Je to jako papiňák, musí to ven. Anebo jako letní bouřka, osvěží vzduch. Ale ano, vím, že to mnohdy není tak jednoduché, jak se to říká, když se řeší opravdu zásadní rodinné nebo partnerské problémy nebo vztahy, ale i tak je dobré vzít rozum do hrsti a všechno si vyříkat. Úplně všechno. Hlavně to, co komu na tom druhém vadí.

Nejlepší je to v restauraci
Opravdu. Restaurace, kavárna, cukrárna, to jsou místa, kde se báječně povídá a navíc: nemůžete na sebe křičet, a to je důležité. Prostředí vás nutí, abyste byli věcní a nedovolili emocím, aby cloumaly vaším majestátem. Hněv přece lze vyjádřit i elegantně, nemusí jít vždycky o konfrontaci s válečkem na nudle v ruce.
„Řekl bych, že pokud nevyjadřujete své pocity k partnerovi, a neříkáte mu, jaký máte problém, když jste neprávem napadení, pak máte skutečný problém,“ tvrdí Ernest Harburg, vedoucí autor studie, jejíž výsledky byly nyní zveřejněny.

Dvakrát častěji umírají ti, kteří potlačují hněv
Ze závěrů zmíněné studie vyplynulo, že partneři, kteří polykají hořkosti a křivdy, aby předešli hádce, umírají předčasně až dvakrát častěji než ti, kteří je vyjadřují hned a upřímně. Ve skupině, kde svůj hněv a křivdu potlačovali oba partneři, zaznamenali psychologové za sedmnáct let sledování úmrtí u padesáti procent takových párů. Zatímco u párů, kde vyjadřovali svůj nesouhlas a problémy oba partneři, bylo úmrtí zaznamenáno pouze u pětadvaceti procent dvojic.

Usmiřování
Říká se, že na hádce je nelepší právě to usmiřování. Není to jen pouhá povídačka, ale důležitost pro oba partnery. Podle psychologů je to jedna z nejdůležitějších činností kvůli konfliktu.
V každém případě jde o to konflikt řešit hned. Přece ten delší život bez stresů za to stojí.

Co vás nejvíc dokáže vytočit? Hádáte se často? A s kým nejčastěji?

 


 

Reklama