Jíst celozrnné pečivo se skutečně vyplatí. Kromě toho, že má nízký glykemický index, takže dokáže mnohem více a na delší dobu zasytit, je velmi prospěšné pro naše zdraví. Je bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů (B6, kyselina listová, E) a minerálů (měď, hořčík, mangan a zinek). To všechno díky tomu, že na rozdíl od pečiva z bílé mouky obsahuje skutečně celé zrno.

Zatímco bílá mouka se mele pouze z vnitřní části zrna, kde je minimum minerálních látek a vitaminů, celozrnná mouka obsahuje i zbylé dvě části – vnější obal a klíček. Ty jsou na tělu prospěšné látky mnohem bohatší. Jenže za to si musíme připlatit. Proto jsou celozrnné výrobky mnohem dražší. A to je také jeden z jejich poznávacích znaků na pultech obchodů. Tím dalším je složení, které je dáno zákonem. Každé označení pečiva se musí zrcadlit v jeho složení.

Co se v kterém pečivu ukrývá?

Celozrnné pečivo je takové, které obsahuje minimálně 80 % celozrnné mouky. Bývá hutnější, kompaktnější a tím pádem i těžší. Má vždy o něco tmavší barvu, a když ho rozlomíte, uvidíte kousky slupek a klíčků.

Grahamové pečivo se blíží tomu celozrnnému, tedy pokud je v něm dostatečné množství grahamové mouky. To však zákon neupravuje, takže záleží na výrobci, jak s ní bude štědrý. Jako grahamová je označována klasická bílá mouka smíchaná s nahrubo namletými otrubami a klíčky. Díky tomu je hrubší, zabarvená do hněda a chutnající po oříšcích. Své jméno nese po propagátoru zdravé stravy Sylvesteru Grahamovi, který ji v devatenáctém století „vymyslel“.

Vícezrnné pečivo bývá sice na povrchu posypáno celými semínky a má i tmavou barvu, ale za celozrnné být považováno nemůže. Zákon u něho stanoví jen to, že 5 % výrobku musí tvořit něco jiného než bílá pšeničná či žitná mouka. Tím onou přísadou bývají luštěniny či olejniny.

Cereální pečivo je vlastně kterékoli pečivo vyrobené z obilovin, tedy cereálií. Jeho složení není zákonem nijak upraveno.

Rustikální pečivo bývá bohatě posypáno dýňovými či slunečnicovými semínky a obsahuje pšeničné klíčky a hrachové otruby.

Tmavé = zdravé?

Každé tmavé pečivo je zdravější než to bílé. To si myslí spousta lidí. Ale kdepak! Některé má úplně totožné složení, jako klasický chléb, housky či rohlíky, jen je pro efekt obarvené. Nejčastěji ječmenem, melasou nebo třeba karamelem.

Dietářky, pozor!

Snažíte se redukovat svou váhu a máte pocit, že celozrnného, tedy zdravého pečiva si můžete dopřát, kolik hrdlo ráčí? To je velmi rozšířený omyl! Co se kalorií týče, je srovnatelné s pečivém bílým.

Zdroj fotografií:www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama