slíbit, že u nich nakoupíte téměř zadarmo. Není to pravda, samozřejmě. Stačí, abyste na nějakém zboží spočinuli očima déle než pět vteřin a už vám ho začnou předvádět, nabízet, vychvalovat a snášet další a další výrobky. Slabá povaha, jako jsem já, má v těchto chvílích tendenci podlehnout dobře mířenému nátlaku a ulevit tomu chudákovi v jeho nelehkém životním údělu.
Naštěstí byla vždy nablízku Květa – významná a světaznalá součást naší trojice.
Ve chvíli, kdy jsem se toužebně zahleděla na bederní šátek s cingrlaty, který jsem si chtěla z Tunisu přivézt a užívat ho v hodinách břišního tance, rozbalil prodavač několik dalších šátků a jal se mě přesvědčovat o jedinečnosti právě těchto exemplářů. Květuška zaznamenala můj lačný pohled a stručně se mě zeptala:
„Chceš to koupit?“
„Chci,“ odpípla jsem nesměle a hleděla na prodavače, kterému již bylo jasné, že jsem spolkla návnadu jako hladová rybka a blížím se k té rozhodující chvíli, kdy mě oškube jako právě zamordované kuře.
„Kolik za něj chceš dát?“ Z Květy vyzařovala jistota a působila dojmem, že celý život nedělá nic jiného, než že obráží podobné obchůdky a cupuje obchodníky na kusy.
„Tak 15 Dinárů.“ Neměla jsem ani potuchy, kolik takový šátek může stát a tuto cifru jsem hodila spíše jen tak od boku. To, co se dělo pak, bylo něco naprosto úchvatného. (Pro lepší ilustraci některé výrazy přeložím do češtiny.)
Předala jsem Květě vybraný šátek. „Kolik stojí?“ bez náznaku nejistoty vypálila kamarádka stručný dotaz.
„50 dinárů,“ suverénně po ní štěkl prodavač touto ohromující cifrou.
Květa se zatvářila šokovaně, pohoršeně a zlehka nazlobeně: „50?!?! To je moc. Nenene. 8!“
Zamžikala jsem očima, polkla naprázdno a obdivovala její odvahu a zkušenost. Zamžikal také obchodník a spustil dobře nadrnčenou lamentaci: „ 8?!?!?! Ty bandita. Já bankrot! Óóó…nenene. 40!“
„Žádnej bankrot. To mi nevykládej. 40 je moc. Dám 9,“ kontrovala Květa.
„Ajajajaj, sabotáž! Ne, 9 málo! 25!“ Mužíček se opravdu snažil a působil dojmem, že ho Květiny cifry nadosmrti zruinují.
Ta nasadila kamenný pohled, za který by se nemusel stydět ani Zorro mstitel, a nekompromisně vypálila:
„Dám 10! Víc ne!“
Chvíli jsem měla pocit, že to mužíček vzdá. Začal se cukat, vykládat cosi o ruční práci, devíti dětech, které živí a vyčerpávající lopotě, kterou dennodenně vykonává, aby měl na kus toho ubohého žvance. Po chvíli se skřípajícími zuby vyžvejknul: „20!“
Květa nasadila chápavý výraz, který značil, že jí jeho přetěžký životní úděl není tak úplně lhostejný, a grandiózně přihodila na 13. „Maximale!“ dodala s nepřehlédnutelným důrazem a já jsem pochopila, že celá tato nákupní akce se blíží ke svému zdárnému finále.
„13 málo, dej 15!“ škemral prodavač. Květa již ale bojovala o svou čest. To by v tom byl čert, aby měl poslední slovo on!
„Nene, 13 maximale. Víc nedám! Prodej, nebo si to nech. 13 maximale!“ zdůraznila ještě jednou.
„Bandita! Bankrot! Co si počnu! ...... Dobře, 13,“ jakoby odevzdaně a nešťastně zahuhlal prodavač. V jeho očích ale bylo vidět, že je s uzavřeným obchodem spokojen.
Takhle mi pak Květuška předvedla smlouvání ještě několikrát. Velblouda z 30 na 7, náramky z 25 na 5… až jsem si pak sama usmlouvala tričko. A byla jsem opravdu strašně pyšná, když jsem z původních 30 Dinárů vyřkla ono konečné: „10! Maximale!“ A bylo moje…. :o)))
Tento pátek se můžete těšit na další vyprávění z Tunisu, ve kterém vás seznámím s jedním fešákem černým jako bota, který je horkým aspirantem na zápis do knihy rekordů v rychlosti balení holek. A vůbec vám představím chlapy v Tunisu... i toho výjimečného maséra. :o)))
Popisky k fotografiím:
Vlevo nahoře: V areálu obranných hradeb v Medině v Hammametu
Vpravo nahoře: Jeden z mnoha stánků, umístěný hned u vchodu do Mediny
Vlevo uprostřed: Zprava - Květa, výřečný prodavač, Jitka
Vpravo dole: Já, palmy, modré nebe a nekonečný letní žár.
Na více fotografií se můžete podívat ve fotoalbu ZDE .
Jestliže plánujete dovolenou třeba zrovna do Tuniska či kamkoli jinam, vřele doporučuji obrátit se na CK Fischer. Pokud se svěříte do péče této CK, bude o vás po celou dobu skutečně výborně postaráno.
Více na www.fischer.cz
Můžete se těšit na další pokračování, na články o Tunisu, kam na výlety, jaká je zde dovolená....(krásná!!!!!)
Nový komentář
Komentáře
Jo tak to je možná dobrá rada, trošku se naladit skleničkou. Nebo dvěma. Při nejbližší příležitosti to vyzkouším.
No jo, ale to chce mít tu správnou náturu. Já se musím ještě moc, moc učit.
Naopak-smlouvání je zábava.A ta radost potom.To mě vždycky donutí si za ty usmlouvaný prašulky koupit ještě něco jinýho.Takže vlastně radost dvojnásobná!!!!!!!!!!!!!
mě smlouvání nebaví
před měsícem jsme se vrátili z Egypta a smlouvání mám už plné zuby! Chlapi pod zástěrkou smlouvání mně pořád ošmatávali, tahali do svých obchodů nechtěli mně pustit i když jsem nechtěla nic koupit a chtěli se se mnou fotit. Řeknu Vám ke konci pobytu už jsem byla na ně alergická jen na mně promluvili!
Já si říkala, proč je tu tolik příspěvků. A ono je to kvůli dárečkům.
No, tak se taky přidám. Jezdila jsem vždy jen po evropě a nikdy nikdo smlouvat nechtěl. Maximálně Vietnamci u nás na tržnici. A to už taky není ono. Už se aklimatizují.
Nejlepší při smlouvání byla moje maminka na dovolené v Rumunsku - kupovala krásnou velikou vázu, a když jí řekli cenu, bez řečí vytáhla peníze. Prodavač z ní byl uplně vyděšený a vyloženě jí přemlouval, ať smlouvá, ale maminka ne a ne, trvala si na svym a rukama nohama mu vysvětlovala, že ona smlouvat nebude
Nakonec jí teta s tatínkem museli vyloženě přinutit, aby se od prodavače nechala ukecat k o polovičku nižší ceně
Teda, me to tady tak navnadilo, ze mam strasnou chut jit nekam smlouvat o tricko ci co...
Bohuzel jsem z vesnice a tady zadna trznice neni, ale jekmile vytahnu paty z domu, tak to hned vyzkousim...
Akorat ti Vietnamci co tady jsou, uz jsem nekteri velmi zamozni a s lidma uz se tolik nebavi. Jo, kdyz tu zacinali to byla jina...
Před Květou smekám kloubouk....
Taky na dovolených občas smlouvám a zatím úspěšně
Moc smlouvat neumím a manžel se to učil dlouho - jezdí každý rok do Egypta na potápění a už se to naučil, ale zpočátku - to jsem ještě jezdila s ním, teď nechci opustit dcerku (ale asi ji brzo šoupnu k babičce a vyrazím taky) - nám to vůbec nešlo, on si bral sebou kamaráda - instruktora co tam jezdí několikrát do roka a vymluvil by z jalové krávy tele. Teď se ale nedávno vrátil z Mozambiku a přivezl krásné mušle v přepočtu za pár korun a nějaká trička a říkal, že už to umí usmlouvat
V Tunisu jsme byli, smlouvání je zde skoro nutné. Mně to bylo nepříjemné, tak jsem na tržišti nenakupovala :-))). Všem, kteří to umí, fandím.
Jó bez smlouvání to prostě nejde.To by nás za chvilku úplně vycucali
Mamka měla dřív trafiku a jednou s ní zkoušel smlouvat nějaký arab o telefonní kartu. Když neústupně trvala na 150 Kč vztekle se otočil, kartu tam nechal a běžel do trafiky naproti smlouvat
V Tunisu jsem byla a taky jsme nakupovali v Hammametu.Smlouval ale manža (já se u toho skvěle bavila
).Postup byl úplně stejný.Manža byl z toho smlouvání vždycky tak hotový,že jsme měli limit-koupit maximálně jednu věc denně.Pak jsme se taky s prodavačem fotili.Bylo to super,prostě něco jiného než jak jsme zvyklí.
Nás delegát upozornit rovnou, že nám začnou tvrdit, že má doma 11 řvoucích dětí, že mu šéf sejme hlavu, že nemá co jíst a podobně...člověk to musí brát jako součást jich a jako národní adrenalinový sport
Obdivuji všechny,kteří umějí smlouvat. Fakt je ten, že pokud nesmlouváte, tak je tím vlastně urážíte. Pro ně je to samozřejmost.Jiný kraj-jiný mrav.
yellow_pendulum: tady by tě hnali, kdybys chodila jen okukovat
jiný kraj, jiný mrav...