S nadváhou, nebo dokonce s obezitou má v České republice problém každé páté dítě. K nabírání kil navíc přispěla také pandemie covid-19, která děti uvěznila doma a znemožnila jim navštěvovat nejen sportovní kroužky. Stoupající hmotnost ale není jediným problémem. Bez pravidelného pohybu strádá i dětská psychika a mnoho dětí propadlo před obrazovkami počítačů podivné letargii a utrpělo ztrátu jakékoli motivace.
 
Naštěstí už se blýská na lepší časy. Probíhá návrat do škol a stranou by rozhodně neměl zůstat ani sport. Ten má pozitivní vliv na jejich duševní i tělesný vývoj. Při návratu ke sportu je ovšem důležitá i správná motivace a rodiče i děti se musí připravit na to, že ve všech případech nemusí být návrat úplně jednoduchý.

hy.jpg

„Pokud chceme, aby se děti opět s chutí vrátily na sportoviště a k pohybu, musíme zvolit správný přístup, abychom na dětech nenapáchali více škody než užitku. V první řadě je nutné začít stavět na tom, co děti dělaly předtím, a nyní to dále krok za krokem rozvíjet způsobem, který je zaujme. Velkou roli v motivaci k návratu ke sportu hraje škola, rodina, kamarádi či jiný kolektiv,“ upozorňuje psycholožka PhDr. Lenka Čadová a potvrzuje, že návrat dětí ke sportu nebude u řady z nich snadný: „Určitě se budou těžko vracet děti v pubertálním věku. Je to i přirozené, protože u nich nastává zásadní fáze změny. Právě v tomto období bychom měli děti co nejvíce podpořit, aby měly chuť se vrátit, protože lenost a izolace zastavila jejich potřebu se vrátit zpátky k tomu, co dělaly předtím. U mladších dětí bude návrat snazší, neboť je pro ně přirozené energii vydávat, chtějí se hýbat. Tělo, které se nehýbe, stagnuje, a to nejen fyzicky, ale i duševně.“

Skvělá motivace 

Situaci se dětem i rodičům snaží usnadnit projekt HÝBEME SE HEZKY ČESKY, který momentálně vstupuje do druhé části přihlašovací fáze. Stojí za ním PENNY ve spolupráci s Českou obcí sokolskou a Asociací školních klubů.
 
Čtyři ze zapojených týmů mají nově šanci dosáhnout na zážitkovou cenu, kterou je aktivní účast na natáčení reklamy PENNY a šance fandit SK Slavii Praha na vybraném domácím zápase ve VIP boxu. Cenu získají náhodně (losováním z přihlášených týmů) dva týmy ze Sokola a dva týmy, které jsou členy Asociace školních sportovních klubů. 
 
Zatím nejvíce zapojených pochází ze Zlínského a Moravskoslezského kraje. Mezery má kraj Ústecký a Jihočeský.

Do hlasování o finanční a materiální podporu se mohou na stránkách www.hybemesehezkycesky.cz až do 19. května přihlásit všechny sportovní týmy, které jsou členy České obce sokolské nebo Asociace školních sportovních klubů. Celkem se tak může zapojit téměř 6 tisíc aktuálně registrovaných týmů.

Podpora slavných osobností
 
Od 3. června pak bude probíhat online hlasování, z něhož vzejde ve 155 mikroregionech 465 finalistů (v každém mikroregionu tři). Všechny tyto týmy se zúčastní finálního hlasování, kdy první tým v každém mikroregionu obdrží finanční podporu ve výši 15 000 korun, druhý a třetí tým v pořadí obdrží finanční podporu 5 000 korun. Všechny tyto týmy rovněž obdrží balíčky zdravé výživy z produktů PENNY.  Celková podpora PENNY tak přesáhne částku 5 000 000 korun.

Projekt na podporu restartu mládežnického sportu v médiích podpořili například fotbaloví internacionálové Vladimír Šmicer nebo Jan Koller, olympijský vítěz a moderní pětibojař David Svoboda a jeho ambasadory se stali mladí sportovci České obce sokolské šermíř Alexander Choupenitch, atletka Barbora Malíková nebo florbalista Filip Langer.
6095007847fd2obrazek.png

Reklama