Nenechte se diskriminovat a nedovolte to jiným! Tak se jmenuje nová kampaň, kterou prvního února tohoto roku zahájily Gender Studies. Kampaň je součástí projektu Půl na půl, který se zaměřuje na vyrovnávání nerovností na trhu práce. Tento rok byl totiž Evropskou unií vyhlášen Rokem rovných příležitostí. Gender Studies ho zahájily vydáním publikace „Náklady a zisky rovných příležitostí pro ženy a muže“.
Rovné příležitosti jsou výhodné i pro zaměstnavatele!
Publikace shrnuje odpovědi na otázky týkající se výhodnosti či nevýhodnosti zavádění rovných příležitostí do firemních politik. Rovné příležitosti jsou totiž často chápány nejenom jako nadstandard, ale hlavně jako zbytečná zátěž pro zaměstnavatele... „V této publikaci jsme se zabývali tím, zda a jak by rovné příležitosti mohly být pro zaměstnavatele přínosné. Publikace obsahuje konkrétní čísla a argumenty,“ říká mluvčí projektu Kateřina Dušková. „Rovné příležitosti vnímáme nikoli jako zákaz či příkaz ze strany státu a institucí, ale zejména jako prostor pro rozvoj.“
Za nejvíce rizikové skupiny označuje projekt matky a potenciální matky, tedy především ženy ve věku mezi 25 a 35 lety, dále pak ženy nad padesát let a muže na rodičovské dovolené. Cílem tedy není pouze podporovat zaměstnanost žen, ale usilovat o rovné příležitosti na trhu práce pro všechny.
Investice, které se vyplatí
„Hovoří-li se o rovných příležitostech ve firemní praxi, nezřídka se můžeme setkat s názorem, že systémy a nástroje pro jejich podporu jsou příliš drahé. Řada manažerů se také obává související administrativy nebo nároků na organizaci práce. Jsou tyto obavy opodstatněné? Stojí rovné příležitosti moc času a peněz? Na první pohled to tak možná vypadá. Proč se však jimi zabývají zejména společnosti, které jsou proslulé tlakem na snižování nákladů, vysokou produktivitu práce a efektivitu procesu? Že by přece jen šlo o investice, které se firmám finančně vyplatí?“ ptá se Hana Velíšková z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů.
Již déle než rok provozuje Gender Studies poradnu pro osoby diskriminované na trhu práce. Poradna a na ni navazující informační centra jsou určena zejména ženám - matkám, ženám nad 50 let a mužům - otcům, tedy skupinám, které mají na současném trhu práce z hlediska rodových rolí nejhorší pozici. Z řádově stovky příběhů bylo se souhlasem klientů vybráno deset, na nichž je kampaň „Nenechte se diskriminovat a nedovolte to jiným!“ postavena. Účelem kampaně je upozornit na to, co všechno je diskriminace, protože ani zaměstnavatelé, ani uchazeči o zaměstnání si často vůbec neuvědomují, že k diskriminaci dochází.
Co je to diskriminace?
Za diskriminaci na základě zákoníku práce se považuje jednání nebo opomenutí, kdy je se zaměstnankyní nebo zaměstnancem zacházeno nevýhodněji či výhodněji než s ostatními zaměstnanci, a sice např. z důvodu pohlaví, manželského nebo rodinného stavu nebo povinností k rodině, event. věku. Za diskriminaci se považuje i jednání, které zahrnuje podněcování, navádění nebo vyvolání nátlaku směřujícího k diskriminaci. Diskriminace z důvodu těhotenství nebo mateřství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví.
Kampaň dále propaguje právní poradnu, která je součástí projektu EU EQUAL „Půl na půl“, koordinovaném pražským Gender Studies, o. p. s. Projekt „Půl na půl" přitom chce konkrétními projekty oslovit i zaměstnavatele, HR management - personalisty, právníky, zákonodárce, úřady práce i širokou veřejnost tak, aby se situace ohrožených skupin změnila k lepšímu a aby se do povědomí celé společnosti dostala idea rovnosti příležitostí bez ohledu na rodové role.
Více se dozvíte na www.rovneprilezitosti.cz. Zdrojem informací pro vás mohou být i webové stránky www.feminismus.cz či www.genderstudies.cz.
S využitím tiskových materiálů.
Připadala jste si někdy diskriminována? Z jakých důvodů? Nebo odmítnutí například matky - samoživitelky s poukazem na to, že nebude mít čas na přesčasy, za diskriminaci nepovažujete? Je diskriminací nepřijmout na nějakou pozici ženu, protože by na práci fyzicky nestačila? Je diskriminací chtít za sekretářku ženu a jako číšníka do gay baru homosexuála? Kde jsou podle Vás hranice diskriminace?
Nový komentář
Komentáře
Vivian: konecne normalni slovo
ad.astra: můj názor je, že když někdo provozuje firmu, tak si v ní může zaměstnat, koho chce, a nikdo by mu do toho neměl mluvit.
Snaží se je všemožně protežovat a právě tím jim to celé znesnadňuje.
A stejně tak si myslím, že současná legislativní situace maminkám s dětmi (a dalším hůře zaměstnatelným lidem) pozici na trhu práce bohužel spíš komplikuje, než že by jim to nějak usnadňovala...
jednapani: taky si myslím, že je rozumnější se o svůj důchod postarat sám než spoléhat na to, že jednou něco dostanu od státu... Ono to asi tak jednoduché nebude
Velebnosti, jdu blejt. Vykořisťování dělnické třídy...
man-mimo: nesahat, nemam to od cizich panu rada
To bylo pro ad.astra a spol.
Taky jsem měla malé děti, nefungující babičky a po mateřské mě nikde nechtěli. Rok jsem chodila na pracovní úřad a dost mě to psychicky deptalo, že nemůžu najít práci. Byla bych brala cokoli, ale jako VŠ mě nechtěli dát na středoškolské místo. Taky diskriminace. Pak jsem rok pracovala a u nemocných dětí se střídala s manželem. Když se naskytlo podnikání, zkusila jsem to. Je to něco za něco, do určité míry jsem nezávislá, když to nejde jinak, můžu si něco zařídit i v pracovní době, ale musím to napracovat po večerech. Každá varianta má své výhody i nevýhody, ale netvrdila bych, že na podnikatele makají zaměstnanci a on se jen stará o utrácení peněz. Mimochodem, na důchod mám pojištění (kdoví, jakou hodnotu to bude jednou mít) a snažím se i něco ušetřit, když se zrovna nemusí investovat do vylepšení pracovního prostředí.
Nyotaimori: místo toho hrachu bych použil raději něco živého..třeba české odboráře pořádající z peněz daňových poplatníků demonstrační zájezdy do Prahy a určitě se dostane i na nějaké ty tajně organizované orgie a žranice
..ale to ze mě mluví česká závist
paníliška: On už "dělnickou otázku" docela radikálně vyřešil a na "pravou míru" uvedl Fridrich Nietzsche ale s tím tu asi neobstojím
.
Z cluster: No, víš, ani se mu nedivím, že na dělníky s**e, vždyť jsou to vykořisťovatelé. Ale měl by to uvést na pravou míru.
Canadian:
man-mimo: je videt, zes me nikdy nevidel strilet
to bys takovou koninu nemohl placnout
to ty napred utocis a pote premyslis...
Canadian:
"tak v CR te nepotresta stat ale zamestnavatel - proste te neprijme a sodni vymahatelnost je nulova (prakticky). "
Tady někdo nejdřív střílí, a potom se teprve začne rozhlížet, jestli by nebyl v dohledu nějaký cíl
paníliška: ne, nepřepsal. Válí se někde s Engelsem v londýnském Soho a na dělnickou třídu zvysoka s***
Z cluster: Komunisti jedni prolhaní! On ho ještě nepřepsal? No tak ať sebou hodí!
paníliška: no já taky koukám. Karel Marx bude muset fofrem přepsat svůj Kapitál
ad.astra:
Ve škole mě učli, že kapitalista vykořisťuje dělnickou třídu. A teď koukám, ono je to přesně naopak!
jednapani: Jasně teď jsem to pochopila.jsem úplně pitomá,protože jsem zaměstnaná u někoho jiného.Nemyslíte,že se potřebujem navzájem?zaměstnavatel zaměstnance a naopak?Tak bychom se měli k sobě chovat navzájem korektně a stejně.Ale z té druhé strany to tak nebývá.Já tu křičím ze svého pohledu a vy ze svého.To už tak bývá,co vyhovuje jednomu nevyhovuje druhému.A zase podotýkám,že jsem řekla svůj názor.
Canadian: Nemám jak zařídit hlídání dětí.A když mi jednou od mámy vezli kluka do nemocnice.Tak se dispečerka moooc zajímala,kde jsou rodiče.Na jedné straně všichni chcete at si děti někjam strčíme.A na druhé zase po nás všichni chtějí,aby jsme si je hlídali my rodiče,jak se mi už stalo.Proto tu říkám,že to mám někdy těžké.Ale to vy super ženy nepochopíte.
Připadá mi, že tu hodně "žen" reaguje na slovo feminismus, nebo genderstudies jako býk na červený hadr - a přitom o co vlastně jde? o to, aby byly rovné přiležitosti, aby plat byl stejný u profese, ať ji vykonává muž, nebo žena (proč by měl muž mít větší plat za stejně odvedenou práci, než žena?), ale tady mi to připadá, jako kdyby jste to zaměnily za extrémním feminismus a lidi,jsou to i muži! ,co pro rovné příležitosti něco dělají máte za pomatence.
jednapani: jo a ještě jsem zapoměla dodat...přeji ti, aby si na vlastní kůži nepoznala tu diskriminaci při hledání zaměstnání - máš rodinu, děti, manžela - jsi přímo terč k diskriminaci.