620ba300220a6cl.jpgFoto: Shutterstock

Lisování
Jedním ze způsobů, jak si radost z květiny užít i v dalších letech, je lisování. Klasikou je použít k tomu nějakou pořádně těžkou knihu. Vyložte ji savými papíry a mezi ně vložte jednotlivé květy. Zavřete a na knihu položte další těžké knihy. Několikrát týdně vyměňujte papíry za nové. Doba lisování se liší podle množství vody. Některým květinám stačí měsíc, jiné potřebují dva. S vylisovanými květinami zacházeje velmi opatrně, jsou totiž hodně křehké. K manipulaci můžete použít například pinzetu. Abyste se výsledkem mohli kochat, naaranžujte květiny do rámečku a pověste na zeď.

Sušení vzduchem
Další známou metodou uchování květin je jejich sušení na vzduchu. Ořízněte přebytečné listy, pokud máte víc květů, svažte stonky dohromady a zavěste na několik dnů květy směrem dolů. Následně můžete usušené květiny naaranžovat do vázy nebo je použít k výrobě dekorace, kupříkladu věnečku.

Konzervace glycerinem
Několik let vám vydrží také květiny konzervované pomocí glycerinu. Princip je takový, že glycerin nahradí v buňkách rostliny vodu. Hlavním benefitem je skutečnost, že rostlině zůstane její pružnost, nevýhodou je ovšem fakt, že může ztratit barvu. To se dá ovšem vyřešit následným dobarvením. Jeden díl glycerinu smíchejte se dvěma díly vody, zahřejte na teplotu 50 až 60 stupňů a nalijte do nádoby. Vložte rostlinu do nádoby (stonek by neměl být delší než 45 centimetrů) tak, aby byla měla ponořených pět až deset centimetrů. Nechte nádobu ve světlé a teplé místnosti. Občas můžete dolít trochu teplé vody. Rostlinu nechte v nádobě dva až tři týdny a kontrolujte její vzhled.

Zdroje: Herbář-do-školy, Florea, Home.howstuffworks, Zahrádkáři