Mykózy jsou časté onemocnění, kterým může onemocnět každý z nás. Pokud se tak stane, je důležité s léčbou neotálet a začít s ní co nejdříve. Jinak se může stát, že si zaděláte na nevzhledný bolestivý problém, ale také na úmorný boj s nejasným koncem. Léčba chronické plísně pokožky nohou nebo nehtů není vůbec jednoduchá.

Je mnoho lidí, kteří léčbu podcení, neužívají přípravky pravidelně nebo je vysadí dřív, než je potřeba. Tím se dostávají do situace, že se jim mykóza vrátí. Nebo naopak mykózu zanedbají díky tomu, že si jí vůbec nevšimnou.

nohy

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Na téma chronické mykózy jsme se také bavili s dermatoložkou, MUDr. Ivanou Kuklovou, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN. Co nám paní doktorka řekla o chronickém stádiu mykózy?

Může se stát, že si člověk vůbec nevšimne, že mykózu má?
Někteří pacienti, kteří mají mykózu na nohou, o tom nemusí vědět třeba celá léta. Lidé často přehlédnou i mykózu v meziprstí nohou nebo nepoznají, že jejich žlutavý či zdeformovaný nehet může být infikovaný. Žijí s tím a neřeší to.

Jak se léčí mykóza v pokročilém stadiu, třeba u nehtů?
Někdy je to problém. U perorálních antimykotik se udává úspěšnost kolem 80 procent. Ale faktem je, že to pacient může chytit znovu. Jsou typy lidí, kteří na mykózy skutečně trpí. A často se ani nepřijde na to, proč. Zvláště u takových lidí je lepší dbát na prevenci. Když se třeba vrací z koupaliště, měli by si natřít nohy antimykotikem, pořádně vysušit meziprstí.

Existuje něco jako chronická mykóza?
Chronické mykózy se vyskytují především na zmíněných nehtech, kam antimykotika nedostatečně pronikají. V minulosti se nehty dokonce chirurgicky strhávaly, tento způsob léčby se již nedoporučuje, protože nehet je pak často deformovaný. Hůř se mykózy hojí i u starších lidí, u pacientů s diabetem, léčbu ztěžují i potíže s oběhem, tedy studené nohy.

Je lepší prostředky proti mykóze měnit?
Rezistence u nich nevznikají tak snadno jako u bakteriálních infekcí. Je to spíše otázka pravidelného ošetřování. Je důležité, aby pacienti léčbu nevzdávali a používali antimykotika pravidelně.

Jaký máte názor na antimykotika prodávaná bez předpisu?
Když si člověk není jistý, zda jde skutečně o mykózu, měl by raději zajít k lékaři. Pokud už je diagnóza stanovena, určitě není problém zakoupit si volně prodejné antimykotikum. Na trhu jich je celá řada a při pravidelné aplikaci jsou účinná. 

Jak pacient pozná, že je mykóza vyléčená?
Až když je kůže hladká, bez šupin, bez barevných změn a také nehty mají normální barvu a strukturu. Ale je potřeba se pořádně podívat do všech meziprstí nohou. Pro jistotu se doporučuje podávat antimykotika ještě 14 dní po vymizení příznaků. U pacientů, kteří trpí opakovanými mykotickými infekcemi, doporučujeme preventivní ošetřování hlavně po návštěvě koupališť a jiných sportovně rekreačních zařízení. V těchto místech bychom měli nosit vlastní dobře omyvatelnou obuv.

Pokud vás trápí mykóza nebo si nejste jistí, doporučujeme vám náš zajímavý rozhovor s dermatoložkou, na naše otázky odpovídala MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama