Letošní ročník mezinárodní výstavy World Press Photo doputoval do pražské metropole. Už tradičně se nejlepší novinářské snímky loňského roku představují v pražském Karolinu.
V nejprestižnější fotografické soutěži se letos o vítězství ucházelo 5 508 profesionálních fotografů ze 124 zemí světa. Společně předložili porotě 96 268 snímků v digitální podobě. V deseti kategoriích uspělo 62 autorů ze 27 zemí. Česká republika bohužel svého zástupce v klání neměla.
Absolutním vítězem se stal Američan Anthony Suau, který pracuje pro časopis Time. Na snímku zachytil policistu při zásahu v soukromém domě, který majitelé museli opustit, neboť neměli na hypoteční splátky.
„Myslím, že je příznačné, že letos nezvítězily fotografie válečných konfliktů, neumístily se žádné modifikace 'madony s dítětem' nebo bratra objímajícího svého zemřelého sourozence, ale uspěl snímek, který odráží důsledky hospodářské krize,“ komentoval rozhodnutí poroty fotograf a pedagog Vladimír Birgus.
„Fotografie je součástí rozsáhlejšího cyklu renomovaného fotografa Suaua, jenž už v minulosti získal ocenění v této soutěži. Vítězný snímek může leckoho překvapit, neboť potřebuje komentář, bez něhož působivý výjev není úplný,“ doplnil Birgus.
Porota letošního ročníku soutěže byla opět složena z předních osobností světové reportážní fotografie. V jejím čele stála MaryAnne Golonová z USA, která pracuje jako nezávislá obrazová redaktorka.
Třináctičlenná porota pracovala celkem jedenáct dnů v amsterodamském sídle nadace World Press Photo a výsledky vyhlásila na tiskové konferenci v únoru tohoto roku.
Světová „putovní“ výstava byla slavnostně zahájena 4. května 2009 v amsterodamském kostele Oude Kerk. Výstavu letos uvidí návštěvníci na více než 90 místech ve čtyřiceti pěti zemích světa.
V Praze se výstava World Press Photo poprvé uskutečnila v roce 1990. V průběhu expozice se od té doby udílí i Cena Prahy, kterou předává primátor města. Soubor snímků letošní expozice je v Karolinu k vidění do 11. října 2009.
Nadace World Press Photo byla založena v roce 1955 v holandském Amsterodamu, kde sídlí dodnes. Získala celosvětovou proslulost díky organizaci mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií, která nese stejné jméno. Soutěž je každoročně vypisována v 18 kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace World Press Photo má velkou mezinárodní prestiž a výstavy, které pořádá, patří v celosvětovém měřítku k nejnavštěvovanějším výstavám vůbec.
Nový komentář
Komentáře
tak nevím co na tom je nejlepší
vítězná mě nezaujala, naopak možná ve velkém je vidět aspoň výraz obličeje, ale nemyslím, že by to zachránil
Mám pocit, že ten bordel vznikl až s tou exekucí. Ale uměla bych si představit působivější fotky...
Jak se tak koukam na ten bordel, ani se tomu poldovi nedivim. Do opusteneho domu se mohla nastehovat ruzna individua, proto byl asi volan k zasahu. Jinak mi taky unika, proc zrovna tahle fotka...
Bazuzu — #1 Také v tom hlubší smysl nevidím. Že by polda čekal, jak na něj skočí hladový dlužník?
...blbá fotka. Proč pořád hledáte hlubší smysl? Fotka se prostě buď povede, nebo nepoveed. Policajt v roli exekutora? Nelíbí se mi téma, ani provední.