Určitě to každá z vás alespoň jednou zažila. Jdete po ulici a nějaký rádoby vtipný, většinou dělník, prohodí vaším směrem několik, v lepším případě pouze pochvalných, vět. Pokud jde jen o nevinné konstatování typu: „Ty seš ale kočka,“ a podobně, lze ještě s klidem přejít s úsměvem.

Ne vždy ale zůstane jen u toho. Nemluví se o tom zrovna příjemně, ale dneska už jsem se vážně naštvala, tak vám chci ženy-in říci – nenechávejte se ponižovat. A pěkně jim to vraťte.

 

Jdu po ulici a z lešení ke mně oslizlým hlasem promlouvá nějaký zedník. „Pojď ke mně, koblížku, pomazlíme se.“ V první chvíli jsem si pomyslela něco o bláznech, kteří promlouvají ke své svačině. Ale pak se ozvalo výmluvné mlaskání a: „Seš pěkně vyvinutá, kočičko, nechceš si užít?“ Protože jsem neměla zrovna nejlepší náladu, rozhodla jsem se, že to výjimečně nepřejdu se vztyčenou hlavou .

 

„Promiňte pane, mluvíte se svým přirozením, nebo na mě?“ zeptala jsem se drze. Nejdříve byl tak překvapen, že se nezmohl na slovo a pak zamumlal něco, že se mnou. „V tom případě přestaňte přirozením myslet a vřele doporučuji při kontaktu s cizí osobou vykání.“ S těmito slovy jsem hrdě odkráčela a vůbec jsem neměla tak nepochopitelně provinilý pocit jako vždycky, když mě někdo na ulici takhle obtěžuje. Bylo mi fajn.

 

S těmito poznámkami se vzhledem ke svému většímu poprsí setkávám často. Není to příjemné, není to vtipné a nechápu, co tím chlapi sledují. Vy snad ano? Chtějí navázat kontakt? Takhle pitomě? Vážně se jim hormony splaší pokaždé, když vidí ženskou, která je ještě schopna kopulace? Nechápu to.

Dobře, kdybych šla prsatící se v bikinách po Václaváku, asi nemůžu čekat jinou reakci. Ale v zimním dlouhém kabátu a v džínách? Anketu mezi muži na toto téma nehodlám podstoupit. Ti, se kterými se stýkám, nejsou sexuální loudilové a nic o tom nevědí. A s těmi, kteří tento způsob konverzace provozují, se nehodlám zahazovat.

 

Už je to dávno, kdy se mi podobná příhoda stala při nákupu spodního prádla v obchodním domě. Prohlížela jsem si podprsenky a vtom ke mně přistoupili dva, nemůžu říct, že muži, byli to spíš kluci, se slovy: „To si kup, to ti bude slušet. A ukaž se nám v tom.“ Vjel do mě hrozný vztek. Byla jsem ještě mladá a sebevědomá, takže jsem si nebrala servítky a reprodukovatelná odpověď před desátou hodinou by zněla: „Běžte do……, vy …….“ A  „přirození“ je jen velmi mírnou variantou toho, jak jsem je nazvala.

 

Obrovský šok jsem zažila, když jsem šla loni v létě po ulici, pravda ne úplně zahalena, ale co chcete v 35 stupních, kolem asi pětašedesátiletého pána opírajícího se o nablýskané BMW. Měl sako a kravatu a vypadal velice slušně. Ve chvíli, kdy jsem ho míjela, prohodil směrem ke mně poznámku: „Ty je teda máš!“ Byla jsem tak v šoku, že jsem se nezmohla na odpověď. Mohl to být skoro můj děda! Pánové jsou prasata, to už víme, ale proč nám to dávají pořád najevo?

 

Nevyhnulo se mi bohužel ani obtěžování po telefonu. S tím si lehce poradíte peprnou nadávkou a třísknutím sluchátkem (platí jen u pevné linky, pozor na mobily J). Pachuť hořkosti však zůstane. Proč se mám já cítit špatně? Za to, jak vypadám? Rozhodně nejsem žádná modelka, mám pár kilo nadváhu a kosmetických úprav by se objektivně našlo určitě víc než dost. Neoblékám se nijak zvlášť vyzývavě. Tak proč? Vím, že se to neděje jen mně a vím, že to jen úzce souvisí s atraktivitou ženy. Někteří pánové si svůj testosteron prostě neudrží pod poklopcem.

 

Automaticky tak ale činí z nás žen oběti. My jsme oběti, pro někoho možná nevinného, sexuálního obtěžování. Jasně, jedna vulgární poznámka nás neukousne, ale zkazí nám náladu na celý den. Lituji ženy, které tohle musí protrpět na svých pracovištích a snášet to den co den. Neříkám, že někdy není flirt s kolegou příjemný a přátelské škádlení, brané z obou stran stejně, není na škodu. Ale ufuněné osahávání kolínek od padesátiletého šéfa může být pěkně protivné.

 

Je to na nás, ženy-in, abychom se bránily. Žádný princ na bílém koni nepřijede, aby ochránil naši čest. A i kdyby přijel, možná by se k nim přidal.

Trestejte všechno, co je vám nepříjemné. Spojme se a poraďme si navzájem, jak tomu čelit. Jak se bránit? Víte někdo, proč to ti chlapi dělají? Znáte věty, které je zpraží na uhel? Sem s nimi! Vyhlašuji válku sexuálnímu obtěžování! Podělte se o své zkušenosti a prozraďte své zbraně.  

Reklama